Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Kitap ABDÜLHAMİT'İ GERİCİLER DEVİRDİ
 

ABDÜLHAMİT'İ GERİCİLER DEVİRDİ
Vedat Sağlam'ın kaleminden Son Direnişci, Osmanlı'yı kurtlar sofrasında parçalatmamak için verilen asil mücadeleyi anlatıyor.
Ekleme Tarihi : 01-11-2013 - 14:08

 

 

Abdülhamit’i Devirenler de Gezi Parkı Eylemcileridir.

“Abdülhamit’i anlamak, her şeyi anlamaktır.” diyor Necip Fazıl. Aslında gerçekten de öyle, mübalağa değil üstadın bu ifadeleri. Onu anlamak; Türkiye üzerinde döndürülmek istenen dolapları, ülke olarak başımıza örülmek istenen çorapları, uluslararası arenada ülkelerin Türkiye üzerinde oynadıkları ekonomik ve nüfuz savaşlarını görmek demektir.

19 Yüz yılın hemen başında bir zamanlar tarihin akışına göre yön veren koskoca Osmanlı imparatorluğu, iç destekçilerle Avrupalıların iş birliği neticesinde Sultanın tahttan uzaklaştırılmasından yaklaşık on sene gibi kısa bir sürede ülke çökertilerek parçalandı. Topraklarından, gayrı resmi manada Avrupalılara bağlı onlarca suni, uydu devlet(cik)ler kuruldu, sömürgeler oluşturuldu. Bütün bunları az çok tarih bilgisi olan herkes bilir.

Osmanlı topraklarında gözü olan ve onu parçalamak için fırsat bekleyen Avrupa devletlerini biliyoruz. Peki, bunların yerli destekçileri, iş birlikçileri kim? İşte Necip Fazıl’ın sözü, ifade etmek istedikleri asıl burada anlam kazanıyor.

Biliyorsunuz; Türkiye, artçıları hala bugün de devam eden ve hafızalara “Gezi Parkı” eylemi olarak kazınan, günlerce, haftalarca devam süren, sadece ülkemizde değil dünyada bile umulmadık oranda karşılık bulan bir protesto, hatta kalkışma eylemi ile karşılaştı. Kimi sosyal bilimciler ve uzmanlar bunun bir darbe girişimi olarak da değerlendirilebileceğini ifade ettiler.  Asker, Polis ve MIT elemanlarının ortaklaşa çalışmalarıyla bu işin önceden planlandığı, uluslararası pek çok ağının da olduğu ortaya çıktı. Hala, bilinmedik noktaları aydınlatılmaya devam ediyor. Ekonomik olarak uluslararası güçlerin desteklediği fonlarla beslenen, kökü dışarıda birçok STK da bu kalkışmaya alet edildi, halkın işin içinde olduğu vurgulanmaya çalışıldı. Yaktılar, yıktılar, ülkeyi bir kaos ortamına sokmak için ellerinden geleni yaptılar. Amaçları; mevcut hükümeti yıkarak kendi menfaatleri doğrultusunda uydu bir hükümet kurmak ve son yıllarda kendi yörüngelerinden çıkan Türkiye’yi yeniden şekillendirebilmekti.

Abdülhamit döneminde de defalarca tekrarlanan darbe girişimlerine, kalkışmalara, ayaklanmalara bakılacak olursa, bugünkü ile aralarında hiçbir farkın olmadığını görmek mümkün. İsimler değişik olsa da oynanan oyunlar, ortaya konulmak istenen senaryo hep aynı. O gün kandırılmış İttihatçılar, Jöntürkler vardı, bugün de adı başka birçok STK var ortada. O gün de Avrupalılar işin içindeydi, bugün de. O gün de hasta adam olarak niteledikleri, yıkılacak diye gözüne baktıkları Osmanlı çok hızlı ilerlemiş, Avrupa’dan bağımsız politikalar geliştirmişti, bugün de Türkiye’nin geldiği nokta kalkınmışlıktan başka bir şey değil. O gün de uluslararası pek çok kuruluş Osmanlıyı yıkmak için devredeydi, Gezi Parkı eylemleri gösterdi ki, bu gün de öyle…

Aslında şunu rahatlıkla ifade etmek mümkün; Abdülhamit’i yıkan, onu tahttan uzaklaştırarak Osmanlıyı parçalayan Avrupalılarla iş birliği içindeki iç güçler, bugünkü anlamda Gezi Parkı eylemcilerinden, nam-ı diğer ulusalcılardan başkası değil.

Son Direnişçi Abdülhamit Han’ın mücadelesini okurken Osmanlıyı kurtlar sofrasında parçalatmamak için çırpınmalarını, Avrupalıları Osmanlıya karşı birlikte hareket etmemeleri için onlara nasıl oyunlar oynadığını, içerdeki işbirlikçilerle mücadele ederken, onları kendi öz evlatları, kandırılmış Anadolu çocukları olarak görmesini, diğer yandan hızlı kalkınma hamlelerini, okullaşma alanındaki ufkunu da görecek, takdir edeceksiniz.

Kitap Nar Yayınlarından çıktı, 371 sayfadan ibaret…


Etiketler ABDÜLHAMİT'İ - GERİCİLER - DEVİRDİ -
FaceBook ta paylaş
01-11-2013 - 14:08
Kitap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
UMUT POSTASI OKUNMAYA HAZIR
AŞKIN KANATLARI BİR ADEM İLE HAVVA HİKAYESİ
HİKAYELERLE KARAKTER EĞİTİMİ MÜMKÜN MÜ?
MİMOZA SÜRGÜNÜ TESELLİ EDEN KİTAP
BİR ÇİFT YÜREK'İN BİZDE ALASI VAR
KİTABA DAVRANMA ZAMANI
ABDÜLHAMİT'İ GERİCİLER DEVİRDİ
OSMAN AYTEKİN'DEN YENİ ROMAN
CUMHURİYET TARİHİ YENİDEN YAZILIYOR
ENDERUNLU VASIF’I NASIL BİLİRDİNİZ?
HACEGAN SULTANLARI YOLUMUZU AYDINLATIYOR
BİR DÜŞ SONRASI SESSİZLİK
YUSUF ASAL'IN ÇILGIN MUCİTLERİ
FİLİSTİN HAKKINDA YANILGILAR
ARKADAŞIM CAMİ ÇOCUKLARIN ÖZEL DOSTU!
SEDAT SEVER'İN ÇOCUK VE EDEBİYAT'I ÜZERİNE
YENİ BİR YAZAR YENİ BİR KİTAP
YAZARLAR HADİSLERİ YORUMLUYOR
EBABİL BİR BAYRAM SEVİNCİDİR
CENGİZ DAĞCI ONLAR DA İNSANDI ÜZERİNE
ERCAN KÖKSAL’IN İKİNCİ ÖYKÜ KİTABI “TERKEDİLEN ÖLܔ KÜN YAYINLARI ARASINDAN ÇIKTI.
DÜNYA TELAŞINA ŞAİRCE BİR BAKIŞ
ÇIRPINIP İÇİNDE DÖNDÜĞÜM DENİZ
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz