Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Hayat Kültür MUSİKİMİZİN YÜZ AKI YILDIRIM GÜRSES
 

MUSİKİMİZİN YÜZ AKI YILDIRIM GÜRSES
Ekleme Tarihi : 19-11-2013 - 11:06

 

 

Mevsimler yas tutup güller ağlasın diye çınlayan sesi hala kulaklarımızdan silinmeyen Yıldırım Gürses, kendi içine kıvrılmış, şehvet ve haz eksenine kaymış bir sanat âleminde milletimizin milli ve manevi değerlerini musiki vasıtasıyla gündeme getirmiş büyük bir sanatkârdı.

 Onun sesinde, Karadeniz bir kere daha çırpınır, Tuna nehri akmam derdi. Arif Nihat Asya’nın yelkenler dikilecek diye başlayan Fetih Marşı onun sesinde yepyeni dünyalar inşa ederdi.

Çok güzel Kuran-ı kerim ve mevlit okuyan aynı zamanda hafız olan bir babanın rahle-i tedrisinde ilk eğitimini alan Yıldırım Gürses’in çocukluğu musiki ile dolu bir ortamda geçmiştir.

 Küçük yaşlardan itibaren müziğimizle ve klasik kültürümüzle ilgili donanımları almış o zamanların Osmanlı Bursa’sında ki manevi havayı soluyarak kendini yetiştirmiştir.

Yıldırım Gürses’in müzikle alakası ta dedelerine kadar uzanmaktadır. Çanakkale’de şehit olan dedesi Abdülhamit Han’ın yıllarca müezzinliğini yapmıştır.

Yıldırım Gürses her şey gibi müziğimizin de yozlaştığı bir dönemde bestelerin orijinalitesini bozmadan icra eden ender sanatçılarımızdandı. O batının iğrenç modellerini kendine örnek alan sanatçıların yaptığı müziğin bizi yansıtmadığını bize ait olmadığını söylemiştir. Yapılan saçma sapan müziklerle gençliğin ahlakının tahrip edildiğini söyleyen Yıldırım Gürses, Türk müziğinin değersiz kişilerin eline bırakıldığını ve Türk müziğine hainlik yapıldığını ifade etmiştir. Operaya ayrılan paranın kendi öz müziğimize ayrılan paradan onlarca kat daha fazla olduğunu söyleyen sanatçımız bunun bilinçli bir şekilde yapılarak bu yolla kendi değerlerimizden uzaklaştırılmamızın amaçlandığını söylemiştir.

Kalbi Allah sevgisiyle atan sanatçımız 1969 yılının Ramazan ayında otuz gün boyunca ezan okumuş ve sesini Allaha davet etmek için kullanmanın dini bir görev olduğunu ifade etmiştir.

 Kendi öz kültürümüze uygun bir müzik anlayışını benimseyen ve milli ve manevi konularda ki tavrını belli etmekten kaçmayan Yıldırım Gürses, milletimize ait müzik enstrümanlarının kullanılmasını savunmuştur. Arabesk ve pop müziğinin ucuz ve emeksiz yıkımlarıyla sonuna kadar mücadele etmiştir. Bestekârların ve güftekarların emeğini koruyan kısa adı Mesam olan Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliğini kurmuş ve başkanlığını yapmıştır.

Her şeyin bir şer yönü birde hayır yönü olduğunu bilen sanatçımız hayırlı olan tarafı seçmiş ve hayırlı olanın peşinde bir ömür sürmüştür. Musiki yoluyla vatana millete hizmet etmenin derdinde olmuştur.  Yıldırım Gürses milletin manevi değerleriyle oynanmasına karşı çıkarak gerçek kazanımların manevi kazanımlar olduğunu maddi kazanımların manevi kazanımların yanında değerinin olmadığını savunmuştur. Ona göre eğitim sadece fizik ve matematik öğretmekten ibaret değildir. Esas eğitim manevi değerlerin öğretilip yaşatılması eğitimidir.

Batının ayağa kalkmaması için her türlü fitne ve fesadı her türlü oyunu oynadığı ülkemizde gerçek sevginin hoşgörü ve kardeşliğin filizlenmesini birlik ve beraberliğimizin bozulmamasını sonuna kadar savunan Yıldırım Gürses daima iyinin güzelin ve sevginin safında kalmıştır.

Üçyüzelliden fazla yaptığı beste ile doğuyu ve batıyı yenilikçi bir müzik ile harmanlayan ve gönül sazının bam teline dokunan sanatçımız bir sonbahar günü canının cana teslim etmiş bu kubbede hoş bir seda bırakmıştır.

 

Mehmet Baş

HaberKültür.Net


Etiketler MUSİKİMİZİN - YÜZ - AKI - YILDIRIM - GÜRSES -
FaceBook ta paylaş
19-11-2013 - 11:06
Hayat Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali’nde Orhan Kemal Günü
Erol Erdoğan, Günbegün Kitabını Anlatacak
PARİS’İN EN ÇOK İSTANBUL'A DÖNÜŞÜNÜ SEVDİM!
DENİZLİ MÜFTÜSÜ AHMET HULUSİ EFENDİ DE VARDI
ŞİİRE GÜLLE BAŞLAYAN ŞAİR
SEVENLERİNİN DİLİNDEN FETHİ GEMUHLUOĞLU
İSTİKLAL TAKVİMİ GÖNÜL AÇIYOR
LİNGUİSTİK ÇOK ÖNEMLİDİR ARKADAŞLAR
MEDİNE MÜDAFİİ FAHRETTİN PAŞA ÜZERİNE
BU CUMA NURİ PAKDİL GÜNÜ
MUSİKİMİZİN YÜZ AKI YILDIRIM GÜRSES
SERDENGEÇTİLER UNUTULMAZ!
KAVLİNİ UNUTMAYAN ŞAİR: BAHAETTİN KARAKOÇ
HECE, İSLAM MEDENİYETİ ÖZEL SAYISI ÇIKTI
DORUKLARDA BİR ŞAİR: AYHAN İNAL
KÜLTÜR KERVANI MARAŞ’A GELİYOR
PEYGAMBER AŞKI ALANLARA SIĞMADI
ÖZEL İNSANLARI DAHA YAKINDAN TANIMAK LAZIM
MUSTAFA ÖZÇELİK’İN ÇOCUKSU YANI
BİR FİKRİ HOCA GEÇTİ BU ALEMDEN
MEVLANA İDRİS'TEN TASAVVUF UMDELİ ŞİİR
BİZ PEYGAMBER ÇİÇEKLERİ TOPLAYALIM BAŞKANIM
UNUTTURAMAZ SENİ HİÇ BİR ŞEY
ŞAİRLERİ EN ÇOK ŞAİRLER ANLAR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz