Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Sufi Kültür İLİM KENDİN BİLMEKTİR BİLENE
 

İLİM KENDİN BİLMEKTİR BİLENE
Her insan, Benzersiz Musavvir’in özel bir tasavvuru…
Ekleme Tarihi : 21-03-2013 - 18:45

 

 

İLİM KENDİN BİLMEKTİR BİLENE

Her insan farklı istidat ile yaratılmıştır. Bu durum, tasavvufi literatürde her insanın farklı ilahi isimlerin mazharı olmasıyla izah edilir. Bunun için istidadın türü farklı olduğu gibi kişideki nisbeti, derecesi de farklıdır. Yaratıcı, insana cevizi vermiş ama kırmayı öğretmemiştir. Burada ceviz, doğuştan getirdiğimiz istidatlarımızı, onu kırmak, ezmek, tanesinden, yağından sütünden istifade etmek için yaptığımız faaliyetler de ‘kabiliyet’imizi belirler. Ceviz, sert kabukludur. Dişinizle kıramazsınız. Onu kırmanız gerektiğini öğrenmek için bir rehbere ve usulüne uygun kırmak için aletlere ihtiyacınız vardır. Ceviz fındık erik üzüm… olmak istidat gereğidir. Bir ‘şey’ ne amaçla yaratılmışsa ona uygun bir istidata sahip kılınmıştır.

Diyelim ki üzüm… tane olarak yenilebilir, güneşte kurutulup saklanabilir ve daha uzun süreli ve amaçlı bir kullanım alanına kavuşturulabilir veya ezilip sıkılıp fermante edilerek istidadının en üst noktasında kullanıma alınabilir. Üzümde saydığımız kabiliyetler potansiyel olarak bulunmaktadır. Biz hangisini faal olarak kullanıma açarsak o kabiliyeti gelişir, diğerleri ise körelir.

ERİK DALINDA ÜZÜM YENMEZ

İnsan, yaratılmış varlık kategorileri içinde kendini geliştirme kabiliyetine en çok sahip olan türdür. Ama bunun için mutlaka bir rehbere, öğreticiye ihtiyacı vardır.

Büyük muallimlerimizden Yunus Emre’nin bu konuyu ele alan şathiye tarzında eğitim değeri yüksek meşhur bir şiiri vardır:

Çıktım erik dalına anda yedim üzümü

Bostan ıssı kakıyup der ne yersin kozumu

Genç bir öğrencinin kendini bilmez durumunun ironik bir ifadesidir. Erik dalına çıkmış, diyelim dört işlem öğrenmiş bir öğrenci, üzüm yediğini yani yüksek matematik uzmanı olduğunu sanıyor. Bahçenin sahibi yani öğrencinin hocası da kızıyor ve niye benim cevizime, benim üst alanıma el uzatıyorsun diyor… Bir bakıma, ‘Dün mektebe varmış bugün üstad olayım der’ haddini bilmezlik paradoksunu özetliyor…

Kabiliyetlerin açılabilmesi ve yaratılış amacına uygun kullanılabilmesi için mutlaka bir öğreticiye ihtiyaç vardır. Kendi kendine olmaz. Eskiden her meslek erbabı, usta-çırak ortamında yetişir ve işinin ehli olurdu. Yani ‘iyi insan’ ve ‘iyi meslek erbabı’ olmayı bir arada öğrenirdi. Eskiden ‘atom’ parçalanamaz en küçük parça olarak biliniyordu. Sonra atomu parçalamayı öğrendik ve ilk yaptığımız, bununla bombalar üretmek ve insanları imha etmek oldu.

Amacına uygun olarak kullanılmayan bir ‘kabiliyet’ kişinin yıkımı da olabilir. Yaratıcı, diyelim ki bir insana Kelamullah okusun, hafız olsun, insanları hakka incelikle davet etsin, müezzin olsun, mevlidhan olsun diye güzel ses vermiş, o kişi bu istidadını süfli amaçlar için kullanır o ‘güzel ses’ nimetine nankörlük ederse, kainattaki o muazzam nizamı bozmuş olur. Yeterliklerimizi, nizam-ı alemi muhafaza etmek için geliştirmezsek, bozulan nizamın içinde ilk yiten de biz oluruz.

KİŞİ NOKSANINI BİLMEK GİBİ İRFAN OLMAZ

Her insan önce ‘ne olduğunu’ ve ‘ne için, hangi iş için’ yaratıldığını bulmakla mükellef. Eskiler buna ‘kendini tanıma ilmi’ demişler. Kusurlarını ve faziletlerini tanımak, kabul etmek ve bunları iyi yönde geliştirmek ve kullanmak.

‘Kişi noksanını bilmek gibi irfan olmaz’ denilmiş. Yani eriksen, erik olmanın en üst potansiyelini zorlayacaksın. Üzümlük cevizlik taslamayacaksın. Erik olduğunu bildin, kendini ziyan etmeyeceksin ve bütün insanlığa en faydalı olacak şekilde kendini işleyeceksin. Elbette bu sarp bir yol. Sabır sebat gayret azim iyi niyet ciddiyet ve kanaat gerektirir. Oturduğu yerde kimsenin ağzına armut pişip düşmemiş. Tohumdan ağaç ağaçtan meyve bitireceksin ve fakat bunları yapma gücünü neye borçlu olduğunu hiç unutmayacaksın. O zaman ben kazanacağım, o kazanacak ve kurallar kazanacak. ‘Yetenek’, bana, ötekine ve evrensel prensiplere aynı anda var olma gücü veren olabilirlikler olursa, ‘yetenek biz olabiliriz’ o zaman diye düşünüyorum…

KALMASIN İNSANLIK SUÇU ÜZERİMİZDE

İsmet Özel’in özel bir şiiri var; belki söylediğimiz onca kelimeden daha güzel ifade edebilir amacımızı:

Şimdi tekrar ne yapsam dedirtme bana yarabbi

Taşınacak suyu göster, kırılacak odunu

Kaldı bu silinmez yaşamak suçu üzerimde

Bileyim hangi suyun sakasıyım ya rabbelalemin

Tütmesi gereken ocak nerde?

 

Dilerim tütmesi gereken ocağı bulmak her güzel arayış sahibine nasip olsun.

Sa’ylerimiz meşkûr, zenblerimiz mağfur dualarımız makbul olsun.

 

Hayal Mühendisim

HaberKültür.Net


Etiketler İLİM - KENDİN - BİLMEKTİR - BİLENE -
FaceBook ta paylaş
21-03-2013 - 18:45
Sufi Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
DAMLA'DAN SU'YA MEKTUP
İLİM KENDİN BİLMEKTİR BİLENE
YAŞAMAK SEVMEKTİR SEVMEK İBADETTİR
ESKİMEZ ESERLERİMİZ: KUŞEYRÎ RİSALESİ
MASALIMIN SONUNU BEN YAZACAĞIM
TASAVVUFU GAZZÂLÎ Mİ SÜNNİLEŞTİRDİ?
DEDE EFENDİ BUGÜN ÖLDÜ...
ANADOLU'NUN KALBİ: EBUL HASAN HARAKANî
VARLIĞI TASAVVUFİ NÜKTELER YORUMLAR
Makamın anladığın son ayette!
Sözün dalı varsın semaya!
Umulur ki derya tutuşa!
Sebepler Sonuç İçin Yaratılır!
Din samimiyettir!
Ümitlilik peygamber ilmi!
Ateşîn sabırlar lazım bize!
Allah korkusu en güzel korku!
Kibirliye tekebbür tevazudur!
Zindanlardan geçti Yusuf!
Okullara Hakikat Bilgisi dersi konsa...
Niye bu kadar güzeliz ki:)
Yanmak Var 'Yanmak' Var!
Ey Bütün Kapıları Açan!
Ey Nefsim; Fena Et, Feda Et!
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz