Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Röportaj FOTOĞRAFI KONUŞTURMAK SANATTIR
 

FOTOĞRAFI KONUŞTURMAK SANATTIR
GENÇ FOTOĞRAFÇI E. PULLUKÇU İLE KONUŞTUK
Ekleme Tarihi : 19-09-2013 - 18:12

 

 

GENÇ FOTOĞRAFÇI E. PULLUKÇU:

‘ ‘ Günümüzde herkesin elinde fotoğraf makinesi’ gibi söylemlere  karşıyım.’’

 

Kısaca seni tanıyabilir miyiz, fotoğrafçılık ile tanışman nasıl oldu ?

1988 yılı Sakarya doğumluyum. Son üç yıldır Eskişehir’de yaşıyorum. Aslında her şey bir hobi olarak başladı. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde okurken Fotoğrafçılık Kulübüne yazılmıştım. Fotoğrafçılığa olan ilk ilgim, kulüpte kendini kanıtlamış bir hocanın fotoğrafa olan bakış açısı sayesinde oldu.  Portre ve manzara çekimleri yapıyordu kendisi. Onu bu anlamda takip etmeye başladım. Daha sonra öğrencilik şartları içerisinde, sağlam bir borç altına girerek ilk fotoğraf makinamı aldım.

 Araştırmayı seven biriyim. İnternet aracılığı ile ünlü fotoğrafçıları ve dünyadan kareleri takip ediyorum. Fotoğrafçılık Kulübünün verdiği temel eğitimdir. ‘Fotoğraf neden oluşur’ gibi sorular etrafında oluşan bir eğitimdir. Ve Isparta’da ki öğrencilik zamanlarımda yavaş yavaş  bende fotoğraf çekmeye başladım.

Fotoğrafçılık yalnızca eğitim ve eline aldığın bir fotoğraf makinası ile gerçekleşen bir şey değildir. Araştırma yapmak gerekiyor, bu ilk şartı. Ayrıca olanı olduğu gibi almak yerine görüntüye bir şeyler katmak çok önemli. Mesela ben fotoğrafçılığa, en çok kendimden bir şeyler kattığımı düşünüyorum.  Ve fotoğrafçılığı, ‘şiirden daha özgün bir yorum katmak’ olarak tanımlıyorum. Fotoğraf çekimlerini, sadece bir getiri olarak görmem, adeta ruhumla bütünleştiririm.

Neden dış çekim fotoğrafçılığı ?

Artık fotoğrafla bütünleşmiş bir kişi haline geldim . Sadece insanları değil doğayı ve doğanın verdiği güzelliklere de karelerimde yer veriyorum . Şehrimizde bir çok insanın 7den 70e her yaştan insanın fotoğraf karelerinde imzamın yer alması beni daha çok onurize ediyor.

Amacım insanlara, shop yığını fotoğrafların yanında sahte arka planlar yerine herşeyin doğal olduğu bir dünya kurgulamak olduğu için, özellikle doğal ortamları tercih ediyorum. Onları da bu dünyanın kahramanları olarak seçiyorum. Kahraman olurda yönetmen olmaz mı? Ben sert, asi bir yönetmenden yana onlarla bütünleşmiş bir kişi oluyorum. Bir evlilik çekiminde damat şöyle söylemişti; hayatımın idol sözlerinden biri haline geldi. “Evlenmeye gidiyor gibi değilde; eğlenmeye gidiyormuşuz gibi : )“

Fotoğraf karesinde görmek istediğini çekerken nasıl kurguluyorsun?

Her fotoğraf için başka biri olursun. Çektiğin, insanlardan almak istediğin pozlar için ilk önce kendimden birşeyler katmam gerekiyor ki istenilen sonucu alabilelim . Bunun içinde istediğimiz kareye göre diyaloglar gerçekleşir. Örneğin, tebessüm, sert bir bakış, hüzün vs.

Her fotoğrafın konusu farklı olduğu için, fotoğrafçıda bunları çekerken elde etmek istediği sonuç için farklı düşlere girer. Ufuk noktalı fotoğraflar fotoğrafa başka bir renk katar, albenisini kuvvetlendirir.

Hayatımızın her anı aslında bir fotoğraf karesidir. Bunu Eskişehir üzerinden açıklıyayım; ufuk noktalı tramvay yolları, yol kenarındaki lambalar, yol kenarlarındaki ağaçlar, binaların sıralanışı… Bunlar ve bunun gibi uzantılı fotoğraflar fotoğrafı daha dinamik, daha hoş kılar.

 Günümüzde fotoğrafçılık alanına gösterilen yoğun ilgi ve fotoğrafçılar hakkında ne düşünüyorsun ?

Ben şuna inanırım; en iyi fotoğrafçı yoktur, daima kendine yenilikler katan fotoğrafçı vardır. Kimse anasının karnından doğma bilgilerle devam etmez yaşamına. Herkes zamanında bir yerlere gelebilmek için yırtınır, çaba harcar. Her fotoğrafçı ayrı bir kişidir. Her fotoğrafçının hayata bakış açısı farklıdır. Kimi siyah beyaz, kimi rengarenk bakar hayata.

Buna fotoğrafçılar değil insanlar karar vermeli. Fotoğrafçıların ürünü fotoğraflarıdır . Ortaya çıkarttıkları, insanlar tarafından ilgi görür. Günümüzde ‘herkesin elinde fotoğraf makinesi’ gibi söylemlere de karşıyım. Herkesin elinde fotoğraf makinesi olabilir, ama herkes kendini bir yerlere getiremez. Başarabiliyorsa zaten er yada geç istediği konuma ulaşır. Bu mana da özellikle de geleceğin mimarı gençlere destek olunmalı...

Fotoğrafçılık alanında, ileriye dönük hedeflerin neler?

Önümüzdeki günlerde birbirinden farklı karelerin, birbirinden farklı yüzlerin yer alacağı fotoğraflardan oluşan bir sergi açmayı planlıyorum.

İlerisi için ise hedefim, maddi yönden kendi ayaklarımın üzerinde durabilecek bir noktaya gelmek. Ardından ise bir fotoğraf stüdyosu açmak istiyorum. Ve insanlara en iyi şekilde hizmet edebilmek, hayal dünyamı fotoğraf karelerim sayesinde insanlara sunmak istiyorum…

 

KONUŞAN: Rumeysa Betül Doğan

 RÖPORTAJ: Emre Pullukçu/ 27 Temmuz 2013


Etiketler FOTOĞRAFI - KONUŞTURMAK - SANATTIR -
FaceBook ta paylaş
19-09-2013 - 18:12
Özel Röportaj
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ahmet Özhan TYB İstanbul'da Muzaffer Ozak'ı Anlattı
Prof. Dr. Cevat Akşit TYB İstanbul'da Konuştu
Yeni Türkiye’nin Mefkûresi TYB İstanbul’da
Mustafa Ruhi Şirin: Modernite, çocukluğu üretir ve dönüştürür
TYB İstanbul Başkanı Bıyıklı: "İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor"
SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE ATLASI UFKUMUZU BULDURACAK
ÖYKÜCÜLER RÜYALARI HAKİKATİ İFADE ETMENİN BİR YOLU OLARAK KULLANIYOR
ŞEDDELİ ZENCİ ÖLÜM VAR HACİ İLE YÜZ YÜZE
İFTAR ÇADIRINA GEREK YOK!
İSLAM’IN PROTESTANLAŞTIRILMASI FİKRİ HAKİM KILINIYOR!
KEMALİST BİR ÜLKÜCÜLÜK TÜRETİLİYOR
BEN YAZMANIN DUA ETMEYE BENZEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
HAZ ÇAĞINDA ANCAK ORGANİK ÇOCUK YETİŞİR!
GÖNÜL KİMİ SEVER İSE SULTAN ODUR
ZİHİNSEL BİR HİCRETE İHTİYACIMIZ VAR
CENNETE GÖTÜREN MÜZİKLERİ SEVİYORUM
YUVALARDA YANAN CANLAR VAR
SULTAN ABDÜLAZİZ İYİ RESSAMDI
EDEBİYAT MEVSİMİNİ MAHMUT BIYIKLI İLE KONUŞTUK
TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNİ KİM BELİRLİYOR?
BATI HİKAYESİZ BİZ FİLİMSİZ
İŞTE BENİM ŞAİR VE YAZARIM : ESRA ERKEÇ
FOTOĞRAFI KONUŞTURMAK SANATTIR
DERDİNİ AŞKLA MAYALAMAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz