Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Röportaj STARLARIN HAYRANI GARİPLERİN SEVENİ OLUR
 

STARLARIN HAYRANI GARİPLERİN SEVENİ OLUR
Uğur Işılak'ı sevmemiz için ne çok sebebimiz var...
Ekleme Tarihi : 13-03-2013 - 08:59
 
 
 
 

 

 

 
Uğur Işılak, son yıllarda özellikle adından kültür-edebiyat alanında da sıkça söz ettiren ender sanatçılardan birisi. Manidar sözleriyle, edebi duruşuyla bir şarkıcıdan daha fazlası Uğur Işılak. Günümüzün hak hukuk konusunda hassasiyetleri olan, iddiasızlık noktasında ki samimi tavırlar sergileyen, eserlerinde ki edebi dolgunluk, ülke meseleleri hakkında siyaseti alet etmeden konuştukları, onu çağdaş bir ozan olma yolundan daha çok, gençlerin rol-model aldıkları lider konumuna getirmiş.
 
Bugüne kadar özel bir kanalda ve şimdilerde yeniden başlayacak olan kültür-sanat programıyla karşımıza çıktı. Magazinin içinde yer almaması, kutsal değerlere olan inancı ve saygısı, onu kendimizden biri yapmaya yeter, artar bile. Bir televizyon programında, kendisine siyaset yapıyor diyenlere şu sözlerle cevap vemişti geçen sene. “Hayvan hakkını savunduğun zaman siyaset olmuyor, insanın hakkını savunduğunuz zaman siyaset yapıyorsunuz, itham ediliyorsunuz”

Fatih Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Okuyor.

Halk edebiyatı üzerine bir kitap hazırlığı içinde olan Uğur Işılak, 2008 yılında Edebiyat öğrencisi oldu. Geçmişte var olan engin bilgisini, fakülteli olarak akademik manada süsledi. Hatta ileride yurt dışında Türk okullarında öğretmen olma hayalleri var. Cemil Meriç, Necip Fazıl Kısakürek, Hz. Mevlana gibi isimleri sıkça okuması, konuşmalarına bile bir hayli yansıyor. Konuşmalarında ki çıkış noktaları ya üstadın ya da Hz. Mevlana’nın dizeleri. Sözlerine müzik yapmanın aksine, o şiirlerine müzik yapmayı tercih ediyor. Bugüne kadar çıkardığı bir çok albümde bunu görebiliriz. Şiir ve müzik hep Uğur Işılak’a aittir.

Tek Türkülü Meclisin Sanatçısı

Hatırlayacaksınız Uğur Işılak, “Haydi Anadolu” adlı eserini Akp’ye seçim şarkısı olarak vermişti. Ancak enteresan bir şeyler oldu ve sonrasında Chp’ye de bu şarkıyı hediye etti. Böylelikle o dönemde iki parti arasında çıkan sorunu halletmiş oldu. Yani tek seçim şarkısıyla iki parti seçimlere girdi. Ayrıca Uğur Işılak’ın dinleyicileri arasında, devletin üst kademeleri de var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ali Babacan, Hüseyin Çelik, Bülent Arınç. Hatta öyle ki, o dönem Chp Genel Başkanı Deniz Baykal, Işılak’ın klip çekimini ziyarete gelmişti.

Manevi ve Milli Kimlik Hadisesi

Ben duygusunun çok uzağında duran Işılak, asıl olan iki kimliğinin olduğunu söylüyor. Manevi ve milli kimlik. Bugüne kadar insanların önüne bu iki kimliğin dışında çıkmadı Işılak. Belki de o söyleyene kadar Şereflikoçhisar’ın Ankara’nın bir ilçesi olduğunu bilmiyorduk. “Koçhisar Elleri” adlı eseriyle, bu hafızalara iyice kazındı. Milli kimliğine düşkün ama ülkücü olmadığını, siyaseti sevmediği sözlerinin arasında. Vefakar yapısını, belki o dönem kimseler farketmese de, atv’de program yaparken Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefat ettiği hafta, programa çıkmamıştı. Geçmişte büyük bir trafik kazası geçirmesi, sahnede bir hayranının üstüne atlaması sonucu kaburgasının kırılması ve buna rağmen konserine devam etmesi, hem işine olan değeri hem de insana verdiği kıymeti gayet net gösterir. Binlerce hayranın değil, binlerce seveninin olduğunu “starların hayranı gariplerin seveni olur” diyerek söze noktayı koyuyor.

Gözlerden Uzak Bir Şöhret

Uzun yıllar önce bir tv programında şu sözleri hafızama kazınmıştı.” Sizlerin şöhret diye telakki ettiğiniz şeyleri, biz evveliyatında ayaklarımızın altına alıp bu günlere geldik”. Belki bu söz, sadece söz olarak bir şey ifade etmeyebilir ama, yıllardan bu yana geldiği noktada bu lafının sadece lafta kalmadığını anlıyoruz. Şöhreti, tanınmayı bir nimet olarak gören, bu nimeti yaptığı işle, örnek olacak kişiliğiyle değerlendiriyor. Onu asla gayri ciddi konularda konuşurken, gençleri kötü etkileyecek şekilde konuştuğunu görmezsiniz. İtikat sahibi bir yapıda olması, sadat-i kirama saygısının varlığını ispat ediyor.

Allah Dostlarını Sevmesi Onu Sevme Sebebi

Yukarıda manevi kimlikten bahsetmiştik. Çevremden duyduğum kadarıyla, Uğur Işılak’ı sevme sebeplerinden biri de Işılak’ın Allah dostlarına olan derin bağlılığı ve sevgisi. Yani çoğu kişinin aksine günümüz Mevlana’larının varlığından bihaber olarak yaşamıyor. Hayatta üç hedefi var: İlki yaşadığı günün hakkını vermek, ikincisi yaptığı işin hakkını vermek, üçüncüsü cennete gitmek. Bu sözlere söz söylemek mümkün değil. Mesnevi-i Şerifin genelinde bize tezahür eden ahlaki değerler, Necip Fazıl Kısakürek’in hayata dair söylemleri ve daha bir çoğu Işılak’ın kişiliğinde mevcut. Onun eserlerini bilmeyenler bile, şahsiyeti hakkında bir kaç kelam edecek bilgiye sahiptir. Anadolu kaynaklı, Türkçe sözlü, evrensel müzik yapıyor. Ama kullandığı Türkçe sizin aklınıza gelen o basit Türkçe değil. Onu dinlerken, dili çok iyi kullanan bir yazarı okumuş kadar olursunuz, eserlerinin manasını anlamaya çalıştığınızda da Anadolu menşeili bir yapıyı hissedersiniz.Orhan Özekinci

Etiketler STARLARIN - HAYRANI - GARİPLERİN - SEVENİ - OLUR -
FaceBook ta paylaş
13-03-2013 - 08:59
Özel Röportaj
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ahmet Özhan TYB İstanbul'da Muzaffer Ozak'ı Anlattı
Prof. Dr. Cevat Akşit TYB İstanbul'da Konuştu
Yeni Türkiye’nin Mefkûresi TYB İstanbul’da
Mustafa Ruhi Şirin: Modernite, çocukluğu üretir ve dönüştürür
TYB İstanbul Başkanı Bıyıklı: "İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor"
SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE ATLASI UFKUMUZU BULDURACAK
ÖYKÜCÜLER RÜYALARI HAKİKATİ İFADE ETMENİN BİR YOLU OLARAK KULLANIYOR
ŞEDDELİ ZENCİ ÖLÜM VAR HACİ İLE YÜZ YÜZE
İFTAR ÇADIRINA GEREK YOK!
İSLAM’IN PROTESTANLAŞTIRILMASI FİKRİ HAKİM KILINIYOR!
KEMALİST BİR ÜLKÜCÜLÜK TÜRETİLİYOR
BEN YAZMANIN DUA ETMEYE BENZEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
HAZ ÇAĞINDA ANCAK ORGANİK ÇOCUK YETİŞİR!
GÖNÜL KİMİ SEVER İSE SULTAN ODUR
ZİHİNSEL BİR HİCRETE İHTİYACIMIZ VAR
CENNETE GÖTÜREN MÜZİKLERİ SEVİYORUM
YUVALARDA YANAN CANLAR VAR
SULTAN ABDÜLAZİZ İYİ RESSAMDI
EDEBİYAT MEVSİMİNİ MAHMUT BIYIKLI İLE KONUŞTUK
TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNİ KİM BELİRLİYOR?
BATI HİKAYESİZ BİZ FİLİMSİZ
İŞTE BENİM ŞAİR VE YAZARIM : ESRA ERKEÇ
FOTOĞRAFI KONUŞTURMAK SANATTIR
DERDİNİ AŞKLA MAYALAMAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz