Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür TARİHİ ROMAN VE ROMANDA TARİH KONUŞULUYOR
 

TARİHİ ROMAN VE ROMANDA TARİH KONUŞULUYOR
Dolmabahçe sarayında 'Tarihi Roman ve Romanda Tarih' konuşuluyor..
Ekleme Tarihi : 08-11-2013 - 12:02

 

 

 

 

D. Mehmet Doğan: “Tarih bizim tecrübe alanımızda değil. Geçmişi bırakın, bugünün olaylarını bile tamamıyla görmemiz, müşahede etmemiz adeta imkânsız.”

Prof. Dr. İlber Ortaylı: “Ananeyi çöpe atan toplumun fazla ileriye gidebilmesi mümkün değildir.”

 

IMG-20131107-WA0001

Türkiye Yazarlar Birliği 35.yıl etkinliklerini Uluslararası düzeyde düzenlediği ‘ Tarihi roman ve Romanda Tarh’ sempozyumu ile sürdürüyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının verdiği konser ile başlayan "Tarihi roman ve romanda tarih" sempozyumuna edebiyat eleştirmenleri ile romancıları Dolmabahçe Sarayında bir araya getirdi.

 

İlki 10. Yıl önce gerçekleştirilen II. Milletlerarası Tarihi Roman ve Romanda Tarih Sempozyumu’na Türkiye dışından Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan, Türkmenistan ve İrlanda’dan yazar ve edebiyat eleştirmenleri katılıyor.

 

Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan açış konuşmasında, On yıl önce ilki gerçekleştirilen Sempozyum hakkında bilgi verdikten sonra kısaca tarih ve roman koşunda görüşlerini açıklayarak "Tarih bizim tecrübe alanımız değil. Geçmişi bırakın bugünün olaylarını bile tamamıyla görmemiz, müşahede etmemiz adeta imkânsız.Tarihi roman bir dışa bakıştır. Ne zaman ki, olaylara atılan kişilerin hissiyatı yansıtılır, o zaman içe bakış ve gerçek roman olur.

 

Zaman zaman ‘ büyük tarihçiler büyük romancılardır’ diyesim geliyor! Muhayyilesiz tarihçi olur mu olursa nereye kadar olur Muhayyilesini elde ki vesikalarla konuşturan tarihçi gerçek tarihtir. Tarihçilerin de didaktiği romantiği var Roman heyecanıyla okuduğumuz tarih kitapları yok mudur?"  değerlendirmesi yaptı.

 

IMG-20131107-WA0003Prof Dr. İlber Ortaylı’ da konuşmasında, Batı doğu edebiyatından ve romanlarından örneklerle düşüncelerini gündeme getirdi. Romanın batı medeniyetinin bir ürünü olduğunu belirterek: ‘Roman nedir? Sorusunu Roman çevre ile insanı bir arada ele alan anlatım’ diyerek cevapladı.

Ortaylı; tarihi romancılar ve drama yazarlarının birebir tarihçi olmadıkları gibi siyasetçide olmadıklarına işaret ederek’ Romanda kürsü vaizliği yapamıyacağını, romanın her şeyi küçük diyaloglara götürür ve okuyucusunu muğlak tartışmalarıa götürendir’ değerlendirmesini yaptı.  

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın başkanlığında gerçekleştirilen sempozyumun ilk  oturumunda;

Doç. Dr. Özlem Kumrular: Don Ouijöte de Türkler, Moriskolar ve Mağribiler.

Prof. Dr. Kubilay: Romanesk Söylemin Tarihselleştirilmesi ya da Tarihi yeniden yazmak.

Nuriye Akman: “Geceden Doğan” Romana dair.

Yönetmen Zafer Karatay tebliğlerini sundular.

Türkiye’den ve yurt dışından ünlü romancılar, edebiyat araştırmacıları ve tarihçilerin katıldığı II. Milletlerarası Tarihî Roman ve Romanda Tarih adlı sempozyumu Dolmabahçe Sarayı’nda başladı. Toplantıyı Türkiye Yazarlar Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve TBMM Milli Saraylar, Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı müştereken düzenliyor.

Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen   sempozyumda edebiyatın ve sanatın vazgeçilmez konularından tarih konuşuluyor. Tarih ve roman ilişkisi, tarih ve edebiyat ilişkisi, tarih ve sinema ilişkisi, tarihi gerçeklik ve sanal gerçeklik arasındaki ilişkinin mahiyeti, tarihî hadiselerin sinema ve edebiyata uyarlanmasında yaşanan sorunlar, tarih eğitiminde edebiyat ve sanatın rolü, tarihin sanat ve edebiyatta yeniden üretilmesi, milli ruhun oluşturulmasında tarihî bilginin sanat vasıtasıyla kurulması, tarihî romanların yazımında tecrübenin paylaşımı gibi konu başlıklarının yer aldığı sempozyumda edebiyat eleştirmenleri, romancıları, tarihî film senaristleri ve yapımcıları bir araya geldiler.

Sempozyum boyunca,  “Romancı, tarih malzemesini yeniden üretim sürecine tabi tutarken nelere dikkat etmelidir?” , “Tarihî malzeme üzerinde sınırsız bir müdahale hakkına sahip midir?”, “Tarihe edebiyat aracılığıyla yeni bir bakış açısı ve derinlik getirmenin ne gibi olumlu ve olumsuz yönleri vardır?”, “Tarihî malzemenin edebî malzemeye veya senaryoya dönüştürülmesinde ne gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır?”, “Tarih eğitiminde tarihî romanın rolü var mıdır?”, “Tarih bilinci ve millî ruhun oluşturulmasında tarih bilgisinin edebiyat ve sanat vasıtasıyla verilmesinin önemi ve yöntemleri nelerdir? “ gibi sorulara cevap aranacak.

Sempozyum çerçevesinde kahramanlık tabloları sergisi açılacak, tarihî Türk musîkîsinden örneklerin verileceği Münib Utandı  konseri gerçekleştirilecek.

Sempozyumun son günü olan 9 Ekim Cumartesi kapanış oturumunda tartışılan konular ve cevapsız kalan sorular üzerinde durulacak. Aynı zamanda değerlendirme amacıyla buluşulan bu bölümde sempozyum süresince görev alan oturum başkanlarına sonuç bildirgesine şekil vermek için söz verilecek.


Etiketler TARİHİ - ROMAN - VE - ROMANDA - TARİH - KONUŞULUYOR -
FaceBook ta paylaş
08-11-2013 - 12:02
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şiirler Doğu Türkistan İçin Okundu
Mehmet Akif İnan vefatının 20. yılında anıldı
Akif İnan TYB İstanbul’da Anılacak
Prof. Dr. Mehmet Orhan Okay, vefatının 3. yılında anıldı
Armoni Resim Sergisi TYB İstanbul’da Açıldı
Orhan Okay Kabri Başında Anılacak
TYB İstanbul Şubesi'nin 14. Olağan Genel Kurul’u Gerçekleşti
Mahmut Bıyıklı’ya Ödül
Teşekkürler İstanbul
11. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kültür Coşkusu Devam Ediyor
11. İstanbul Edebiyat Festivali 26 Aralık’ta Başlıyor
Fatihli Bir Şair Mehmed Âkif Özel Programı yarın gerçekleştirilecek
TYB İstanbul’da Resim Sergisi
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Atilla Yayım’ı Konuk Ediyor
Mehmet Ali Özkan: Kur'ân-ı Kerîm'den Sonra En Çok Okunan Kitap! Riyâzü's-Salihîn Bize Ne Vadediyor?
Bâkiler TYB İstanbul’da Konuştu
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Üstün İnanç Eserleri Konuşuldu
Divanyolunda Divan Şiiri Okumaları TYB İstanbul’da Başladı
İrfan Söyler’in Yeni Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
Fırat Kızıltuğ Musîki Seminerleri TYB İstanbul’da Başlıyor
Tyb İstanbul’da ‘Zongo’nun Değirmeni’ Tanıtıldı
Ercan Yıldırım TYB İstanbul’da Konuşacak
Seyhan’ın Yeni Hikâye Kitabı TYB İstanbul’da Konuşulacak
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz