Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
AÇ KAPIYI, RAMAZAN GELDİ
 

AÇ KAPIYI, RAMAZAN GELDİ
Can Kardeş dergisi Temmuz sayısında Ramazan’ı karşılıyor. Dergide, sahur heyecanı, iftar, teravih ve mahyalar çocukların gözüyle anlatılıyor.
Ekleme Tarihi : 08-07-2013 - 18:27

Can Kardeş dergisi Temmuz ayı “Ramazan özel” sayısı ile arz-ı endam ediyor.

Eğitirken eğlendiren, eğlendirirken düşündüren Can Kardeş bu ayki kapağında sahur davulcusuyla maniler söylerken, iftar için atılan topla, bize sayfalarını aralıyor.

Editörün merhabasıyla başlanılan bu özel sayıda; Baş Köşede “Aç kapıyı Ramazan geldi” denilerek Ramazan’ın güzellikleri olan “sahur, iftar, teravih ve mahya”ya kapılarımızı açmamız isteniliyor. Sayfayı çevirdiğimizde Mahmut Bıyıklı’nın “Teravihte gülen çocuklar” adındaki neşe dolu bir şiiri göze çarpıyor. Diyanet İşleri Başkanlığının yaz Kur’ân kursu faaliyetlerine yer verilen dergide “Gel bu yaz Kur’ân’ı kalbine yaz” sloganıyla çocuklarımızın tatilde Kur’ân kurslarına koşması teşvik ediliyor. Sayfayı çevirdiğimizde Fatma Beyza Tütüncüoğlu’nun kaleme aldığı “Hilâl güzel, ay güzel” adlı hikâyede iki kardeşin Ramazan ve sahur heyecanı anlatılıyor. Ve tabiî ki Kay Kay Kâmil’in maceraları da devam ediyor. Can Kardeş’in bu özel sayısında Ramazan’ın olmazsa olmazı, eğlencesi ve neşesi Hacivat ve Karagöz’ü tanırken

bir oyun perdesi de açılmış. Ramazan davulcusu ve bayram konulu bu gösteriyi seyretmek isteyenler Can Kardeş’in sayfalarına dâvet edilmiş.

HAYDİ ÇOCUKLAR, KUTSAL MEKÂNLARI ZİYARET EDELİM

Kur’ân ayında Kur’ân okumanın önemi İsmail Tezer’in kaleminden anlatılırken; dergi bu ayki gezi sayfasında okuyucularını Muhammed’in umre günlüğü ile Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’yi ziyaret ettiriyor. Can Kardeş’lerle “Sence Ramazan ne demektir?”diye de bir röportaj yapılmış. Cevapları merak edenler derginin sayfalarına dâvet ediliyor. Faaliyet sayfasında davullar boyanıp sahura kalkılıyor. Böylece Peygamberimiz’in (asm) sünneti yerine getirilirken manilere de eşlik edilmiş olunuyor. İlim sayfasında Jüpiter’i tanıtılırken; Şenlik sayfasında eğlencenin doruklarına ulaşılıyor.

 EN SEVDİĞİN OYUNCAĞINI PAYLAŞMAYA NE DERSİN?

Ve paylaşmak. Ramazan ayının getirdiği güzelliklerden biri de “paylaşmak” elbette. Psikolog Nuray Baştan’ın kalemiyle işlenen konuda bir de faaliyet yapılması önerilmiş. Faaliyette en sevdiğimiz eşyalarımızdan biri seçilip ihtiyaç sahiplerine hediye edilebileceği teklifi sunulmuş. Sofralarımız baş tacı “bal”ın mu’cizevî yanı Bilim sayfasında işlenilmiş. Artık defterlerinizdeki bilgilerin kaybolmasında korkmayın. Çünkü Can Kardeş’in Pc Pisi sayfasında USB’li defterlerin satışa sunulduğu müjdesiyle yer alıyor. Bir başka kolaylık da Google Maps’ın bisiklet yolu haritası yaptığından haber veriliyor. Merak edenler var mı eğri minare hikâyesini? O zaman Eslem Yaşar’ın kaleminden Mimar Sinan’ın bir çocukla arasında geçen bu ilginç diyaloğa kulak verelim. Sizden Haberler köşesinde yurdun dört bir yanındaki Can Kardeş şölenlerinden haberler sunulmuş. Bununla bitmiyor dergi. Test köşesinde de hafızamızı güçlendiriyoruz. Önce halkım diyen Hz. Ömer’in (ra)  Hayreddin Ekmen’in çizimiyle anlamaya çalışırken; Gıdı Gıdı sayfasında da neşeleniyoruz. Genç yazar ve çizerlere sayfalarını ardına kadar açan Can Kardeş yenilenen bulmaca ve bilmece sayfasıyla okurlarına görsel bir şölen sunuyor. Bunlar ve daha fazlası için Can Kardeş’in Temmuz sayısı sizleri bekliyor. 


Etiketler - KAPIYI - - RAMAZAN - GELDİ -
FaceBook ta paylaş
08-07-2013 - 18:27
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Şehid ‘Cevdet’in Hikâyesi TYB İstanbul’da Konuşuldu
İstiklal Mücadelemiz Devam Ediyor
TYB İstanbul’da Fatih Konuşuldu
TYB İstanbul’da Sinema Söyleşileri
10. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Kamil Eşfak Berki ve Şiiri Konuşuldu
10. İstanbul Edebiyat Festivali 10 Aralık’ta Başlıyor
60 YIL SONRA YAHYA KEMAL; ULUSLARARASI YAHYA KEMAL SEMPOZYUMU
M. Sadi Karademir İlk Kitabıyla TYB İstanbul’da
9. İstanbul Edebiyat Festivali’nde Ömer Lütfi Mete Rüzgârı
TYB İstanbul Yazarlık Atölyesi Başladı
Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Buluşmaları’nda bu ay eleştiri konusu işleniyor
GENÇDOKU HAZİRAN DOLU DOLU
TYB’DEN MISIR’DAKİ KATLİAMA TEPKİ
Bir Anadolu Bilgesinden Dostluk Başyapıtı
İTİBAR AĞUSTOS'TA DA DÜŞÜNCELİ
MODANIN KURBANI TESETTÜR
SEVENLERİ MUSTAFA MİYASOĞLU'NUN VEFATI HAKKINDA NELER SÖYLEDİ?
AŞTA DA İŞTE DE SEFADA DA KEDERDE DE “DAVAMIZ” ÖNCELİKLİ OLSUN İSTEDİ
GAZETECİ YAZAR MUSTAFA MİYASOĞLU, TEDAVİ GÖRDÜĞÜ HASTANEDE HAYATINI KAYBETTİ.
YENİ MİZAH DERGİSİ YOLDA
20. Suçıktı Şiir Akşamları’nda “Necip Fazıl” Konuşuldu.
AÇ KAPIYI, RAMAZAN GELDİ
USTA YAZAR MİYASOĞLU DUALARINIZI BEKLİYOR
SEDAT YENİGÜN KABRİ BAŞINDA ANILACAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz