Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Medya ABDÜRRAHİM KARAKOÇ'U ÖZLÜYORUZ
 

ABDÜRRAHİM KARAKOÇ'U ÖZLÜYORUZ
Abdurrahim Karakoç'un vefatının senei devriyesinde bir kez daha anladık ki, onu çok özledik.
Ekleme Tarihi : 07-06-2013 - 14:20

İnancını, umudunu ve sevdasını mısralarına yansıtan usta şairin vefatının üzerinden bir yıl geçti. Edebiyat, şiir ve kültür sanat alanında parlayan nadide ve nazlı bir yıldız gibi süzülürken bir yıl evvel sevenlerine veda eden Abdürrahim Karakoç'u şiir ve edebiyat dostlarına sorduk.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik

Memleket aşığı, insan sevdalısı, gönül insanı kıymetli üstadı vefatının ilk sene-i devriyesinde rahmet, hasret ve hayırla anıyorum...

 

Ebubekir Kurban / Yazar

Gümbür gümbür patlayan, çağıl çağıl çağlayan şiirlerindeki dizeleri okuduktan sonra 'işte şiir' diyorsunuz. Kendisini tanıdıktan sonra da 'işte şair' diyorsunuz. Bir Anadolu bilgesi: Abdürrahim Karakoç. Büyük şair. Büyük hiciv ustası… O kalemini yeri gelmiş, bir doktor neşteri gibi tedavi edici bir şekilde kullanmış, yeri gelmiş bir top güllesi gibi kullanmış. Karakoç, zulüm havarilerini, ikiyüzlüleri, halka tepeden bakanları, kuzu postuna bürünmüş kurtları alaycı bir üslupla yerden yere vurmasını bilmiş her zaman. Ve o bir Türkiye sevdalısı… Bu ülke insanının mutluluğu için söyler, yazar. Anadolu insanı için yaşar. Tüm Müslümanları içinde taşıyacak kadar geniş bir yürek taşır. Normal Türkiye şartlarında böyle bir sanatçının çok daha büyük imkânlarla çalışması ve yaşaması gerekirken, Abdürrahim Karakoç, sadeliği seçmiştir hayatı boyunca. O, içindeki fırtınaları sadece kalemiyle dışa vurmuş, özel yaşantısı ise sadelikle sürüp gitmiş. Ailesi, evi, çevresi ve dostları ile birlikte Abdürrahim Karakoç, şatafattan uzak, dosdoğru bir hayat yaşadı. Cennete doğru gitti inşallah.

 

Zeki Bulduk / Yazar

Rahmet dileklerimden öte bir düşüncem yok. Olumsuz manada anlaşılmasın.

 

İlhami Atmaca / Şair

Yaşım 12-13 ya var ya yok... Sezai Karakoç'un Şehrazat'ından sonra, belki soy isimlerinin de benzerliğinden bir başka şairin şiirini çok seviyorum... Çok sevdiğim şiir var ama bu başka... İslamcılığımıza izlek anlamında. Müslümanlığımız diyeceğim de, her insan fıtratı üzre öyle doğar.

"Askerlerin miğferine

Kağnıların tekerine

Buda'nın tunç heykeline

Hak yol İslâm yazacağız. "

Kolayca ezberliyorum.....

18 yaşında da tanışmak nasip oluyor Ankara'da. O uzaktan hayran olduğumuz esmer, cesur yürekli, sıkı ozanla oturuyor, çay içiyor, sohbet ediyoruz. Hatta, bir kaç kitabının kapaklarının tasarımını yapmaya kadar varıyor bu tanışıklık. Ben ve benim akranlarımın nefesi olmuştur Abdurrahim ağabey... Hakkı vardır üzerimizde... Özlüyoruz... Allah ondan razı olsun ve rahmet etsin...

 

Yelda Karataş / Şair

Tek kelime ile: o bir Şair...

 

Mahmut Bıyıklı / Yazar

Abdürrahim Karakoç Türk Edebiyatında özgün duruşa sahip ender isimlerinden biriydi. Bu toprakların değerlerini dert edinen toprak kokulu bir adamdı. Yüzündeki çizgilerde sadece Anadolu'nun değil Orta Asya'nın Ortadoğu'nun ve bütün mazlum milletlerin hüzünleri acıları vardı. Allah rızası için girdim Allah rızası için çıktım dediği siyaset bir dönem Karakoç'u sınırlasa da bugün yazdıklarıyla geride bıraktığı muhteşem şiirlerle bu milletin ortak değeri haline gelmiştir. Sadece Mihriban şiirini yazmış olsaydı bile Edebiyat tarihi onun adını yine altın harflerle yazmak zorunda kalacaktı... Bir dönem sitemle karışık şöyle derdik: Karakoç solcu olsaydı göklere çıkarılırdı. Ama o inandıklarından taviz vermeden yine zirvede yine gönüllerde oldu. Kendisini özlemle ve rahmetle anıyoruz...

 

Sümeyye Şeker / Şair

İmgesinden birini daha kaybetmiş şiir: Haziran. Bu ay şiirin hüzünle yoğrulmasıdır. Yitiklerimiz sonsuz yurda gülümsemiş olsa bile içimizde ötüşen kuşlar sessizleşir, gagaları kana boyanır. Ve o gidenlerden biri: Abdürrahim Karakoç. Bugün günlerden "lambada titreyen alev üşüyor"

 

Duran Çetin / Yazar

Gerçekleri duymak istemeyenlerle kalemli mücadelenin simge isimlerinden Abdürrahim Karakoç geleceğe çok şey fısıldıyor. İnsanla şeytanın mücadelesi, iyi-kötü mücadelesidir dünyanın özeti. 30 belki daha fazla dava açılan sözleri zinde güçleri rahatsız etti. Demokrasiden uzaklaşıp demokrasi maskaralığını yaşatmaya zorlayanları ve haksızlıkları hicvetmesi aynı fikirleri benimseyen halkı kendisine bağladı. Bizi anlatan düşünceleri kâğıda dökmüş bu ustayı saygıyla anıyorum.

 

Bilal Can / Şair

Abdürrahim Karakoç, şiirin şümul eden sesiydi. Şair nasıl olunur ve şiirde duruş nasıl olur sorularını hayatıyla gösteren nadide kişilerdendir. Yaşadığı topluma fildişi kulesinden bakmayan, içinde yaşayan, tüm damarlarını iyi bildiği toplum üzerine sözler söyleyen bir şairdi. Şiirin sadece söz söyleme san'atı olmadığını göstererek şiirin bir duruş biçimi olduğunun da açıkça göstergesiydi. Şiir onda bir direnişin, bir karşı duruşun adıydı.

Şiirlerini söylerken hüznün, merhametin, sevginin Anadolu'nun çeşmelerinden akan suyun sesini bize söyledi. Onun şiirlerindeki 'bizlik' diğerlerinin 'öteki' olarak nitelendirdiğiydi. Geleneksel kalıplar içinde modern şeyler söylüyordu Karakoç, bu yüzden söyledikleri eskimeyecek, kimi zaman kurduğumuz cümlelerin ortasında bir mısrası, kimi zaman uzaklığa dikeceğimiz yakınlığa bir 'Mihriban' türküsü olarak bizde her daim yer edinecektir.

YENİ ŞAFAK GAZETESİ


Etiketler ABDÜRRAHİM - KARAKOÇ'U - ÖZLÜYORUZ -
FaceBook ta paylaş
07-06-2013 - 14:20
Medya
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Basın Dünyasından Yüzler Sesler Programında Recep Yeter Ağırlanacak
MAVİ MARMARA YENİDEN DİRİLİŞİN ADI
İNSANLAR BUZDOLAPLARINA RÜKÛ EDİYORLAR
MEDRESELERİMİZİ İSTİYORUZ
PAŞALIDAN CÜNDİOĞLUNA ÇAĞRI...
VEYL KALBİ SECDE ETMEYENLERE
ABDÜRRAHİM KARAKOÇ'U ÖZLÜYORUZ
MARX VE ENGELS MEKTUPLARINDA İSLAM
MUHSİN BEY'İMİZDEN HÜZÜN VAR BİZDE
DİYARBAKIR'DAN ÂMED'E...
LALENİN KENDİ DİLİNDEN TARİHİ
DOSTU HIZIR OLAN ERLER VARDI ÇANAKKALE'DE
BATI'NIN OĞULLARI KİMDİR?
IŞIK KARANLIKTAN DOĞAR
NE YAKIŞIR İFFET KADINA DA ERKEĞE DE
DÜNYANIN OĞULLARI ÜZERİNE
28 ŞUBAT'IN PARANOYAK ZORBALARI
BEDRİ GENCER'DEN LİBERALİZMİN SOY KÜTÜĞÜ
DARWİN'İ İKNA ETMEK DARWİNCİLERİ İKNADAN ZORDUR
KUTLU YENİ ŞAFAKTA YAZDI ÖZEL YAZDI
ES'AD ERBİLİ HAZRETLERİ İADE-İ İTİBAR BEKLİYOR
CEMİL ÇİFTÇİ'Yİ İBRAHİM TENEKECİ VE İSMAİL KILLIOĞLU YAZDI
CÜNDİOĞLU SANATIN YENİ DİLİNE GİDEN ADIM
DÜCANE CÜNDİOĞLU, KONUŞULUYOR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz