Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Kitap AŞKIN KANATLARI BİR ADEM İLE HAVVA HİKAYESİ
 

AŞKIN KANATLARI BİR ADEM İLE HAVVA HİKAYESİ
Ekleme Tarihi : 28-11-2013 - 20:46

 

                                                                                                         

Bu yazıda sizlere tanıtacağım kitap, “Aşkın Kanatları” isimli eser… Kitabımızın yazarı, Sahura Yağmur Arıcan… Kendisi aynı zamanda kitapların dünyasında yaşayan bir isim…

Kitabın ana konusu, Hz. Âdem ve Hz. Havva kitap vahyin dili ile yazılmaya çalışılmış. Kur’an penceresinden, Hz. Âdem ve Hz. Havva anlatılmaya gayret gösterilmiş! Hz. Âdem ve Havva konusunda farkı bir eser, farklı bir çalışma!

Kitap şöyle başlamaktadır:

“Bir zamanlar Rabbin Meleklere ‘Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım’ demişti. ‘Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın?’ Oysa biz seni överek tespih ediyor ve seni takdis ediyoruz’(Bakara, 2/30) dediler. Melekleri tatlı bir telaş sarmıştı. Dönüp kendilerine baktılar.  Bilmeden bir günah mı işlediler yoksa. Rablerinin rızası olmadan ne yaparlardı. Şükürlerimi az gelmişti. Rabbimin yüceliği karşısında hangi şükür az değil ki dediler. Rızasına gölgemi düşürmüşlerdi bilmeden. Rableri bir insan yaratmak istiyordu.”

Evet, Allah bir insan yarattı… Yalnız kendisine kulluk yapmak için… Yalnız kendisinden yardım dilemek için… Ve ondan eşini var etti… Hz. Âdem ve Havva ilk insan… Hz. Âdem aynı zamanda ilk peygamber… Dünya imtihanı onlar ile birlikte başladı… Onlar insanlığın ilk yol göstericileri… Hz. Muhammed (s.a.s.) peygamberlin sonuncu olduğu gibi Hz. Adem’de peygamberlerin ilk idi!..

“Ve O, Âdem’e her şeyin ismini öğret…”(Bakara, 2/31)

İşte bu ayetin açılımını, kitapta edebi bir şekilde anlatılmaktadır:

 “Ben kimdim bunu henüz bilmiyordum. Beni bana tanıttın Rabbim. Her şeyin bir adı vardı tek tek öğrettin. Kelimler vardı ve onların suretleri. Bide suretleri olmayan kelimler vardı içimi ürperten sende gördüğüm tüm kelimeleri, en çokta merhameti sevdim. Kelimler eksikti oysa. Hiçbiri seni tam olarak anlatamazdı. Doksan dokuz ismin kelimelere sığmazdı, kelimelerden taşan anlamları nereye koyacaktım. Seni gördüğüm an bana verilen aklım tek başına yetersiz senden başka her şeyin eksik olduğunu anladım. Geldim ruh ve idrak noktasında durdum. Daha öteye geçemiyordum. İçimdekileri yalnızca secde ifade edebilirdi. Demek ki melekler bu yüzden secde ediyordu.

Ve Melekler

Yüceliğini alnımla tasdik ediyordum. Bana isimlerin hepsini öğrettin, sonra onları meleklere gösterip: "Haydi davanızda sadıksanız bana şunları isimleriyle haber verin." dedin. Onlar sustu ve ben bana öğrettiklerini izninle tekrar ettim. "Bunun üzerine meleklerin hepsi toptan secde ettiler.

İblis’in İktidar Hırsı

Yalnız İblis etmedi, büyüklük tasladı ve kâfirlerden oldu." "Ey İblis! O benim kudretimle yarattığıma secde et­mene ne engel oldu? Kibirlenmek mi istedin? Yoksa yüksek derecelerde bulunanlardan mı oldun?" İblis dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan ya­rattın." Toprak titredi, ateş titredi. "Beni ateşten yarattın saf ateşten, dumanı bile olmayan ateşten. Topraktan yarattığın bu Âdem’e mi secde edeceğim. Ateş kendinden daha üstün olmayan toprağa secde edebilir mi?" Kibrin suretini görün­ce dehşete kapıldım. Sol yanımda duran cehennemin ateşini yüzümde hissettim. Geri geri kaçtım. Ama iblis susmuyordu. Ağzından alevler saçıyordu. Nefesi karanlığı dağlıyordu. Ke­limeler yanıyordu. Sustum ve her şey sustu. O susabilsin diye yanlışını anlasın diye sustu her şey. Ama o ısrarcıydı. Ha­tasında ısrar ettikçe karanlık tüm bedenini kaplıyordu. Işık suretinden çekiliyordu. Küçüldükçe küçülüyordu, alevleri ise büyüdükçe büyüyordu ve sol yanımda duran cehennem çukuru ateşler içinde kalıyordu. Cennet utancından yüzünü kapatmıştı. Sular ağlıyordu. "Neden ben değil de o" diyordu, "Neden ben değil de o". İsyan alnında kor kor yanarken tüm bedenimin kavrulup yok olacağını hissettim. "Senin halifen olmayı hak eden bendim" diyordu. Gözlerinden fışkıran ikti­dar hırsı Cehennem çukuruna çağırıyordu. "İn oradan! Senin haddine mi orada büyüklük taslamak! Hadi çık! Şüphesiz sen alçaklardansın."

Sonuç

“Aşkın Kanatları” isimli eser, 17 bölümden oluşmaktadır. Kitabın daha rahat okunması için, ara sayfalara seçkin şahsiyetlerden güzel dörtlükler eklenmiştir. Kitap akıcı bir üslupla kaleme alınmıştır. Kitap, 195 sayfa olup, Bookcase Yayınevi tarafından basılmıştır. Her kitabın ayrı bir değeri vardır. Her kitabın ayrı bir hukuku vardır. Bu eseri, okuduğunuzda bana hak vereceğinize inanıyorum! Yazar Sahura Yağmur Arıcan ve kitabın editörü Sayın Vural Kaya’ya teşekkür ediyorum.

 

Eser hakkında detaylı bilgi için:(0332) 350 79 94 www.bookcaseyayınevi.com

 

 

Ziya Gündüz

HaberKültür.Net

 

 

 


Etiketler AŞKIN - KANATLARI - BİR - ADEM - İLE - HAVVA - HİKAYESİ -
FaceBook ta paylaş
28-11-2013 - 20:46
Kitap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
UMUT POSTASI OKUNMAYA HAZIR
AŞKIN KANATLARI BİR ADEM İLE HAVVA HİKAYESİ
HİKAYELERLE KARAKTER EĞİTİMİ MÜMKÜN MÜ?
MİMOZA SÜRGÜNÜ TESELLİ EDEN KİTAP
BİR ÇİFT YÜREK'İN BİZDE ALASI VAR
KİTABA DAVRANMA ZAMANI
ABDÜLHAMİT'İ GERİCİLER DEVİRDİ
OSMAN AYTEKİN'DEN YENİ ROMAN
CUMHURİYET TARİHİ YENİDEN YAZILIYOR
ENDERUNLU VASIF’I NASIL BİLİRDİNİZ?
HACEGAN SULTANLARI YOLUMUZU AYDINLATIYOR
BİR DÜŞ SONRASI SESSİZLİK
YUSUF ASAL'IN ÇILGIN MUCİTLERİ
FİLİSTİN HAKKINDA YANILGILAR
ARKADAŞIM CAMİ ÇOCUKLARIN ÖZEL DOSTU!
SEDAT SEVER'İN ÇOCUK VE EDEBİYAT'I ÜZERİNE
YENİ BİR YAZAR YENİ BİR KİTAP
YAZARLAR HADİSLERİ YORUMLUYOR
EBABİL BİR BAYRAM SEVİNCİDİR
CENGİZ DAĞCI ONLAR DA İNSANDI ÜZERİNE
ERCAN KÖKSAL’IN İKİNCİ ÖYKÜ KİTABI “TERKEDİLEN ÖLܔ KÜN YAYINLARI ARASINDAN ÇIKTI.
DÜNYA TELAŞINA ŞAİRCE BİR BAKIŞ
ÇIRPINIP İÇİNDE DÖNDÜĞÜM DENİZ
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz