Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Kitap KİTABA DAVRANMA ZAMANI
 

KİTABA DAVRANMA ZAMANI
Ekleme Tarihi : 06-11-2013 - 22:50

 

 

 

“Arzın Merkezine Seyahat” Jules Verne’in bilim kurgu romanlarından biridir. “Denizler Altında Yirmi Bin Fersah” ı okumayan veya bir şekilde ucundan kıyısından bilgisi olmayan yoktur sanırım. Neredeyse iki yüz yıl önce yaşamış bir yazar için ufkun çok ötesinde eserler bunlar. Hayal gücünün ve insanın zekâsının birleşmesinin mahsulü olan bu tür kitapları okuyarak geldik bugünlere. Özellikle çocukların bu tür eserlere dikkat kesilmesinin sebebi belki de somut düşünceden daha ziyade soyut düşüncenin sularında gezinmekten hoşlanmalarıdır. Çünkü okudukları her kelime onlarda somut bir gerçeklik olarak belirir ve yaşanan olayın kahramanı olarak buluverirler kendilerini. Çizgi filmlerde de aynı mantık vardır aslında. Olduğunun çok ötesinde bir hayal zenginliğiyle bezeyerek çizgileri zihinlerinde canlandırabilirler çocuklar. Hatta diyebiliriz ki bunu sadece çocuklar bu denli derinden canlandırabilirler. Aslında olanın çok ötesinde bir kurgu vardır dünyalarında. Bu açıdan değerlendirildiğinde ileride bir yetişkin olarak hayata karışacak her bir çocuğun hayal dünyasının neyle beslendiği çok büyük önem arz eder. Eskilerde ninelerimizin anlattığı Battalgazi destanları veya Hz.Ali’nin kahramanlıkları, Yunus Emre’nin ilahileri, Karacaoğlan, Köroğlu, Dadaloğlu, Kerem İle Aslı, Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun gibi geleneksel kültürümüzün zenginlikleri bizleri besliyorken şimdilerde daha çok Amerikan yapımı diziler ve ne olduğu belirsiz anime Uzakdoğu bilgisayar oyunları çocuklarımızın zihinlerini tarumar ediyor. Herhangi bir yetişkin sadece on dakikasını ayırarak uydudan yayın yapan çizgi film kanallarına bir göz atsa hakikati daha iyi anlayacaktır eminim. Ne olduğu belirsiz eciş bücüş yaratıklar, dekolte kıyafetli sözümona çizgi kahramanlar, olabildiğince malayani bir üslupla konuşturulan çizgi karakterler... Sorarım size; bu nevi çürümüş gıdalar ile beslenen bir zihinden ne bekleyebiliriz ki?

Klasikler Önemlidir

Batı klasikleri olarak bilinen eserler ve özellikle Rus Edebiyatının hikâyecileri insanı olanca yalınlığıyla anlatabilmeyi başarmışlardır. Bir Tolstoy’u okurken yazarın dini inancı veya siyasi görüşünden izler bulmak güçtür. Bunun aksine anlattıkları hikâyelerde ete kemiğe bürünmüş insanı okuruz. Bu sebepledir ki Milli Eğitim Bakanlığımız doğru bir uygulamayla bu tür eserlerin özellikle gelişim çağındaki çocuklar tarafından okunmasını tavsiye eder. Bizler de bu hikâyeleri okuyarak büyüdük. Halen Tolstoy’un, Dostoyevski’nin, Puşkin’in, Çehov’un veya Turgenyev’in kahramanları hayatımda gezinir durur. Sadece bunlarla kalmak doğru olmaz elbette. Geleneksel kültürümüzün kahramanlarını da hakkıyla okutmalıyız ki çocuklarımızın zihinleri yetkinliğe kapıyı aralayabilsin. Deli Dumrul, Dede Korkut hikâyeleri veya Hâkim Beydaba’nın masalları bizi biz yapan dünyamızı kurmaya yardım edecektir. Bostan ile Gülistan’ı, Cavitname’yi, Mantıku’t Tayr’ı, Hay bin Yakzan’ı ve daha nice İslam Klasiğini okuduğunda o çocuk için kaçınılmaz yolculuğun kapısı aralanmış demektir. İşte bu kapı ilmin, irfanın, özgüvenin ve insanı insan yapacak hayatın kalbine giden yolculuğun kapısıdır.

Sohbet Geleneğini Unutmayalım

Sadece kitap okumak değil aynı zamanda ilim ve irfan sahiplerinin sohbetlerinde bulunmak da çocuklarımızın eğitimi bakımından oldukça önemlidir. Uzun zamandır bir konferansa, sempozyuma veya bir panele katıldık mı? Çocuklarımızı bu tür etkinliklere götürdük mü? Sohbet halkasına yaşı kaç olursa olsun çocuğumuzu dâhil ettik mi? Çünkü sohbet ve muhabbet halkaları aynı anda pek çok kitabın verdiği bilgiyi harmanlayarak zihinlerimize ulaştırma imkânının yanı sıra halkanın verdiği manevi hazzı yaşamaları bakımından da çocuklarımız için büyük fırsattır. Bunu onlardan mahrum etmeyelim. Kitap fuarlarına mümkünse çocuklarımızla gidelim. Bu fuarlarda okurlarla buluşan mütefekkirlerimizin kitaplarını bizzat yazarıyla muhabbet imkânı sağlayarak çocuğumuza hediye edelim. Umdesi ve gayreti olan nesiller için her daim özgüvenini sağlamış çocuklar yetiştirelim. Çok bilen değil çok okuyan, bin bilen değil bin soran nesilleri özleyelim. Çünkü malumunuzdur ki çocuklarımız doğru soruları sormayı öğrenirlerse elbette tüm hayatta doğru cevapları da bulacakladır.

Şiir Okuyan Nesiller

Bir medeniyet dilinin kendisini en iyi şekilde ifade etmesinin yolu şiirden geçer. Liselerde yapılan bir ankette öğrencilerin yarından çoğunun Yahya Kemal’i, Mehmet Akif’i ve Necip Fazıl’ı ya hiç duymadıkları ya da tanımadıklarını beyan etmeleri günümüzdeki içler acısı manzaranın en dramatik örneğidir. İyi bir şiir diline ancak ve ancak çok yoğun bir okuma alışkanlığı ile ulaşabilirsiniz. Halkımızın pek çoğunun şiirden hazzetmemesinin ardındaki sebep bu olsa gerek. Şair İsmet Özel bu konuda şunları söylüyor; “  Niçin şiir okuruz? Herhalde yokluğunu hissettiğimiz bir şeyleri tamamlamak, bir zorluğu gidermek ve nihayet bir doyum sağlamak için. Şiir okumak isteriz çünkü bütüne, bütünümüze, bütün içindeki yerimize varma zorluğunu bu insani ve insan dışı aygıtla yenmek isteriz. Şiir bu anlamda bir yerine getirici, bir silah bir kalkandır… çünkü her şiir insanın bütünle arasında bulunan mesafe hakkında sahip olduğu bilinçlilik durumudur, her şiir insanın bütüne olan hasretini kamçılar” Bu sebepledir ki hem Osmanlı hem de daha önceki devirlerde şiir kendimizi ifade etmenin en etkili yolu olarak revaç bulmuştur. Daha İstiklal Savaşı ve Çanakkale Savaşlarında dahi cephede savaşan kınalı kuzuların, Mehmetçiklerin Mehmet Akif’in şiirleriyle beslenmesi, her hutbede halkın hissiyatını anlatan mısralar okunmuş olması bu dilin ne derece önemi haiz bulunduğunu anlamamıza yeterlidir. Bu sebeple, her evde Yunus Emre Divanı’nın, Şeyh Galip Divanı’nın, Niyazi Mısri Divanı’nın, Mesnevi’nin, Safahat’ın (Mehmet Akif), Çile’nin (Necip Fazıl), Gün Doğmadan’ın(Sezai Karakoç), Erbain’in(İsmet Özel), Kendi Gök Kubbemiz’in(Yahya Kemal), Cahit Zarifoğlu’nun vb. bulunması en başta gelen görevlerimizdendir.

Ne Yapmalı Nerden Başlamalı?

Öncelikle her eve mutlaka gazete girmelidir. Şükür ki camiamızda ailecek okunabilecek gazetelerin sayısı arttı ve bizler de gündemi buralardan takip etmeye çalışıyoruz. Sadece gündemle ilgili olarak değil camiamızın kamuoyu oluşturması bakımından da ortak bir bilinç ve ortak hareket etme kaygısı oldukça önemli bir duruma gelmiştir. Artık zaman bireysel yaşanacak ve bir köşeye çekilecek zaman değildir. Düşmanın uyumadığı yerde su gibi uyumak bir müslümana yakışmaz. Sonrasında ise çocuklarımızın okuması için elden gelen gayret ve örneklik sağlanmalıdır. Bu manada çocuklarımızın kendi kütüphanelerini kurmaları teşvik edilmeli her evde mütevazı de olsa bir aile kitaplığı kurulmalıdır. İlköğretim çağındaki çocuklarımız Ömer Seyfettin’i, Kemalettin Tuğcu’yu, Yürek Dede’yi, Kelile ve Dimne’yi, Bostan ve Gülistan’ı bilmelidir, okumalıdır. Yine ortaöğretimdeki çocuklarımız Attar’ı, Gazali’yi, Tolstoy’u, Dostoyevski’yi, Çehov’u, Balzac’ı, Rimbaud’yu, Oğuz Atay’ı, Rasim Özdenören’i, Necip Fazıl’ı, Süheyl Ünver’i, Ali Fuat Başgil’i, Hilmi Ziya Ülken’i, Yahya Kemal’i, Ahmet Cevdet’i, Said Halim Paşayı ve daha nicelerini bilmelidir, okumalıdır. Burada çağrımız kendini genç hisseden herkesedir. Okumanın ve “ilmin yaşı yoktur” gerçeğinden yola çıkarak hayatın her anında ilmin ve irfanın peşinde olunmalıdır. Okumayı engelleyen televizyon ve internet gibi afetlerden korunmaları için çocuklarımızı okuma alışkanlığı ile tanıştırmalıdırlar. Bu manada bir başlangıç olsun diye örnek iki listeyi istifadelerinize sunmak istiyoruz. Elbette ki listeler uzar gider ama bu ilk adımın ardından tüm bireyler kendi okuma macerasında yolunu bulacaktır. “Oku” emrinin izinde hem sayfaları hem de hayatı okuyabilen nesiller yetiştirmenin başkaca kabul edilebilir yolu yoktur. Şimdiden kolay gelsin.

8-14 Yaş Çocukları İçin Okuma Listesi

1)      Ömer Seyfettin/ Hikâyeler

2)      Kemalettin Tuğcu/ Hikâyeler

3)      Cahit Zarifoğlu/ Yürek Dede

4)      Beydaba/ Kelile ile Dimne

5)      Jose Moura/ Şeker Portakalı

6)      Saint Exupery/ Küçük Prens

7)      Samed Behrengi/ Küçük Kara Balık

8)      Şadi-i Şirazi/ Bostan

9)      M.Necati Sepetçioğlu/Kilit-Kapı-Anahtar

10)   Mevlana İdris/ Tüm Kitapları

 

14-20 Yaş Gençler İçin Okuma Listesi

 

1)      Necip Fazıl/ Çöle İnen Nur

2)      Ian Dallas/ Gariplerin Kitabı

3)      Mahmud Sami Ramazanoğlu/Musahabeler

4)      Mustafa Kara/ Gençlerle Gönül Gönüle

5)      Feridüddin Attar/ Mantıku’t Tayr

6)      Mehmed Niyazi/ Çanakkale Mahşeri

7)      Muhammed Esed/ Mekke’ye Giden Yol

8)      Muhammed Hamidullah/İslam Peygamberi

9)      Nizamülmülk/ Siyasetname

10)   Hasan Basri Çantay/ Kur’an Meali

11)   Mustafa Kutlu/ Ya Tahammül Ya Sefer

12)   Muhyiddin Şekur/ Su Üstüne Yazı Yazmak

13)   Ortega y Gasset/Kitlelerin İsyanı

14)   İsmet Özel/ Waldo Sen Neden Burada Değilsin?

15)   Ahmet Yüksel Özemre/Üsküdar’da Bir Attar Dükkanı

16)   Cahit Zarifoğlu/Yaşamak

17)   Cemil Meriç/Bu Ülke

18)   Ahmed Hamdi Tanpınar/ Saatleri Ayarlama Enstitüsü

19)   Turgut Cansever/ Kubbeyi Yere Koymamak

20)   Dursun Gürlek/ Ayaklı Kütüphaneler

 

YUNUS EMRE ALTUNTAŞ

tuvayrek@yahoo.com


Etiketler KİTABA - DAVRANMA - ZAMANI -
FaceBook ta paylaş
06-11-2013 - 22:50
Kitap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
UMUT POSTASI OKUNMAYA HAZIR
AŞKIN KANATLARI BİR ADEM İLE HAVVA HİKAYESİ
HİKAYELERLE KARAKTER EĞİTİMİ MÜMKÜN MÜ?
MİMOZA SÜRGÜNÜ TESELLİ EDEN KİTAP
BİR ÇİFT YÜREK'İN BİZDE ALASI VAR
KİTABA DAVRANMA ZAMANI
ABDÜLHAMİT'İ GERİCİLER DEVİRDİ
OSMAN AYTEKİN'DEN YENİ ROMAN
CUMHURİYET TARİHİ YENİDEN YAZILIYOR
ENDERUNLU VASIF’I NASIL BİLİRDİNİZ?
HACEGAN SULTANLARI YOLUMUZU AYDINLATIYOR
BİR DÜŞ SONRASI SESSİZLİK
YUSUF ASAL'IN ÇILGIN MUCİTLERİ
FİLİSTİN HAKKINDA YANILGILAR
ARKADAŞIM CAMİ ÇOCUKLARIN ÖZEL DOSTU!
SEDAT SEVER'İN ÇOCUK VE EDEBİYAT'I ÜZERİNE
YENİ BİR YAZAR YENİ BİR KİTAP
YAZARLAR HADİSLERİ YORUMLUYOR
EBABİL BİR BAYRAM SEVİNCİDİR
CENGİZ DAĞCI ONLAR DA İNSANDI ÜZERİNE
ERCAN KÖKSAL’IN İKİNCİ ÖYKÜ KİTABI “TERKEDİLEN ÖLܔ KÜN YAYINLARI ARASINDAN ÇIKTI.
DÜNYA TELAŞINA ŞAİRCE BİR BAKIŞ
ÇIRPINIP İÇİNDE DÖNDÜĞÜM DENİZ
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz