Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Kitap YENİ BİR YAZAR YENİ BİR KİTAP
 

YENİ BİR YAZAR YENİ BİR KİTAP
Talha Furkan Canan “Kül Dağları” isimli öykü kitabıyla okuyucu karşısına çıktı..
Ekleme Tarihi : 19-08-2013 - 21:52

 

 

 

İlk kitaplar önemli

Bir yazar/şair için ilk kitabı bir hayli önemlidir. Zira, yürüyüşünün sonraki adımlarını nerdeyse bu ilk kitap belirleyecektir. Bu yüzden ilk kitabıyla edebiyat dünyamıza katılan her yazar/şairi heyecanla karşılarım. Bunlardan biri de “Kül Dağları” isimli öykü kitabıyla okuyucu karşısına çıkan Talha Furkan Canan oldu.

Talha Furkan Canan, henüz üniversite öğrencisi olan 1991 doğumlu genç bir yazar. Fakat, biyografisinden anlaşıldığı kadarıyla edebiyatla çok erken yaşlarda tanışmış. İlk hikayesi henüz bir ilköğretim öğrencisi iken yayımlanmış.  Lise yılarında da bilhassa öyküyle temasını sürdürmüş. Şiirle de uğraşan yazarın bu istikrarlı yürüyüşü onu erken denilebilecek bir yaşta kitap sahibi yapmış.

Kitabın dünyası

Kül Dağları bir öykü kitabı. İçinde 20 öykü yer alıyor. Öykülerin yalın ve akıcı dili, kahramanlarından çoğunun çocuk ya da ilk gençlik çağında olması, aynı şekilde olayların anlatılış biçimi eseri ilk bakışta bir çocuklara ya da ilk gençlik çağına hitap ettiği izlenimini vermektedir. Oysa satırlar ilerledikçe bunun böyle olmadığı hemen görülmektedir. Kül Dağları, her yaş grubunun  okuyabileceği dil, anlatım ve konu zenginliğini taşıyor. Zaten bir edebiyat eserini “çocuk kitabı” ya da “yetişkinler çin” şeklinde bir tasnife tabi tutmak çok da doğru bir davranış değildir. Bu yüzden Kül Dağları’na öykü tütünde bir edebiyat eseri olarak bakmak, en doğrusudur. Kitap bu niteliği çoktan hak ediyor.

İçimizdeki çocuk

Şurası doğru. Yazarın henüz çok genç bir yazar olması yani içindeki çocuğu yaşatması ve olaylara bu çocuğun gözüyle bakması eser hakkında yapılacak ilk temel değerlendirmelerden biridir. Ama iyi ki öyledir. Nicedir bize bu zor zamanlarda kardan adam yapan çocuklardan, evdeki musluğun su damlatması karşısında bunu bir israf kabul ederek tepki veren yaşlı kadınlardan, balıklardan bahseden bir eser okumamıştım. Zor zamanda yaşayan bu zorluklara tanık olan bir yazar elbette bunları anlatmalı, tanıklığıyla da tarihe not düşmelidir. Ama edebiyatın bir görevi de bu zorlukları aşmamızı sağlayacak iyimserlik, ümit, inan, kararlılık, mücadele gibi duyguları bize aşılamaktır. Bunu dabize hayata, insana, olaylara çocukluğun penceresinden  bakabilen yazarlar yapabilecektir. Talha Furkan Canan’ı böyle bir isim olarak gördüm.

Tema zenginliği

Okuyucu her öyküde farklı bir tema ve farklı bir duyarlılıkla karşılaşıyor. Örneğin “Abi” hikâyesi son derece yalın ve derin bir metin olarak bizi bir çocuğun ruhsal dünyasının derinliklerindeki zenginliklerle tanıştırıyor. Gözlemdeki başarı kendini analizde de gösteriyor. Beğenerek okuduğum bir başka öykü de “Silgi” öyküsü oldu. Bu metinde bir çocuğun iç çatışmaları çok başarılı biçimde verilmiş. Anlıyoruz ki çocuk deyip geçmemek gerek. Fırtınalar, çatışmalar, hayata dair sorular belki de bizden daha fazla biçimde çocukların dünyasında yer alıyor.

Yazarın kimi öyküleri ise tam manasıyla masal tadında okunabilecek metinler. Mesela “Yakut Pencereli Evler” böyle bir öykü. Özellikle kurgudaki başarısıyla dikkatimi çekti. Yine “Beton Bahçe”yi bu nitelikte görmek mümkün. “Soru işareti Biçiminde Bir Solucan”, bir çocuğun ömrü boyunca unutamayacağı bir çalışmanın öyküsünü anlatıyor. “Selma Öğretmen’in Gidişi” ise, son derece canlı ve dokunaklı bir öykü.

Kül dağları içeriğinin yanı sıra, kapak resmi, kâğıt ve baskı kalitesi ve ideal ebadıyla da göz dolduran, 136 sayfalık bir kitap…Talha Furkan Canan, bu kitabıyla bana göre iyi bir başlangıç yapıyor. Gelecekte ondan daha güzel eserler okuyacağımıza dair umut veriyor.

 

Mustafa Özçelik

HaberKültür.Net


Etiketler YENİ - BİR - YAZAR - YENİ - BİR - KİTAP -
FaceBook ta paylaş
19-08-2013 - 21:52
Kitap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
UMUT POSTASI OKUNMAYA HAZIR
AŞKIN KANATLARI BİR ADEM İLE HAVVA HİKAYESİ
HİKAYELERLE KARAKTER EĞİTİMİ MÜMKÜN MÜ?
MİMOZA SÜRGÜNÜ TESELLİ EDEN KİTAP
BİR ÇİFT YÜREK'İN BİZDE ALASI VAR
KİTABA DAVRANMA ZAMANI
ABDÜLHAMİT'İ GERİCİLER DEVİRDİ
OSMAN AYTEKİN'DEN YENİ ROMAN
CUMHURİYET TARİHİ YENİDEN YAZILIYOR
ENDERUNLU VASIF’I NASIL BİLİRDİNİZ?
HACEGAN SULTANLARI YOLUMUZU AYDINLATIYOR
BİR DÜŞ SONRASI SESSİZLİK
YUSUF ASAL'IN ÇILGIN MUCİTLERİ
FİLİSTİN HAKKINDA YANILGILAR
ARKADAŞIM CAMİ ÇOCUKLARIN ÖZEL DOSTU!
SEDAT SEVER'İN ÇOCUK VE EDEBİYAT'I ÜZERİNE
YENİ BİR YAZAR YENİ BİR KİTAP
YAZARLAR HADİSLERİ YORUMLUYOR
EBABİL BİR BAYRAM SEVİNCİDİR
CENGİZ DAĞCI ONLAR DA İNSANDI ÜZERİNE
ERCAN KÖKSAL’IN İKİNCİ ÖYKÜ KİTABI “TERKEDİLEN ÖLܔ KÜN YAYINLARI ARASINDAN ÇIKTI.
DÜNYA TELAŞINA ŞAİRCE BİR BAKIŞ
ÇIRPINIP İÇİNDE DÖNDÜĞÜM DENİZ
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz