Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Kitap YAZARLAR HADİSLERİ YORUMLUYOR
 

YAZARLAR HADİSLERİ YORUMLUYOR
Ramazan ve kitap...
Ekleme Tarihi : 06-08-2013 - 09:36

 

 

Okumak, sürekli bir faaliyettir. Ne var ki belli zamanlar daha özel okumaları gerekli kılar ve biz genel okuma sürecimiz içinde bu özel zamanlarda bu zamanların ruhuna uygun özel kitapları tercih ederiz.

Bu tür özel zamanlardan en özeli de Ramazan ayıdır. İftarıyla, sahuruyla, mukabelesiyle, cami ve türbe ziyaretleriyle kısacası her tür geleneği ile çok özel bir ay olan Ramazan aynı zamanda Kur’an’ın indirildiği ay olması hasebiyle Kur’an ve Hadis okumalarının da daha çok yoğunlaştığı/yoğunlaşması gereken bir aydır. Bu durum temel kaynaklarla irtibatımızın test edilmesi, kontrolden geçirilmesi, bilgi yenilenmesi gibi olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

40 Hadis 40 Yazar

Ramazan’a özgü okumalardan söz ederken henüz çok yeni yayımlanan bir çalışmadan söz etmek gerekiyor. Zira, tam da bu kutlu ayın ruhuna uygun bir kitap bu. Adı “40 Hadis 40 Yazar” Adından da anlaşılacağı üzere kırk değişik yazarımız kırk değişik hadis-i şerifi yorumluyorlar bu kitapta.

Bu güzel çalışmanın ise iki önemli mimarı var. İlki kitabı hazırlayan değerli şair Nureddin Durman ve bu dosyayı yayımlayarak Ramazan kitaplarına bir yenisini daha ekleyen Ahir zaman yayıncılık. Hem değerli şairimizi hem de yayınevini bu anlamda kutlamak gerekiyor.

Hadis’le buluşmak

Bu kitabı önemli gördüm. Sebebine gelince hadisler konusundaki tartışmalar ne yazık ki çoğumuzun hayatından hadisleri çıkardı. Zayıf, mevzu, uydurma hadis derken hadisler konusunda ciddi bir kuşku çıkarıldı. Bu da bizleri hadislerden uzaklaştırdı.

Bu durum zamanla ne yazık ki “Peygambersiz bir Kur’an/din” algısına doğru evrildi. Artık pek çok kimse bir Ku’an mealine bakarak kendilerinde din konusunda yorum yapma hatta hüküm çıkarmaya kalkıştılar. Bu durumun nasıl sağlıksız bir din algısı ortaya çıkardığını hepimiz zaman içinde gördük. Bundan olmalı ki hadisler yeniden dünyamıza taşınıyor, bu çerçevede çalışmalar yapılıyor.

Bunlar, bu kitabın genel çerçevesi içinde söylenebilecek tespitler. Biraz özele inecek olursak şunu söylemeliyiz. Bu kitap, şair ve yazarlarımızı hadislerle buluşturması açısından da bir ilk olma özelliği taşıyor. Şiirimiz, hikâyemiz açısından bu bir hayli olumlu sonuçlar doğuracak bir çaba olarak görülmelidir.

Kimler var?

Kitapta adında da belirtildiği gibi 40 imza var. Hepsinsin adını burada sıralaamk mümkün değilse bile bir fikir vermesi açısından bazılarının adını analım: Müştehir Karakaya, Sadık Yalsızuçanlar, Yıldız Ramazanoğlu, Arif Ay, M. Nuri Yardım, Arif Dülger, Cumali Ünaldı, Adem Turan, Şeref Akbaba…

Ünlü çizerimiz Hasan Aycın ise Hadis yorumunu çizgiyle yapmış. Bu da kitaba ilginçlik katan bir ayrıntı olarak dikti çekiyor.

Uygulanan yöntem

Her yazara bir hadis-i şerif verilmiş. Yazarlar da bu hadislerin kendi dünyalarındaki karşılığını yazmışlar. Yani yapılan klasik ve metodik tarzda bir hadis şerhi değil. Zaten kitabın hazırlanış gayesi de bu.  Yazarların, şairlerin hadislere bakışını tespit etmek istemiş Nureddin Durman. Durman’nın sahici ve samimi bir niyeti de var. İstiyor ki hadisle irtibatımızı yeniden kuralım, çağımızın meseleleri karşısında hadislerden hareketle bir duruş ve bakış tespit edelim.

Buna şunu da eklemeliyiz. Biliyoruz ki bizde çok zengin bir “Kırk Hadis” geleneği var. Kırk Hadis tarzı kitaplarla insanlara İslamiyet’in temel prensip ve özellikleri en özlü biçimde sunulmuş olmaktadır. Dahası bu sunuluşun Hz. Peygamber’in sözleriyle yapılmış olması işin niyeti, bereketi ve sonuçları açısından da bir hayli önem taşımaktadır. Derman’ın kitabı işte geleneksel manadaki 40 Hadis okuma, ezberleme, yazma geleneğine, anlama gibi bir boyut da ekliyor olmasıdır.

 

Mustafa Özçelik

HaberKültür.Net


Etiketler YAZARLAR - HADİSLERİ - YORUMLUYOR -
FaceBook ta paylaş
06-08-2013 - 09:36
Kitap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
UMUT POSTASI OKUNMAYA HAZIR
AŞKIN KANATLARI BİR ADEM İLE HAVVA HİKAYESİ
HİKAYELERLE KARAKTER EĞİTİMİ MÜMKÜN MÜ?
MİMOZA SÜRGÜNÜ TESELLİ EDEN KİTAP
BİR ÇİFT YÜREK'İN BİZDE ALASI VAR
KİTABA DAVRANMA ZAMANI
ABDÜLHAMİT'İ GERİCİLER DEVİRDİ
OSMAN AYTEKİN'DEN YENİ ROMAN
CUMHURİYET TARİHİ YENİDEN YAZILIYOR
ENDERUNLU VASIF’I NASIL BİLİRDİNİZ?
HACEGAN SULTANLARI YOLUMUZU AYDINLATIYOR
BİR DÜŞ SONRASI SESSİZLİK
YUSUF ASAL'IN ÇILGIN MUCİTLERİ
FİLİSTİN HAKKINDA YANILGILAR
ARKADAŞIM CAMİ ÇOCUKLARIN ÖZEL DOSTU!
SEDAT SEVER'İN ÇOCUK VE EDEBİYAT'I ÜZERİNE
YENİ BİR YAZAR YENİ BİR KİTAP
YAZARLAR HADİSLERİ YORUMLUYOR
EBABİL BİR BAYRAM SEVİNCİDİR
CENGİZ DAĞCI ONLAR DA İNSANDI ÜZERİNE
ERCAN KÖKSAL’IN İKİNCİ ÖYKÜ KİTABI “TERKEDİLEN ÖLܔ KÜN YAYINLARI ARASINDAN ÇIKTI.
DÜNYA TELAŞINA ŞAİRCE BİR BAKIŞ
ÇIRPINIP İÇİNDE DÖNDÜĞÜM DENİZ
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz