Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Röportaj EDEBİYAT MEVSİMİNİ MAHMUT BIYIKLI İLE KONUŞTUK
 

EDEBİYAT MEVSİMİNİ MAHMUT BIYIKLI İLE KONUŞTUK
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ile İBB Kültür Müdürlüğü’nün bu yıl 5’ncisini gerçekleştireceği Edebiyat Mevsimi ile ilgili olarak İstanbul şube başkanı Mahmut Bıyıklı ile görüştük.
Ekleme Tarihi : 18-11-2013 - 11:39

 

 

‘Çağ ancak, bilinçle sorumluluk yüklenenlerin yüzüne güler.’

NURİ PAKDİL

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ile İBB Kültür Müdürlüğü’nün bu yıl 5’ncisini gerçekleştireceği Edebiyat Mevsimi ile ilgili olarak İstanbul şube başkanı Mahmut Bıyıklı ile görüştük.

Söyleşi: Ercan Yılmaz

5. Edebiyat Mevsimi ‘Ustaların İzinde’ temasıyla bir süredir edebiyat camiasının gündemini dolduruyor. Neden böyle bir tema seçtiniz ve kimdir bu ustalar?

Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil ile başlamak istedik yürüyüşümüze. Yönümüzü yeniden kıbleye döndürmek için onların mücadele azmine, ideal aşkına, kaynaştırıcı irfanına, derin sezgili diriliş önergelerine ve hayatı bir bütün olarak algılayan klas duruşlarına ihtiyacımız var. Onlar bize düştüğümüz yerden ancak sanatla ayağa kalkabileceğimizi yaşayarak öğrettiler. Kendimizi ustaların hikâyesine kattığımızda daha bir iyileşiyoruz. Onlarsız sürekli tek bacağına yüklenerek yürüyen birer zihniyet engellisiyiz.

‘Yitirdiklerimizi yeniden nasıl hesaplar ve telafi edebiliriz’i sorguluyorsunuz anladığım kadarıyla? Ne diyorlar bu izinden gidilesi ‘ustalar’ bize özetle?

Doğru. Derin bir muhasebe ve tedarik işlemine ihtiyacımız var. ‘Kendi gerçeğimizi kendi kelimelerimizle anlayıp anlatmak’ bunu yapmış ustalar. Avamın hoşuna gidip gitmeyeceğini düşünmeden içinden gelen sesi olduğu gibi haykırmışlar Cemil Meriç’in ifadesiyle. Bunun için ‘büyük’ olmuşlar; ‘büyük’ kalmışlar. ‘İrfan asaletini kaybetti. Hafızaya çakıl tası gibi saplanan bilgi kırıntılarına yeni bir ad bulduk: kültür…Umrandan habersizdik, medeniyete de ısınamadık. İnsanlığın tekâmül vetiresini ifade için kendimize lâyık bir kelime bulduk: uygarlık. Mâzisiz, musîkisiz bir hilkat garibesi.’diyor yine üstat Cemil Meriç. İrfanın asaletini, mazimize musıkimize bizi mamur kılan bütün geleneklerimize sahip çıkarak unuttuğumuz yerden yakalamalıyız yeniden.

Haddimi bilir hakkımı isterim’ diye özetliyor Necip Fazıl insanlık macerasını. ‘Çile kapısından erişilecek dünyayı bilseydin, yatağını ve yorganını satardın’ diyor. ‘Biz; ayakları şişene kadar namaz kılan peygamberin, gözleri şişene kadar uyuyan ümmeti’ olduk yine üstadın ifadesiyle. Rahata öyle alıştık ki bize ‘çile’ kapısından girmeyi hatırlatan her şeyi hayatımızdan uzaklaştırdık.

‘Bilgi ahlaki hareketten arta kalan şeydir.’ diyor Nurettin Topçu. Bu formüle uyan bir ‘bilgi’ anlayışından çok uzağız. Ahlaki hareketten doğmadığı için bizi evrensel nizama iten endişelerimiz kalmadı artık.

‘Ben insanın ruh, ruhun da bir tapınak olduğuna inanıyorum. diyor Sezai Karakoç.İnkâr tutsaklık, inanç özgürlüktür.’ diyor. Tapınağımız yağma altında; seher bekçileri tutmuyor kapılarını. Bunları ancak onların esas duruşlarına bakarak hatırlayabiliriz.

‘Bildiğim her şeyden sorumlu olmazsam, nasıl hak edebilirim yaşamayı? Bu Pakdil önermesini kabul eden kaç kalp kaldı içimizde. ‘Kuşkusuz, en etkili ve evrensel silah, kelimedir’ inanıyoruz ve yine Pakdil ustanın, ‘Çağ ancak, bilinçle sorumluluk yüklenenlerin yüzüne güler.’ düsturundan hareketle çağımızın bize tebessüm etmesini umuyoruz bu tarz faaliyetler vesilesiyle.

Alışılagelenin aksine seçilen isimlerin ikisinin yaşayan ustalar olduğunu görüyoruz. Ne düşündünüz bu seçimi yaparken?

Evet. Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil üstatlarımıza hayırlı uzun ömürler diliyoruz öncelikle. Onların aramızda bulunması, bir bakıma bizim için bir emniyet sigortası diye düşünüyoruz. İbret alalım, hikmet derleyelim diye onlara ek bir süre tanınmış gibi aramızda bulunuyor ve nefesleriyle bizi görünmez bir şekilde destekliyorlar. Necip Fazıl, Nurettin Topçu ve Cemil Meriç ve nice güzel insanla yol arkadaşlığı yapmışlıkları sebebiyle onlar bizim yaşayan ayaklı şahitlerimiz. Onlar da hayata veda eden ustalar gibi bedenen aramızda olmayacak belki ama ruhaniyetleriyle, onların nefeslerini yakından ciğerlerine çeken dostlarıyla bize bir kere daha el uzatacak ve yaralarımıza merhem sunacaklar.  

18-23 Kasım tarihleri arasında altı gün sürecek kapsamlı bir organizasyonla karşı karşıyayız. Kimler katılıyor bu özel hatırlama ve anlama programına?

100’e yakın şair, edebiyatçı ve akademisyen bizlerle olacak. Programımızın ilk günü Necip Fazıl Kısakürek, ikinci günü Nurettin Topçu, üçüncü günü Cemil Meriç, dördüncü günü Sezai Karakoç ve beşinci günü de Nuri Pakdil üstadımıza ayrıldı. Mehmet Doğan, Mustafa Yazgan, Nevzat Yalçıntaş, Cemal Şakar, Rıdvan Canım, Emin Işık,  Mehmet Sılay, Mustafa Özçelik Yunus Emre Altuntaş,  Hüseyin Öztürk,  Bahtiyar Arslan, Ali Ural, Memduh Cumhur,  Ekrem Kızıltaş,  Necmettin Şahiner,  Şeref Akbaba,  Turan Karataş, Yusuf Kaplan İlhan Genç, Rasim Özdenören, Hüseyin Su, Nazif Gürdoğan, Turan Koç,  Ali Haydar Haksal, İbrahim Demirci, Sadık Yalsızuçanlar,  Bestami Yazgan,  Özcan Ünlü, Nurettin Durman, Yusuf Özkan Özburun,  Ali Ayçil, Ahmet Yenilmez,   Hüseyin Akın, Bülent Parlak, Gökdemir  İhsan, Tarık Tufan,  Furkan Çalışkan, Osman Sarı,  Ferman Karaçam,  Bülent Ata, Haydar Ergülen,  Mevlana İdris, İsmail Kılıçarslan, Salih Tuna, Selçuk Küpçük, Hasan Ali Yıldırım gibi birbirinden değerli isimler, hayatlarına yön veren büyük üstatlar hakkında birikimlerini paylaşıp şahitliklerde bulunacaklar.

Programın son günü ise bu 5 usta hakkında duruşuyla yürüyüşüyle kalemiyle hizmeti bulunan değerli dostlarımıza ‘Edebiyat Mevsimi Özel Ödülü’ takdim edilecek.

Bu çapta zengin bir kadroyla böyle bir programın düzenlenmesi, kültür sanat ufkumuzun yeniden bir diriliş hamlesine yöneldiğini göstermesi açısından önemli. TYB İstanbul, takdiri hak ediyor diye düşünüyorum.

‘Teveccühünüz’ dermiş ya eskiler; ben de öyle diyeyim. ‘Marifet iltifata tabidir; iltifatsız mal zayidir’ diye bir Mecelle maddesi var biliyorsunuz. Bu önermenin doğru şekli: ‘İltifat marifete tabidir’ olmalı. Yani takdir edilsek de edilmesek de biz ustaların izinde yürümeyi asalet kabul ediyoruz, ibadet kabul ediyoruz. Biz bir hüner gösterelim, onun taliplisi elbette bulunur.

Kısa ve öz oldu; ama her şeyi merkezinden konuşmuş da olduk. Teşekkür ediyor bütün hayırlı hizmetlerinizde başarılar diliyoruz.

Ben de teşekkür ederim; fırsat verdiniz, derdimizi anlattık. ‘Yaram Yârimdir’ diyenler sanırım bu bir haftalık Edebiyat Mevsimi rüzgarından çok mahsuller toplayacaktır umuyoruz.


Etiketler EDEBİYAT - MEVSİMİNİ - MAHMUT - BIYIKLI - İLE - KONUŞTUK -
FaceBook ta paylaş
18-11-2013 - 11:39
Özel Röportaj
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ahmet Özhan TYB İstanbul'da Muzaffer Ozak'ı Anlattı
Prof. Dr. Cevat Akşit TYB İstanbul'da Konuştu
Yeni Türkiye’nin Mefkûresi TYB İstanbul’da
Mustafa Ruhi Şirin: Modernite, çocukluğu üretir ve dönüştürür
TYB İstanbul Başkanı Bıyıklı: "İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor"
SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE ATLASI UFKUMUZU BULDURACAK
ÖYKÜCÜLER RÜYALARI HAKİKATİ İFADE ETMENİN BİR YOLU OLARAK KULLANIYOR
ŞEDDELİ ZENCİ ÖLÜM VAR HACİ İLE YÜZ YÜZE
İFTAR ÇADIRINA GEREK YOK!
İSLAM’IN PROTESTANLAŞTIRILMASI FİKRİ HAKİM KILINIYOR!
KEMALİST BİR ÜLKÜCÜLÜK TÜRETİLİYOR
BEN YAZMANIN DUA ETMEYE BENZEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
HAZ ÇAĞINDA ANCAK ORGANİK ÇOCUK YETİŞİR!
GÖNÜL KİMİ SEVER İSE SULTAN ODUR
ZİHİNSEL BİR HİCRETE İHTİYACIMIZ VAR
CENNETE GÖTÜREN MÜZİKLERİ SEVİYORUM
YUVALARDA YANAN CANLAR VAR
SULTAN ABDÜLAZİZ İYİ RESSAMDI
EDEBİYAT MEVSİMİNİ MAHMUT BIYIKLI İLE KONUŞTUK
TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNİ KİM BELİRLİYOR?
BATI HİKAYESİZ BİZ FİLİMSİZ
İŞTE BENİM ŞAİR VE YAZARIM : ESRA ERKEÇ
FOTOĞRAFI KONUŞTURMAK SANATTIR
DERDİNİ AŞKLA MAYALAMAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz