Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Kitap DÜNYA TELAŞINA ŞAİRCE BİR BAKIŞ
 

DÜNYA TELAŞINA ŞAİRCE BİR BAKIŞ
Mustafa Uçurum 'DÜNYA TELAŞI' diyerek gönül hanemize konuk oldu.
Ekleme Tarihi : 12-06-2013 - 11:30

Mustafa Uçurum Hocam dersimize gelirdi. Edebiyatın inceliklerinden bahseder, Fuzuli’den başlayıp Şeyh Galib’in aşkıyla ayrı alemlere büründürürdü derslerimizi. Fakat kendisinin şiir yazdığından falan hiç bahsetmezdi. Şairlere karşı büyük hürmeti vardı. Özellikle Divan Edebiyatı dendiğinde akan sular dururdu. 2. Yeni’yi de çok sever, Turgut Uyar, Sezai Karakoç, Edip Cansever derslerimizden eksik olmazdı.

Bir gün internetten bir konu araştırırken hocamızın adına rastladım. Kitabının çıktığını yazıyordu; Tenhalayın Kalbimi. Kitabı aldım, okula götürüp hocama gösterdim, sanki bu da nerden çıktı der gibi baktı. Böylelikle hocamızın bir şair olduğunu öğrenmiş oldum. Sonra benim üniversite hayatım başladı, edebiyat fakültesi. Edebiyat dergileri ile dolu bir dünya kurdum kendime. Birçok dergide de Mustafa Hocam’ın şiirine, yazısına rastlıyordum. Bunca dergide yazan hocamız derslerde bize bunlardan hiç bahsetmezdi.

Şimdi de Dünya Telaşı ile gönül hanemize konuk oldu Mustafa Uçurum. Sütun Yayınları’ndan çıkan yeni kitabındaki şiirleri dergilerde yayınlanan şiirlerinden derlenmiş bir çalışma. Elbette şiirlerin derli toplu elimizin altında olması çok önemli.

Kitabın ilk şiiri; Taşrada Bir Şair Kalbi. Kitap sıkı bir girişle başlıyor. Şair, kendinin tanımı mahiyetinde bir şiirle okurunun karşısına çıkıyor. Onu tanıyanlar her dizede ondan bir şeyler görebilirler. “İsmet Özel’i Türkken de sevmek Ankara’yı İstanbul’u sevmek / Turgut Uyar’ı hatırlamak göğe bakarken / Bir mendil kanarken Cansever’e bir karanfil vermek”  Şiirlerin bazılarında biyografiyi andıran göndermelere rastlıyoruz. Her Şehir Biraz Üşümek şiiri bunlardan biri. “Koşarak geçiyorum Rabbim, bir halk gibi sokaklardan /Tokat’tan, Sivas’tan, Sakarya’dan koşarak”

Tenhalayın Kalbimi şiirleriyle Dünya Telaşı şiirleri karşılaştırılacak olursa görülecektir ki şair kendini yenilemektedir. Daha uzun dizeler oluşturmakta, lirik söyleyişin yerini daha gür sesle epik bir haykırış almakta. Şair Dünya Telaşı’nı kendisinden başlayıp sorguluyor. Sık sık Allah’a sığınıyor, kendinden başlayıp dünyayı sorguluyor. Yaptığı açık ve net; telaş var ve bunda ancak Allah’a sığınarak kurtulabiliriz. “Allah biliyor ya, en çok kendimizi seviyoruz hepimiz / Dünyayı seviyoruz derken, mazlumu seviyoruz derken / Kanadı kırık kuşu okşarken, bir çocuğa öğretirken sevmeyi / En çok kendimizi seviyoruz yeniden”

Kitabın adı Dünya Telaşı ve kitapta bu isimde de bir şiir yer alıyor. Fakat kitabın tamamında bir telaş var. Dünya telaşının insanı nasıl olup da oradan oraya savurduğunu birçok şiirde şair sık sık vurguluyor.

Şiirlerde akıcı bir üslup hakim. Aşktan bahsederken de, dünyanın telaşından bahsederken de şair, şiirin coşkusundan ödün vermiyor. Şiirinin her dizesini diri tutarak dizeler arasındaki ahengi canlı tutuyor. Bunu kelime tekrarlarıyla ya da kısa cümlelerle yapıyor. Vurgulamaları ve dikkati bazı ifadelere çekmek istediğinde aynı kelimeyi tekrarlayarak imgeyi kalplerde duyurmayı hedefliyor. “Göçüyorum kara bir duman çıkarken kalbimden /  Göçüyorsun bu ne yaman kırılganlık diyerek / Göçüyoruz dünya böyle kırıla kırıla dönerken”

Hani bir solukta okunan kitaplar vardır ya. Elinize alırsınız ve kitabı bırakmak istemeden okursunuz, Dünya Telaşı işte böyle bir kitap. Ümmetin soluğu olan şiirlerle, mümin olma duyarlılığındaki hassas noktayı gözeten çizgiyle Mustafa Uçurum’un telaşının karşılığı olmuş bu şiirler. Şair tuttuğu yolun bilincinde olarak şiirlerinin kalbine sesleniyor. Yolu açık olsun. “Gizlendikçe saatlerden gölgesinde büyüyeceğim ölümün / Sırat-ı müstakim ne çok yakışacak adımlarıma.”

Derya Yerli 


Etiketler DÜNYA - TELAŞINA - ŞAİRCE - BİR - BAKIŞ -
FaceBook ta paylaş
12-06-2013 - 11:30
Kitap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
UMUT POSTASI OKUNMAYA HAZIR
AŞKIN KANATLARI BİR ADEM İLE HAVVA HİKAYESİ
HİKAYELERLE KARAKTER EĞİTİMİ MÜMKÜN MÜ?
MİMOZA SÜRGÜNÜ TESELLİ EDEN KİTAP
BİR ÇİFT YÜREK'İN BİZDE ALASI VAR
KİTABA DAVRANMA ZAMANI
ABDÜLHAMİT'İ GERİCİLER DEVİRDİ
OSMAN AYTEKİN'DEN YENİ ROMAN
CUMHURİYET TARİHİ YENİDEN YAZILIYOR
ENDERUNLU VASIF’I NASIL BİLİRDİNİZ?
HACEGAN SULTANLARI YOLUMUZU AYDINLATIYOR
BİR DÜŞ SONRASI SESSİZLİK
YUSUF ASAL'IN ÇILGIN MUCİTLERİ
FİLİSTİN HAKKINDA YANILGILAR
ARKADAŞIM CAMİ ÇOCUKLARIN ÖZEL DOSTU!
SEDAT SEVER'İN ÇOCUK VE EDEBİYAT'I ÜZERİNE
YENİ BİR YAZAR YENİ BİR KİTAP
YAZARLAR HADİSLERİ YORUMLUYOR
EBABİL BİR BAYRAM SEVİNCİDİR
CENGİZ DAĞCI ONLAR DA İNSANDI ÜZERİNE
ERCAN KÖKSAL’IN İKİNCİ ÖYKÜ KİTABI “TERKEDİLEN ÖLܔ KÜN YAYINLARI ARASINDAN ÇIKTI.
DÜNYA TELAŞINA ŞAİRCE BİR BAKIŞ
ÇIRPINIP İÇİNDE DÖNDÜĞÜM DENİZ
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz