Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Kitap ENDERUNLU VASIF’I NASIL BİLİRDİNİZ?
 

ENDERUNLU VASIF’I NASIL BİLİRDİNİZ?
Serkan Işın, Enderunlu Vasıf Divanı üzerine yazmış...
Ekleme Tarihi : 12-10-2013 - 01:17

 

 

ENDERUNLU VASIF’I NASIL BİLİRDİNİZ?
Serkan Işın

“Emelün an-asıl âlemde elemdir aslı”

Enderunlu Osman Vâsıf Bey ve Dîvânı
Hazırlayan: Dr. Rahşan Gürel
Kitabevi Yayınları, 696 Sayfa.


Günümüz “ünlü şair”lerinin bir prototipi gibi görünüyor Vasıf. Biografisinin zigzaglı gidişatı ile birlikte geliştirdiği “biricik”liği, şiirinde, Rahşan Gürel’e bakarsak, Yahya Kemal’e doğru açılan bir çok kapıya da uç veriyor. “Enderunlu Vasıf Divanı” Kitabevi Yayınları arasından çıktı.

Yaklaşık 700 sayfalık bu kitap kendi devrindeki çürümeye koşut başka türlü bir çürümeyi şiirleri üzerinden göstermeye çalışan, belki de ilk Modern Kent Şairi Vasıf’ın, biyografisini yapıtına denkleştiren ve daha sonraki bakışların görme kusurlarını da gösteren dev ölçekli bir çalışma.

Ana hatlarına bakarsak, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 19. Asır Türk Edebiyatı kitabında “estetik zevkteki çürüme” olarak gösterdiği devrin Divan şiiri geleneğine, neredeyse aykırı işler yapan Vasıf, etrafındaki dünyanın farkındadır. Yaşamın çürümeye başlaması, Mutlak’la ilişkinin hem Enderun kurumu hem de şairin Osmanlı kozmosundaki yeri açısından kesiştiği yer olan Kent’in değişmesi ile başlar. Vasıf’ın şiiri, kabaca “halk ağzı ile divan söylemekten” geçer. Namık Kemal buna şiddetle itiraz etmiş, Vasıf’ı yerden yere vurmuştur, Muaalim Naci de onu “pervasız” sayar.

Ondan sonrakiler de kimsenin yüz vermediği bu şaire, gerekli ilgiyi göstermemiş, onu kadın düşkünü, ten zevklerine fazla ehemmiyet veren kederli bir flanör olarak görmüşlerdir. “Araba Sevdası”nın Bihruz’u bile “türklerden şair çıkmaz” derken Vasıf’ın şiirini bir sürü yanlış okumaya tabi tutarak eğlenir onunla. Artık dil oyunlarından başka birşey olamayan Divan geleneğinin, Şeyh Galip ve Nedim’in gölgesini bile yakalayamadığı ama ona yaklaşma çabası içinde muazzam şiirlerin “nas”larla yazılmaya başladığı bir devrin adamıdır Vasıf.

Bu bağlamda onda incelenmesi gereken şeyler, ondan bir şair olarak alabileceğimiz şeyler değil, onun bir şair olarak dışarıdan aldıklarının, sosyal hayattan, küçük, dar bir çerçevenin dilinden devşirmeye çalıştıklarının bir özetidir. Giyim kuşamdan tutun da, şair meclislerinde tüketilen “keyif verici maddelerin” artık klasik şiirin imgelerinin yerine geçtiği bu kırılma devrinde, gözlerini açan tek şairdir belki de Vasıf. O, Mutlak Elem’i ile kendisi arasına giren bu “yaşam biçimine” gönlünü kapatmamıştır ve en az kendi devri kadar da “elim” bir vaziyettedir. Uzun bir ömür süren bu “popüler” kişilik, şarkıları Cumhuriyet döneminde bile dillerde dolaşan bir “rock yıldızı” gibidir.

Bu öznel kişiliğin “düşkünlüğü” daha sonranın “dekadans” tartışmalarından daha hakiki bir yerde durmaktadır. Çünkü “yerel”dir Vasıf’ın mekânı ve zamanı. Çeviri ya da taklid değildir. Sevgiliye artık “dilber, şuh, yosma” denilen bir devirde, sevgilinin mavi gözlü olmaya başladığı bir devirde artık başka türlü bir zevk, başka türlü bir estetik alana girildiğini de gözden kaçırmamak gerekir.

Belki de bu tür bir bozunmanın tarihi, gerçek bir Modernizm tarihi verecektir bize. Hata paylarından arındırılmış bir “saf” edebiyat merakının, tamlık merakının ve tabi bu imkansızlığın tam odağında, bugünkü “popüler şairin” bizdeki en hakiki temsili gibi durmaktadır.

 

 

KİTABIN ARKA KAPAĞINDAN

XXI. asra çok yaklaştığımız bu günlerde, belki on asırlık mazimiz, tahrip ve imha etmek yerine, imar ve ihya etmenin cazibedar keyfini ihtar ve telkin edici bir ibret tablosu olarak karşımızda durmaktadır. "Hür irfan" ve "hür vicdan" gibi aşina olmadığı değerleri sırtlanmak yerine, bu ibret tablosundan ders alarak gayretli ve mütevekkil kültürünün şerefli mirasını gururla taşıyacak şuurlu ve dinamik gençliğimizi meşakkatli bir vazife bekliyor:.. İnsanlık yarışında yeniden biz olarak var olmak için maziye tahammüllü, hali ciddiye alan ve istikbalden emin bir tavırla, yani yeni bir göz ve yeni bir gönülle, daha çok ilgilenme, daha doğrusu okuma ve daha güzel düşünme hürriyetini kullanma...

Artık siyah-beyaz okuma devri geride kaldı. Şimdi "renkli" ve "üç boyutlu" yani eskiyi, kendi estetik kaideleri içinde yeniden değerlendirebilecek kadar sabırlı, sistemli ve objektif olarak okuma zamanı. İşimiz zor fakat hedefimiz de bir o kadar efsunkar.


Etiketler ENDERUNLU - VASIF’I - NASIL - BİLİRDİNİZ? -
FaceBook ta paylaş
12-10-2013 - 01:17
Kitap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
UMUT POSTASI OKUNMAYA HAZIR
AŞKIN KANATLARI BİR ADEM İLE HAVVA HİKAYESİ
HİKAYELERLE KARAKTER EĞİTİMİ MÜMKÜN MÜ?
MİMOZA SÜRGÜNÜ TESELLİ EDEN KİTAP
BİR ÇİFT YÜREK'İN BİZDE ALASI VAR
KİTABA DAVRANMA ZAMANI
ABDÜLHAMİT'İ GERİCİLER DEVİRDİ
OSMAN AYTEKİN'DEN YENİ ROMAN
CUMHURİYET TARİHİ YENİDEN YAZILIYOR
ENDERUNLU VASIF’I NASIL BİLİRDİNİZ?
HACEGAN SULTANLARI YOLUMUZU AYDINLATIYOR
BİR DÜŞ SONRASI SESSİZLİK
YUSUF ASAL'IN ÇILGIN MUCİTLERİ
FİLİSTİN HAKKINDA YANILGILAR
ARKADAŞIM CAMİ ÇOCUKLARIN ÖZEL DOSTU!
SEDAT SEVER'İN ÇOCUK VE EDEBİYAT'I ÜZERİNE
YENİ BİR YAZAR YENİ BİR KİTAP
YAZARLAR HADİSLERİ YORUMLUYOR
EBABİL BİR BAYRAM SEVİNCİDİR
CENGİZ DAĞCI ONLAR DA İNSANDI ÜZERİNE
ERCAN KÖKSAL’IN İKİNCİ ÖYKÜ KİTABI “TERKEDİLEN ÖLܔ KÜN YAYINLARI ARASINDAN ÇIKTI.
DÜNYA TELAŞINA ŞAİRCE BİR BAKIŞ
ÇIRPINIP İÇİNDE DÖNDÜĞÜM DENİZ
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz