Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Sufi Kültür DAMLA'DAN SU'YA MEKTUP
 

DAMLA'DAN SU'YA MEKTUP
Yenilgi yenilgi büyüyen zaferler ister her küçük damla...
Ekleme Tarihi : 06-04-2013 - 01:42

 

DAMLA'DAN SU'YA MEKTUP

Su,
damlacıkların ağrılarıyla birleşince mi başlar senin de sızıların? Kurtarmış olduğun her bir damlacığın sevincine boğulmaz mısın? Yoksa senden uzak diyarlara düşmüş damlacıklarının özlemi midir çektiğin? Neyi beklersin ki sen? Güneşin kavurucu sıcağıyla göğe çıkan damlacıklarının acısı mıdır seni üzen? Ayrı düşmekten mi dertlisin?
 
Geriye dönüp baktığında damla, en çok kendinden sonrakilerin de yaşamak zorunda kalacağı yolculuğu ve bu yolculuğun zorluklarını düşünüyor. Ah cehalet! Öyle tuzaklar hazırlıyor ki! Damlanın atomları için bile tek tek endişeler oluşuyor içte. Diyor ya hani Rabbim "Siz, sizden öncekilerin yaşadıklarıyla sınanmayacağınızı mı zannediyorsunuz?" diye.
 
Su,
görevinin yükü ağırlığınca fizik yasaları da destekliyor sanki seni. "Suyun kaldırma kuvveti" hıı? Binlerce canlı içinde barınırken, yüzüp giden gemiler var üstünde. Dalga çocuklarını görüyorum zaman zaman sahilde, oynaşıp dururlarken onlar köpükten oyuncaklarıyla, uzaktan seyre dalıyorum bazen. O anlarda bir dalga oluvermek geçiyor içimden, tüm oyuncaklarımı toplayıp gidip yanlarına dahil oluvermek...
 
Bazen bir girdaba dalıp gidiyorum bu diyarlardan. Derin dip akıntıları ne de kolay içine çekiyor bir küçük damlayı. Ne olduğunu anlamadan yüzeyde buluyorum bazen de kendimi. Dualarındayım ordan biliyorum. Damla'nın derdi: İçindeki hava kabarcığı. Kaç yüz milyon baloncuk yuttum bilmiyorum, ben çok küçükken vardı böyle bir reklam.
 
Yoruluyorum bazen su. Yüreğim böyle zamanlarda ağırlığını taşıyamıyor. İçimdeki hava kabarcığı büyüyor, sanki bütünü kaplıyor. Sıkıntılanıyorum. Sonra sana bakıyorum tekrar tekrar, uzun uzun seyrediyorum seni. Gökyüzüyle birleştiğin yerde hayran oluyorum sana. Semavileşiyor her şey. Gözlerim ışıl ışıl, bir şeyleri keşfetmişcesine parlıyor. Ah bu çocuk neşesi, sonsuzluk huzuru, arınış...
 
Su,
senden olduğum için bana bu kadar sevdalı oluşun biliyorum. Senin küçük prototipinim ben. Onun için bu dalga dalga sahile vuruşun, çağırışın. Tüm çabalarını görüyorum su, minnettarım hepsi için. Bil ki senden razıyım ben. Bulunduğum yerde sanki felçli gibiyim bazen. Sadece beyin algılar ya hani, öyle bir durum işte. Hal biliş, halden anlayış demiştim ya sana, en çok sen anladığın için en çok seni seyrediyorum şimdilerde. Bu yolları yürümüş olmalısın su, yürüdüğün için bilensin, bildiğin için sorumluluğu ağır olansın ve yine bildiğin için en çok canı yanansın. Canında yangın olmak üzüyor kimi zaman beni, o yangına bir parça daha eklemek. Ve şunu da biliyorsun ki tüm bunların arasında O'na en yakın olansın. Peygamberlik nefesi üflenmiş bir kere sana.
 
Seni düşümde gördüm su! Kaynağına yürüyordun. Bense meraktaydım seni. Ardına düştüm de gördüm. O zamanlardan müjdelenmiştin bana. En iyi küçük damlacık olabilme ideali o zaman kazınmıştı hafızama. Nasıl'ının bu kadar karmaşık olabileceğini düşünmemiştim daha. Senin hala umudun var, biliyorum. Dualarına dualar ekle, araya hatırlı dostlarını koy da hele, inşallahlara la havleler ekleyerek geleyim sana.
 
Su,
sendenim biliyorsun, ondan sebep bu sevdalı oluşun bana. Yenilgi yenilgi büyüyen zaferler ister bu küçük damla...

Özgül Çağlayan
www.HaberKültür.Net
 

Etiketler DAMLA'DAN - SU'YA - MEKTUP -
FaceBook ta paylaş
06-04-2013 - 01:42
Sufi Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
DAMLA'DAN SU'YA MEKTUP
İLİM KENDİN BİLMEKTİR BİLENE
YAŞAMAK SEVMEKTİR SEVMEK İBADETTİR
ESKİMEZ ESERLERİMİZ: KUŞEYRÎ RİSALESİ
MASALIMIN SONUNU BEN YAZACAĞIM
TASAVVUFU GAZZÂLÎ Mİ SÜNNİLEŞTİRDİ?
DEDE EFENDİ BUGÜN ÖLDÜ...
ANADOLU'NUN KALBİ: EBUL HASAN HARAKANî
VARLIĞI TASAVVUFİ NÜKTELER YORUMLAR
Makamın anladığın son ayette!
Sözün dalı varsın semaya!
Umulur ki derya tutuşa!
Sebepler Sonuç İçin Yaratılır!
Din samimiyettir!
Ümitlilik peygamber ilmi!
Ateşîn sabırlar lazım bize!
Allah korkusu en güzel korku!
Kibirliye tekebbür tevazudur!
Zindanlardan geçti Yusuf!
Okullara Hakikat Bilgisi dersi konsa...
Niye bu kadar güzeliz ki:)
Yanmak Var 'Yanmak' Var!
Ey Bütün Kapıları Açan!
Ey Nefsim; Fena Et, Feda Et!
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz