Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Hayat Kültür BİR FİKRİ HOCA GEÇTİ BU ALEMDEN
 

BİR FİKRİ HOCA GEÇTİ BU ALEMDEN
Ebubekir Sifil hocamıza sabr-ı cemil, değerli alim fazıl pederlerine rahmet diliyoruz...
Ekleme Tarihi : 22-03-2013 - 08:25

 

Ebubekir SİFİL

Sarıkamış’ın İnkaya köyünden çıkıp Gönenli Mehmet Efendi merhumun halkasına katılmış bir Anadolu delikanlısı… Tek özelliği sesinin güzelliği değil; hafıza kuvveti ile de akranları arasında temayüz ediyor. Kıraat dersleri yanında Arapça ve İslamî ilimler de tahsil ediyor. Kısa süre içinde eski İstanbul Müftüsü Ömer Nasuhi Bilmen merhumun dikkatini çekiyor. Fatih Camii için açılan müezzinlik imtihanını birincilikle kazanıyor. Atamasının yapılabilmesi için kimlik belgesi gerekiyor, ama nüfus cüzdanı memlekette unutulmuş! Memlekete haber gönderiliyor. Kimlik belgesi “kara tiren”e veriliyor. Kendi ifadesi ile “hâlâ geliyor!”

Evli, çoluk çocuk sahibidir. Ekonomik şartlar, köyde bıraktığı ailesini de, baba ocağını da, kendisini de zorlamaktadır. Çok geçmez, memleketten aldığı “artık yeter” haberlerine daha fazla direnemez. Tahsilini tamamlayamadan geri dönmek zorunda kalır.

Doğruca şeyhine, Alvar İmamı’na gider. Durumu anlatır. Şeyhinden aldığı cevap: “Köyüne yakın bir ilçeye imam ol; yakınlarına faydalı ol!”

Bu yönlendirme sonucunda Sarıkamış’ta 30 seneden fazla imamlık yapar. O artık şöhreti değil ama muhabbeti bütün civara yayılmış olan “Fikri hoca”dır. Herkesin her türlü derdiyle ilgilenir. Hastası olan ona gelir, yolda kalan ona gelir. Küsleri barıştırmak isteyen, resmî makamlar nezdinde bir işi olan, hayır-hasenat yapmak isteyen… Anadolu’da bir tabir vardır: Ocak. Fikri hocanın evi tam bir Ocak’tır.

İstanbul’da edindiği müktesebatı Sarıkamış’a taşıma imkânı bulamaz. Sarıkamış’ın böyle bir altyapısı yoktur. Bu boşluğu yüzlerce hafız yetiştirerek kapatmaya çalışır…

Görev yaptığı Çarşı Camii’nde ihya edilen kandillerin, kılınan teravih ve bayram namazlarının, okunan mukabelelerin tadı hâlâ damaklardadır…

Emekli olmasına rağmen hayatı hep aynı yoğunlukla geçmektedir. Ancak yaşı ilerlemiş ve yorgun düşmüştür. Valide ve kızkardeşle birlikte Sarıkamış’ın çetin şartlarında tek başına idare etmesi imkânsızlaşınca 2010’da yüzbinlerce ailenin yaşadığını o da yaşamak zorunda kalır ve büyük şehre (Ankara’ya) göçer. Onca yılın hâsılası madde planında tam anlamıyla “hiç”tir. Bir gecekondu ve bir kamyon kasasının yarısını ancak dolduran ev eşyası…

Ankara faslı Fikri hoca için “inziva yılları”dır. Koca bir çınarı toprağından söküp saksıda yaşamaya mahkûm ediyorsunuz, yaşar mı? Daha evvel her iki kulağından geçirdiği ameliyatlar neticesi işitme hassasını büyük ölçüde kaybetmiştir. Bunu da bahane ederek evine, içine kapanır. Artık ne eski çevresi, ne de eski hareketli hayatı… Sadece Cuma’dan Cuma’ya evinden çıkar.

Bu durum onu son derece hızlı bir şekilde yıpratır. Bedeni hızla çöker. 2010 yılında ikinci eşini de (annemizi 1970’te kaybetmiştik) kaybedince büsbütün yalnız kalır. Bir yandan yaşlılıkla, bir yandan hastalıklarla, bir yandan da yalnızlıkla mücadele, zaten iyice yıpranmış olan bedenini büsbütün bitirir.

Nihayet 10 Şubat 2013 günü emaneti teslim eder.

Geride barıktığı, “hoş bir sada” ve “kocaman bir rıza”dır.

İnnâ lillâh ve innâ ileyhi râci’ûn…

Babamın vefatı dolayısıyla bizzat gelerek ve telefon, gazete ilanı ve mesaj yoluyla taziyelerini ileten bütün dostlara kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.


Etiketler BİR - FİKRİ - HOCA - GEÇTİ - BU - ALEMDEN -
FaceBook ta paylaş
22-03-2013 - 08:25
Hayat Kültür
1 Yorum
Haberi Yazdır
22-03-2013 - 16:50:37
Allahu Teala Fikri hocamiza gani gani rahmet eylesin. Insallah bizlerde Fikri hoca gibi Allah yolunda kalici guzel isler yapar bu fani dunyadan emaneti teslim eder goceriz.
Huseyin Kirdemir
DİĞER HABERLER
Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali’nde Orhan Kemal Günü
Erol Erdoğan, Günbegün Kitabını Anlatacak
PARİS’İN EN ÇOK İSTANBUL'A DÖNÜŞÜNÜ SEVDİM!
DENİZLİ MÜFTÜSÜ AHMET HULUSİ EFENDİ DE VARDI
ŞİİRE GÜLLE BAŞLAYAN ŞAİR
SEVENLERİNİN DİLİNDEN FETHİ GEMUHLUOĞLU
İSTİKLAL TAKVİMİ GÖNÜL AÇIYOR
LİNGUİSTİK ÇOK ÖNEMLİDİR ARKADAŞLAR
MEDİNE MÜDAFİİ FAHRETTİN PAŞA ÜZERİNE
BU CUMA NURİ PAKDİL GÜNÜ
MUSİKİMİZİN YÜZ AKI YILDIRIM GÜRSES
SERDENGEÇTİLER UNUTULMAZ!
KAVLİNİ UNUTMAYAN ŞAİR: BAHAETTİN KARAKOÇ
HECE, İSLAM MEDENİYETİ ÖZEL SAYISI ÇIKTI
DORUKLARDA BİR ŞAİR: AYHAN İNAL
KÜLTÜR KERVANI MARAŞ’A GELİYOR
PEYGAMBER AŞKI ALANLARA SIĞMADI
ÖZEL İNSANLARI DAHA YAKINDAN TANIMAK LAZIM
MUSTAFA ÖZÇELİK’İN ÇOCUKSU YANI
BİR FİKRİ HOCA GEÇTİ BU ALEMDEN
MEVLANA İDRİS'TEN TASAVVUF UMDELİ ŞİİR
BİZ PEYGAMBER ÇİÇEKLERİ TOPLAYALIM BAŞKANIM
UNUTTURAMAZ SENİ HİÇ BİR ŞEY
ŞAİRLERİ EN ÇOK ŞAİRLER ANLAR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz