Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Sufi Kültür YAŞAMAK SEVMEKTİR SEVMEK İBADETTİR
 

YAŞAMAK SEVMEKTİR SEVMEK İBADETTİR
Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey...
Ekleme Tarihi : 13-03-2013 - 06:38

 

 

YAŞAMAK SEVMEKTİR SEVMEK İBADETTİR

Euzu billahi semiul alimimineşşeytanirracim
Euzu billahi semiul alimimineşşeytanirracim
Euzu billahi semiul alimimimeştanirracim
Bismillahirrahmanirrahim

Böyle başlarmış Allah’ın Rasulü önemli nakillerde bulunacağı zaman… Allahımızın Semi ve Alim ismine sığınırmış her türlü uzaklaştırıcı unsurun zararından..

Biz de böyle başlayalım o zaman…
Derdimizi yanacağız çünkü…

Şairin, ‘Bize bir nazar oldu/Cumamız Pazar oldu/Bize ne oldu ise/Hep azar azar oldu’

dediği türlü bir dertten yakınacağız.

İnanıyoruz bu derd ile yananı Rabbi Zül-celali mutlaka görür. Zira o, Semi’dir Basir’dir Alim’dir…

SEVMEK İBADETTİR

Ne zaman ki Allah dostlarına olan muhabbetimizi kaybettik, o zaman sarmaya başladı küfrün zehri dört bir yanımızı..Allahımızın Hay esması silindi üzerimizden de her türlü acizlikten münezzeh olan Allahımızdan uzaklaşıp, acizlik kapılarında dolanırken dahi kibir giysisi içinde Allahımızın ilmiyle şereflenemeyenlerden olduk.

Oysa en kutlu sevgilide buluşmanın yolu sevgilinin dostlarına muhabbetten geçiyor. Yaşamanın kalbi coşkunluğunu hissedebilmek için Allah dostlarına gönülden sımsıkı bir bağ ile bağlanmak gerekiyor ki büyüklerimizin yolundan Peygamber efendimiz (sav) e ulaşalım, ve nasip olursa Cemalullaha erip yoklukta varlığı bulalım. “Muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammedsiz muhabbetten ne hasıl” zikriyle temizleyek kalplerimizi, ibadetin en kolay ve en coşkulu yolu olan “sevmek” ile yaşamanın zirvesine çıkalım. Ve o kalbi coşkunlukla “sevmek yetmez Allahım sevdirelim seni ve senin sevdiklerini, bize sevdirebilme aşkı ve hizmeti ver deyip” sevginin tüm fiillerini işleyerek alimlikten arifliğe erelim inşallah. Ve isteyince gönülden sevilmeyi dua dua yakarışlarla önce sevmeye talip olalım, sevdiğimizi sevdirebilmek için ızdıraplarla süsleyelim sevgimizi.
 

TESETTÜRÜMÜZ HADİS-İ ŞERİFLER OLSUN

Madem ki seven sevdiğine benzemek ister, öyleyse Peygamber efendimizin (sav) hadislerini giydirelim zihinlerimize, karanlık görüntülerden temizleyerak dimağımızı hadisleri yaşayıp en sevgili olan Allahımızın “Hayy” isminin sırlarına erelim. Her şeye hayat veren can veren “HAYY” olan Allahımıza ulaşmak için biz de Allahın inayetiyle uykuda olan kalplerimizi diriltelim, midemizi susturup kalbimizi konuşturalım., ve tüm organlarımızın Müslüman olabilmesi için abdestle nurlanıp güzelleşelim. Unutulmaya yüz tutmuş bir sünnetini ayağa kaldıralım. Kitabı sağ elinden verilen uğurlulardan olmak için sağımızı uğurlu bilip her işimize sağ ile başlayalım ve günlük koşuşturmalarımızın her anında kainatın efendisini örnek almaya çalışan gönüllülerden olalım.

ABDESTLERİMİZİ BİRLEŞTİRELİM

Madem ki Allahımız temizlenenleri seviyor, sadece namazdan önce değil bize her saniye nefes alıp verme nimetini veren Rabbimiz için her saniye nurlu kalalım. Abdestle zırhlanalım. Her gece bir melekle buluşabilmek için “Hiçbir mümin yoktur ki abdest alıp uyuduğunda bir melek gelip ona şöyle demesin “Allahım, bu kulunu affet, çünkü o temizlenerek yattı.”” Hadisine sığınalım.

‘Abdesterinizi toplayın ki Allah da sizin dağınıklığınızı toplasın’ beyanı ne de güzel beyan… Zahir abdeslerimizle batın abdeslerimizi, cimriliğimizi, kibrimizi, tembelliğimizi, kıskançlıklarımızı, kinlerimizi, acımasızlıklarımızı da birlikte temizlediğimiz zaman, kalp aynamız, İskender’in kaninatı gösteren ‘cihan-nüma’sı gibi parlayıp bütün insanlığa iyilik güzellik insanlık saçmaz mı? Aklı başında alınan bir abdest, göğsünde kimseye karşı su-i zan bulunmayan bir kalple alınan abdest, elbette ki kötülüklerin kökünü kazıyabilir; ne kadarına izin verilmişse..

SÜNNET BİZE FARZ OLSUN

Son vakit namazını dahi kaçırmayan Efendimiz(sav) in sünnetine uyup ehli sünnet diye anılanlardan olabilmek için, sünneti farzdan ayırmayalım, içimizdeki ahfa makamını ayaklandırarak makamların en güzeline erişelim inşallah. Ahir zaman müminleri için on sünnetinden birine tutunanın kurtuluşa ereceğini söyleyen peygamber efendimiz (sav) in müjdelediklerinden olabilmek için her daim abdestle nurlanıp, kıyamet günü arşın gölgesinde gölgelenenlerden olalım inşallah.

Bunlar dilek ve temenniler tabii ki. Ama Sahibinden ve bütün insanlık için istenen dileklerin kabul olunacağına dair nice müjdeler biliyoruz. Diriliş neslinin bir ‘amentü’sü var ise, bu ancak sünnetlerimizle can ciğer dost olmaktan geçiyor.

Onun için hiç durmadan istiyoruz istiyoruz…

Cuma Suresini çok okuyanın Allah dostlarına muhabbeti artarmış. Onlarsız da istemek hiç içimize sinmiyor.

Çok okusak çok istesek Allahımız da bize çok çok vermez mi acaba?

 

Merve Yıldız

HaberKültür.Net


Etiketler YAŞAMAK - SEVMEKTİR - SEVMEK - İBADETTİR -
FaceBook ta paylaş
13-03-2013 - 06:38
Sufi Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
DAMLA'DAN SU'YA MEKTUP
İLİM KENDİN BİLMEKTİR BİLENE
YAŞAMAK SEVMEKTİR SEVMEK İBADETTİR
ESKİMEZ ESERLERİMİZ: KUŞEYRÎ RİSALESİ
MASALIMIN SONUNU BEN YAZACAĞIM
TASAVVUFU GAZZÂLÎ Mİ SÜNNİLEŞTİRDİ?
DEDE EFENDİ BUGÜN ÖLDÜ...
ANADOLU'NUN KALBİ: EBUL HASAN HARAKANî
VARLIĞI TASAVVUFİ NÜKTELER YORUMLAR
Makamın anladığın son ayette!
Sözün dalı varsın semaya!
Umulur ki derya tutuşa!
Sebepler Sonuç İçin Yaratılır!
Din samimiyettir!
Ümitlilik peygamber ilmi!
Ateşîn sabırlar lazım bize!
Allah korkusu en güzel korku!
Kibirliye tekebbür tevazudur!
Zindanlardan geçti Yusuf!
Okullara Hakikat Bilgisi dersi konsa...
Niye bu kadar güzeliz ki:)
Yanmak Var 'Yanmak' Var!
Ey Bütün Kapıları Açan!
Ey Nefsim; Fena Et, Feda Et!
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz