Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
20. Suçıktı Şiir Akşamları’nda “Necip Fazıl” Konuşuldu.
 

20. Suçıktı Şiir Akşamları’nda “Necip Fazıl” Konuşuldu.
2o. yılına ulaşan Suçıktı Şiir Akşamları, otuzu aşkın şairin katılımıyla ayrıca bu yıl tema olan “Necip Fazıl “ üzerine yapılan etkinliklerle sona erdi.
Ekleme Tarihi : 10-07-2013 - 18:15

Etkinliğin ilk programı, açık havada gerçekleştirilen bir açık oturumdu. Dursunbey Belediye Başkanı M. Ruhi Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başlayan oturumda TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı yönetiminde, “Necip Fazıl Şiirinde Mekan ve Şehir” konusu  ele alındı. Mehmet Narlı, Baki Ayhan T. ve Ali Ayçil konuşmalarında önemli noktalara değindiler. Ali Ayçil, Necip Fazıl’ın bir ayağı doğuda diğer ayağı batıda bir şair olduğunu söyleyerek, Bosna’daki Osmanlı mimarisiyle başlayıp bir noktasından sonra Batı mimarisiyle devam eden Başçarşı örneği üzerinden medeniyet algısı ve Necip Fazıl şirindeki şehir temasına değindi.

Necip Fazıl’ın dönemin önde gelen sembolist şairlerinden olduğunu söyleyen Baki Aylan ise İstanbul ve Paris üzerinden Necip Fazıl şiirini değerlendirerek Baudelaire – Necip Fazıl ilişkisinin öneminden bahsetti.

Son olarak söz alan Mehmet Narlı, şiir-şehir ilişkisi bağlamında Necip Fazıl şirinin iki damarı olduğunu belirterek; modern bireyin içinde yaşadığı şehir algısını yansıtan damara örnek olarak Kaldırımlar, Otel Odalarında gibi şiirlerini, sembolik bir şehir algısı doğrultusunda ise İstanbul ve Karacaahmet şiirlerini örnek verdi.

İkinci etkinlik olan ve  Mustafa Muharrem’in moderatörlüğünde yapılan panelin konusu “Necip Fazıl Şiirinin Metafizik Kökleri” konuşmacıları ise Özlem Fedai, Hicabi Kırlangıç, Şaban Abak ve Kamil Yıldız’dı. Panelde ilk olarak söz alan Hicabi Kırlangıç, Necip Fazıl şiirindeki telmihler üzerinde durdu ve üstadın şiirlerinden konu bağlamında örnekler sundu. “Necip Fazıl Şiirindeki Varoluşsal Kaygılar” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Özlem Fedai de ‘varoluşsal kaygıların Necip Fazıl şiirinin itici gücü olduğunu’ belirtti. Kamil Yıldız, “İmkansız Soru Mümkün Cevap” başlıklı konuşmasına, “şiir, güçlü karşılaşmaların insanı içe doğru itmesiyle başlar.” diyerek girdi. Güçlü karşılaşmalar olarak “ölüm” ve “güzel”le karşılaşma üzerinden bir Necip Fazıl okuması yapan Yıldız’ın tespitleri dikkat çekiciydi. Finalde konuşan Şaban Abak, Necip Fazıl şiirine -aslında tüm şairlerde olması gerektiği gibi- yaşadığı zamanı gözönünde bulundurarak bakmak gerektiğinden bahisle, Necip Fazıl’ın bir imparatorluğun çöküşüne tanıklık ettiğine, onun şiirlerinin batıdaki çağdaşlarıyla kıyaslayarak ya da varoluşçulukla açıklanamayacağına dikkat çekti.

Bu iki toplantının ardından ilk günün akşamında su ve şiir sesi nihayet buluştu.  Adem Turan, Ahmet Veske, Ali Ayçil, Alper Gencer, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Bestami Yazgan, Bülent Parlak, Bünyamin K., Celal Fedai, Cenk Gündoğdu, Cevat Akkanat, Ercan Yılmaz, Fatma Şengil Süzer, Gökhan Arslan, Hicabi Kırlangıç, Hüseyin Akın, Hüseyin Atlansoy, Hüseyin Kaya, Hüseyin Karaca, İhsan Deniz, Mehmet Narlı, Mehmet Solak, Mustafa Efe, Mustafa Muharrem, Mustafa Özçelik, Mustafa Uçurum, Nevzat Akyar, Şaban Abak, Ünsal Ünlü ve Yunus Emre Altuntaş şiirlerini okudular. Bir de sürpriz vardı gecede. 9 Eylül Üniversitesi’ne doktora ve yüksek lisans yapmak için Tunus, Gana, Filistin, İran gibi çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler de şiir okudular.

İkinci gün kapanış etkinliği olarak yapılan şiir atölyesinde ise konuşmacılar Cevat Akkanat ve Celal Fedai, Hüseyin Akın moderatörlüğünde “Necip Fazıl; Fikir ve Mücadele” başlığı üzerinde tartıştılar. Akkanat, Necip Fazıl’ı dinamik kılan unsurun İslami düşünceden ziyade cumhuriyet seçkinleriyle mücadele olduğunu, üstadın kendisini resmi dil ve tarihin karşısına konumladığını söyledi. Celal Fedai ise daha çok avam-havas kavramları temelinde bir değerlendirme yaparak Necip Fazıl’ın, irfanını kaybeden toplumdaki avamileşmeyle mücadelesinden bahsetti.

Dursunbey halkının yirminci kez şiirle buluştuğu Suçıktı Şiir Akşamları, artık ilçenin ayrılmaz bir parçası, alamet-i farikası olmuş durumda.


Etiketler 20. - Suçıktı - Şiir - Akşamları’nda - “Necip - Fazıl” - Konuşuldu. -
FaceBook ta paylaş
10-07-2013 - 18:15
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şehid ‘Cevdet’in Hikâyesi TYB İstanbul’da Konuşuldu
İstiklal Mücadelemiz Devam Ediyor
TYB İstanbul’da Fatih Konuşuldu
TYB İstanbul’da Sinema Söyleşileri
10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kamil Eşfak Berki ve Şiiri Konuşuldu
10. İstanbul Edebiyat Festivali 10 Aralık’ta Başlıyor
60 YIL SONRA YAHYA KEMAL; ULUSLARARASI YAHYA KEMAL SEMPOZYUMU
M. Sadi Karademir İlk Kitabıyla TYB İstanbul’da
9. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Ömer Lütfi Mete Rüzgârı
TYB İstanbul Yazarlık Atölyesi Başladı
Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Buluşmaları’nda bu ay eleştiri konusu işleniyor
GENÇDOKU HAZİRAN DOLU DOLU
TYB’DEN MISIR’DAKİ KATLİAMA TEPKİ
Bir Anadolu Bilgesinden Dostluk Başyapıtı
İTİBAR AĞUSTOS'TA DA DÜŞÜNCELİ
MODANIN KURBANI TESETTÜR
SEVENLERİ MUSTAFA MİYASOĞLU'NUN VEFATI HAKKINDA NELER SÖYLEDİ?
AŞTA DA İŞTE DE SEFADA DA KEDERDE DE “DAVAMIZ” ÖNCELİKLİ OLSUN İSTEDİ
GAZETECİ YAZAR MUSTAFA MİYASOĞLU, TEDAVİ GÖRDÜĞÜ HASTANEDE HAYATINI KAYBETTİ.
YENİ MİZAH DERGİSİ YOLDA
20. Suçıktı Şiir Akşamları’nda “Necip Fazıl” Konuşuldu.
AÇ KAPIYI, RAMAZAN GELDİ
USTA YAZAR MİYASOĞLU DUALARINIZI BEKLİYOR
SEDAT YENİGÜN KABRİ BAŞINDA ANILACAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz