Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Gazete Kültür ERCİYESİN ZİRVESİNDE EDEBİYAT ESİNTİSİ
 

ERCİYESİN ZİRVESİNDE EDEBİYAT ESİNTİSİ
Cevat Akkanat Milli Gazete'deki köşesinde Erciyes Yazarlar Zirvesi'ndeki izlenimlerini anlattı...
Ekleme Tarihi : 04-04-2013 - 12:24

 

Geçtiğimiz hafta sonunu Kayseri’de geçirdik. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kayseri Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği Erciyes Yazarlar Zirvesi’nin katılımcısı idik. Bizimle birlikte D. Mehmet Doğan, İbrahim Ulvi Yavuz, Ahmet Fidan gibi TYB’nin merkez yönetimi öncülerinin yanı sıra Ankara, İstanbul, Bursa, Konya, Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kayseri TYB şubelerinden yazar arkadaşlar “zirve”nin katılımcıları oldular.

30 Mart Cumartesi günü Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda TYB Kayseri Şube Başkanı Ahmet İlhan’ın açılış konuşmasıyla başlayan Erciyes Yazarlar Zirvesi’nde TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz ve Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan da birer konuşma yaparak Kayseri BŞB Başkanı Mehmet Özhaseki’ye teşekkür ettiler. Bu konuşmalardan sonra zirve birbiriyle bağlantılı iki ayrı panel şeklinde icra edildi. Oturum başkanlığını yaptığımız “Anadolu’da Edebiyat” başlıklı birinci oturumda Oktay Durukan, Metin Zirek, M. Ali Köseoğlu ve Mahmut Bıyıklı tebliğleriyle yer aldılar.

Oturumun ilk konuşmacısı olan Oktay Durukan, başkanlığını yaptığı Kültür ve Sosyal İşler Dairesi’nin faaliyetleri çerçevesinde bir sunum gerçekleştirdi. Kültür ve sanatın başkenti ifadesinin günümüzde sadece İstanbul için kullanılmaması gerektiğini söyleyen Durukan, iletişim imkânlarının artması, fakat özellikle yerel yönetimlerin katılımı ile kültür sanat faaliyetlerinin farklı merkezlere yayıldığını belirtti. Buna bağlı olarak da merkez taşra çatışmasının artık önemini yitirdiğini ileri süren Durukan, bir örnek olarak Kayseri BŞB’nin kültür ve sanat faaliyetleri bakımından oldukça başarılı olduğunu vurguladı. Aynı oturumun ikinci konuşmacısı Gaziantep TYB Şube Başkanı Metin Zirek Anadolu’da gelişen tasavvuf edebiyatının başlangıcına dair tespitlerde bulunduktan sonra bu alandaki ekolleri açıkladı. Bunlar Mağrip, İran ve Horosan mektepleriydi. Bu ekollerin Anadolu’daki izlerini takip eden Zirek, Mevlana, Yunus Emre, Sinan Paşa, Hacı Bektaş-ı Veli, Erzurumlu İbrahim Hakkı, İsmail Hakkı Bursevi gibi isimler üzerine yoğunlaştı. Metin Zirek, tasavvufun Türk diline olan katkısı üzerinde de durdu.

Konya TYB Şube Başkanı M. Ali Köseoğlu Anadolu Âşık Edebiyatı ile ilgili tespitlerde bulundu. Konusunu yer yer güncelleştirerek sunan Köseoğlu, gerçek âkil insanların Anadolu’daki âşıklar olduğunu söyledi. Konusunu Kayserili âşıklarla bağdaştırarak anlatan Köseoğlu, Dadaloğlu, Seyranî, Âşık Hakan, Âşık Ali Çatak, Habib Karaaslan gibi ustalar üzerinde durdu. Birinci oturumun son konuşmacısı olan Mahmut Bıyıklı “Anadolu Dergiciliği”ni anlatırken ilginç aforizmalar söyledi: “Dergiler kapanmak için çıkarlar” diyen Bıyıklı, “Anadolu dergilerinin kaderi aynen Anadolu yazarlarının kaderi gibidir. Kendi beldelerinde dahi tanınmazlar” tespitini yaptı.

“Edebiyatımızda Anadolu” başlıklı ikinci paneli Ahmet Fidan yönetti. Bu oturumda Muhsin İlyas Subaşı, Anadolu şair ve yazarlarının karşılaştıkları güçlükleri anlattı. “Anadolu’daki yazarın sıkıntısı yazdığını basamamak, bastığını dağıtamamak” diyen Subaşı, bu konuda yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının üzerine büyük işler düştüğünü söyledi. “Hikâyelerimizde ve Romanlarımızda Anadolu” başlığını taşıyan bir konuşma yapan Duran Çetin, günümüzün kentleşen Anadolu şehirlerinin edebiyata nasıl yansıdığını açıkladı.

TYB Ankara Şube Başkanı Mehmet Kurtoğlu “Şiirimizde Anadolu” başlıklı tebliğinde Cumhuriyetin ilk yıllarında kullanılan Anadolu algısının özürlü oluşuna dair hükümler verdi. Bunda, dönemin şair ve yazarlarının devlet tarafından maddi olarak desteklenmesinin önemli bir etken olduğunu vurgulayan Kurtoğlu, Kemalettin Kamu, Orhan Seyfi Orhon, Faruk Nafiz, Orhan Şaik Gökyay, Ömer Bedrettin Uşaklıgil gibi örnek şairler üzerinde durduktan sonra Yavuz Bülent Bakiler, Ahmed Arif ve Erdem Beyazıt’tan birer örnek şiir takdim etti.

Programın son konuşmacısı Mustafa Özçelik’ti. “Anadolu’da Yazar Olmak” konusunu işleyen Özçelik, “Yazar nerede yaşarsa yaşasın, fincancı katırlarını ürküten insandır” diyen Özçelik sözünü, “Çünkü o yazdıklarıyla insanlara aydınlık bir pencere açar” cümlesiyle tamamladı. Yazarların yıllardır susturulmaya çalışıldığını, psikolojik müdahalelere maruz bırakıldığını söyleyen Özçelik, bu sıkıntıların bertaraf edilmesi hususunda da görüşler sundu.

Erciyes Yazarlar Zirvesi bu iki oturumun yanı sıra şehir gezileriyle renkli ortamlara sahne oldu. Şehir gezisinin ilk gününde Kadir Has Stadyumu’nun yer alması katılımcılar arasında ciddi esprilere konu oldu. Fakat ikinci gün gezilen Gevher Nesibe Darüşşifası ve Erciyes Dağı ise katılımcıları hayli memnun etti.

Erciyes’in zirvesinde okunan “Sonuç Bildirisi” ise Erciyes Yazarlar Zirvesi’nin adına yakışır bir bildiri olarak kaydedildi. TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın okuduğu bildiri şu cümlelerle tamamlanıyordu: “Biz, Erciyes’in zirvesinde buluşan İstanbul, Ankara, Konya, Bursa, Eskişehir, Kahramanmaraş, Kayseri, Gaziantepli yazarlar soruyoruz: İsimleri birbirinin aynı olan evlatlarımızı kara toprağa vermekten, anaların ak yaşmaklarına sildikleri gözyaşlarından, toprak damlı evlere kardeş kavgasından şehit evlatlar taşıyıp, al bayraklar asmaktan bıkmadık mı? Dağlarında özgürce keklik avlamak, ırmaklarında çimmek, yaylalarında türkü söylemek istediğimiz bu güzelim vatanımızı, silahların ve korkuların kıskacından ne zaman çıkaracağız?”

Kayseri’de keyifli üç gün geçirdik. Keyfimizin büyük bir kısmı başta Kayserili olmak üzere Anadolu’nun farklı şehirlerini temsilen orada bulunan şair ve yazar arkadaşlarla olan muhabbetimizden kaynaklanıyordu. Burada özellikle Kayserili şair, yazar ve kültür insanlarını anmak ve ilgi ve alakalarından ötürü teşekkür etmek istiyorum: Muhsin İlyas Subaşı, Bekir Oğuzbaşaran, Oktay Durukan, Ahmet İlhan, Vedat Ali Tok, Vedat Sağlam, Selim Tunçbilek, Ali Özkanlı, Ali Dursun, A. Kadir Karaman, Âşık Çölkuşu ve diğerleri... Hepinize sonsuz teşekkürler..


Etiketler ERCİYESİN - ZİRVESİNDE - EDEBİYAT - ESİNTİSİ -
FaceBook ta paylaş
04-04-2013 - 12:24
Gazete Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
ERCİYESİN ZİRVESİNDE EDEBİYAT ESİNTİSİ
MEHMET DOĞAN'DAN GÖKÇEK'E ELEŞTİRİ
HAŞMET BABAOĞLU: SEZAİ KARAKOÇ'UN DÜŞÜNCESİNİ TANIMASAYDIM YAZIK OLURDU!
KİMSESİZLER YURDUNDA AÇAN ÇİÇEK!
MURAT MENTEŞ'İN YENİ ROMANINI TOPLUM İÇİNDE OKUMAYIN!
İBRAHİM TENEKECİ, İBRAHİM PAŞALI'YI YAZDI
İBRAHİM TENEKECİ AHMET MURAT'I YAZDI: İSMİNİ ANARSAM SERİNLİYORUM
İBRAHİM TENEKECİ'DEN SONRA NE OLACAK?
MURAT MENTEŞ: ALEVİLER DÜNYA AHİRET KARDEŞLERİM
SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ
Hamidoloji kulağa hoş geliyor!
Çağrı'yı tekrar çekmek yürek ister!
İki yazı iki duruş!
“120 yaşına kadar yaşayacaksak…”
Ses peyzajı: Hakikatin anayurdu
Arayüzlerimizle yüzleşebiliyor muyuz?
Eller ruhun aynasıdır!
Bütün kavşakları tutmuş ...klar
Abdurrahim Karakoç bir Türkiye sevdalısı!
Sizin bir bahçeniz var öyle mi?
Amacımız Kur’ân’a ve Sünnet’e gitmek!
Kalbin Direnişi ne asil direniş!
Kocaya secde en güzel bişey
Dizilerdeki Üç Tehlike: Masa, Kasa, Nisa
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz