Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Hayat Kültür MEDİNE MÜDAFİİ FAHRETTİN PAŞA ÜZERİNE
 

MEDİNE MÜDAFİİ FAHRETTİN PAŞA ÜZERİNE
Ekleme Tarihi : 25-11-2013 - 00:59

 

 

Yenilmiş bir imparatorluğun coğrafyasında güneşin kan ağladığı yıldızların bir bir tutulduğu kapkaranlık akşamlardı. Yıllardan 1918 yılıydı. Mondros ateşkes antlaşması imzalanmıştı. Osmanlı denilen ulu çınarı kökünden kesmek isteyen  alçakların ve yüzlerce yıllık bir hınçla İslam’ın yaralı aslanına saldırıp duran sırtlanların günüydü. Yapılan anlaşmaya göre Osmanlı yenilmiş sayılıyordu ve orduları bir bir terhis ediliyordu. Bu yenilgiyi kabul etmeyen ve hala direnmeye devam edenlerden birisi de Medine garnizonunun komutanı Fahrettin Paşaydı.

Resulullah Efendimizin mübarek beldesi Medine şehrini İngilizlerin “çöl kaplanı” dedikleri Fahrettin Paşa ve onun gözüpek askerleri müdafaa ediyordu. İmanlı ve azimli bir duruşla düşmana bu mübarek toprakları teslim etmemek için canla başla direnmekte ve her türlü çileye katlanarak bu toprakları savunmaktaydılar. Son mermi kalana kadar bu kutlu toprakları terk etmemek bu son kaleyi düşmana vermemek derdinde olan Fahrettin Paşa buradan başlayacak bir kurtuluş muştuşunu yakmayı amaçlıyordu. İstanbul’dan gelen teslim ol emrini dinlemeyen Fahrettin paşa 72 gün boyunca göz kırpmadan direndi. Kurutulmuş çekirge ve hurmadan başka yiyeceği olmayan Osmanlı askerleri geri adım atmadan direnmeye devam ediyordu.  Ravza-i Mutahhara`da yatan sevgililer sevgilisinin aşkı için, ölüm onlara baldan bile tatlıydı.

Medine’yi teslim alamayan İngilizler savaşı yeniden başlatmakla tehdit ettikleri Sultan 6. Mehmet’i çok zor duruma düşürmüşlerdi. Sultan, Fahrettin Paşa’dan bizzat rica ederek teslim olmasını istedi. Tüm silahları ve savunma imkânları tükenen paşa, padişahın emrini yerine getirmek zorunda kaldı. Medine’nin teslim edilmesi ile birinci cihan harbi son buldu. Daha sonra Fahrettin Paşa esir alınarak Mısır’a oradan da Malta’ya sürüldü. İngilizler tarafından savaş mahkemesinde ölüme mahkûm edilmişse de bu karar uygulanmadan Malta’dan kaçarak milli mücadeleye katılmak için Ankara’ya geldi. 1921 yılında Afganistan büyükelçisi olarak atandı. Çöl kaplanı Fahrettin paşa 1948 yılının 22 Kasım’ında Eskişehir yakınlarında bir tren yolculuğunda kalp krizi geçirerek vefat etti. Mezarı Aşiyan’dadır.

Lawrence denilen İngiliz ajanının yaktığı fitne ateşiyle necip devletimize isyan eden Şerif Hüseyin ve gözü dönmüş adamlarına karşı İslam’ın belde-i tayyibesini 2 yıl 7 ay boyunca kararlılıkla savunan Fahrettin Paşa imkânların azlığına ve cephanenin yetersizliğine rağmen unutulmaz destanlar yazdı. Kuşatmanın başlayacağını anlayınca kutsal emanetleri İstanbul’a göndererek onların çapulcuların eline geçmesini engelledi. Onun bu kuşatma boyunca sürdürdüğü tavrı Osmanlı askerlerinin bağrında ki peygamber aşkının büyüklüğüne bir ayna tutmaktadır.

Osmanlının teslim olan en son kalesi Medine olmuştu.  O gün Medine’den ayrılan Osmanlı askerlerinin yürek sancısını anlatmaya kelimeler aciz kalırdı. O gün Medine hüznün karanlığına boğulmuş her tarafından bir yaranın kanadığı gül yüzlü Osmanlı askerlerinin alınyazısını görmüştü. Son bir defa daha efendimizin haremine yüzlerini süren bağrı yanık Anadolu çocuklarının bu manzarasını gören gözler nasıl bir gözyaşına boğulmuştu.

 Bugün Suriye’de ki, Irak’ta ki manzaralar göstermektedir ki bu gidişin gözyaşlarını hala dinmiş değildir. O Medine sevdalısı Osmanlı askerlerinin ardından bu coğrafya istikrar ve huzur bulabilmiş değildir.

O Medine ki gül yüzlü sevgiliyi hicretiyle bağrına basan İslam’ın bayrağını göklerde dalgalandıran bir belde olduğu için;  o Medine ki varoluş kavgamızın başladığı yer olduğu için, Fahrettin Paşa ve askerleri sonuna kadar direnmişler ve bu son kaleyi terk etmemişlerdir.

 

Mehmet Baş

HaberKültür.Net


Etiketler MEDİNE - MÜDAFİİ - FAHRETTİN - PAŞA - ÜZERİNE -
FaceBook ta paylaş
25-11-2013 - 00:59
Hayat Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali’nde Orhan Kemal Günü
Erol Erdoğan, Günbegün Kitabını Anlatacak
PARİS’İN EN ÇOK İSTANBUL'A DÖNÜŞÜNÜ SEVDİM!
DENİZLİ MÜFTÜSÜ AHMET HULUSİ EFENDİ DE VARDI
ŞİİRE GÜLLE BAŞLAYAN ŞAİR
SEVENLERİNİN DİLİNDEN FETHİ GEMUHLUOĞLU
İSTİKLAL TAKVİMİ GÖNÜL AÇIYOR
LİNGUİSTİK ÇOK ÖNEMLİDİR ARKADAŞLAR
MEDİNE MÜDAFİİ FAHRETTİN PAŞA ÜZERİNE
BU CUMA NURİ PAKDİL GÜNÜ
MUSİKİMİZİN YÜZ AKI YILDIRIM GÜRSES
SERDENGEÇTİLER UNUTULMAZ!
KAVLİNİ UNUTMAYAN ŞAİR: BAHAETTİN KARAKOÇ
HECE, İSLAM MEDENİYETİ ÖZEL SAYISI ÇIKTI
DORUKLARDA BİR ŞAİR: AYHAN İNAL
KÜLTÜR KERVANI MARAŞ’A GELİYOR
PEYGAMBER AŞKI ALANLARA SIĞMADI
ÖZEL İNSANLARI DAHA YAKINDAN TANIMAK LAZIM
MUSTAFA ÖZÇELİK’İN ÇOCUKSU YANI
BİR FİKRİ HOCA GEÇTİ BU ALEMDEN
MEVLANA İDRİS'TEN TASAVVUF UMDELİ ŞİİR
BİZ PEYGAMBER ÇİÇEKLERİ TOPLAYALIM BAŞKANIM
UNUTTURAMAZ SENİ HİÇ BİR ŞEY
ŞAİRLERİ EN ÇOK ŞAİRLER ANLAR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz