Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Sinema Kültür KELEBEĞİN RÜYASI KELEBEK HASSASİYETİNDE FİLM
 

KELEBEĞİN RÜYASI KELEBEK HASSASİYETİNDE FİLM
"Belki bir kelebek o kadar memnundur ki rüyasından uyanmak istemez uykusundan..."
Ekleme Tarihi : 23-02-2013 - 21:48

 

 

KELEBEĞİN RÜYASI

 
"Belki bir kelebek o kadar memnundur ki rüyasından uyanmak istemez uykusundan..."
 
Kelebekler, yaratılmışların içinde hiçbir canlıya zarar vermeyen, üç günlük ömürlerini bir estetik harikası olarak geçiren ve sonunda biçare, ışığa pervane kendilerini bırakıveren küçücük canlılar... Kanatlarındaki hassasiyetlikle tutuvermemizi bir o kadar zorlaştırırken, renkleri ve estetik dizaynlarındaki asalet ile özgürlüğe uçuşan ruhlar... Güzel Rabbimin cemal sıfatını en güzel şekilde varlıklarına nakşettiği, uzaktan uzaktan bakmalara doyamadığımız, sevmelere kıyamadığımız sanat eserleri... Tutmadan, dokunmadan, incitmeden, aman kanatları zarar görüverecek diye gözümüzle, bakışımızla sevdiğimiz İlahi tecelliler...
 
Kelebeklerin rüyası olur mu bilinmez ama Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği "Kelebeğin Rüyası" adlı film, kelebek hassasiyetine sahip ruhların rüyalarını anlatıyor bizlere.  22 Şubat'ta gösterime giren film oyuncu kadrosu, konusu ve çekim kalitesi ile bir hayli ilgi çekeceğe benziyor. Aşkı, edebiyatı ve edebiyatçı duyarlılığını, dostluğu, hüznü, sevinci, gülmeyi ve ölümü bir arada bulabildiğimiz film, izleyenlerini bir duygu seli içerisinde bırakıyor.
 
"Aşk bahanesidir şiirin."
 
24 Şubat'ta Zonguldak'ta oyuncu kadrosunun da katılımıyla gerçekleşecek olan filmin galası ilgiyle bekleniyor. Konu itibariyle Zonguldak- Devrekli şair Rüştü Onur'un 1922-1942 yılları arasındaki 22 yıllık kısacık yaşamının son yılları kamera önüne getiriliyor. Diğer bir şair arkadaşı Muzaffer Tayyip Uslu ile dostluklarını, o yıllarda Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi'nde görev yapmakta olan Behçet Necatigil ile olan ilişkilerini, Necatigil'in toplumsal duyarlılıklarını anlatıyor. Varlık dergisine gönderdikleri şiirlerinin yayınlanmasını umutla beklerken, aşkı ve yaşama şairane bakış açılarını sıcak sımsıcak duygularla işliyor.
 
Rüştü Onur, yakalandığı verem hastalığı sebebiyle bir süre Heybeliada'da tedavi gördükten sonra oradan yeni bir hayata kanat çırpabilmek adına ayrılıyor. Sancılı bir uyanışla kelebek rüyası sona eriyor ve 1942 yılında henüz şiirlerini bir kitapta toplayamadan gencecik yaşta ebedi bir kelebek rüyasına dalıp gidiveriyor. 
 
Çekimleri Zonguldak ve İstanbul, Heybeliada'da gerçekleştirilen film görüntü kalitesi açısından da izleyicisini doyuruyor. Batı Karadeniz'in güzel ili Zonguldak'ın manzaraları, doğası,yeşili ve denizi ile apaydınlık bir dünya çizerken Kara elmas diyarı olmasının verdiği, madenci yüzlerindeki karalık, işçi ellerindeki kömür tozu ile de tezat oluşturuyor.
 
Sürmeli gözlü olur madenciler. Ölüm ve yaşam arasındaki gelgitlerin huzursuzluğu düşmüştür yüreklerine. Madene her iniş dönememeyi, bir grizu patlamasıyla göçük altında kalmayı simgeler onlar ve aileleri için. Çıkış umuttur, çok şükür'dür.
 
Erken ölür madenciler, ciğerlerindeki kömür tozu ellerinin karası kadar görülmez bakınca ama biliriz biz erken ölür onlar... İki büklüm kazma sallarlar yerin altında... Bel ağrıları olur hediyesi, sonra solunum rahatsızlıkları olur, kalp olur, felç olur, yaşasalar da. Bazen bir göçük haberi gelir, yüreklerde deprem başlar, günlerce bekler aileler maden ocağının girişinde. Ha geldi ha gelecek diye. Ölü mü sağ mı bilinmez ya umut olur yaşamın diğer adı. 
 
"Kelebeğin Rüyası" kelebek ruhların inceliklerini, hassaslıklarını anlatıyor velhasıl. Hayatın içerisinde kelebek duyarlılığıyla var olmanın zorluklarını bir o kadar da bu zorlukların içinde yaşanan doyumlu duyguları gözler önüne seriyor. Bu sebepledir ki yapımcılarına ve oyuncularına en içten teşekkürlerini sunuyor Zonguldak...
 
Özgül Çağlayan
HaberKültür.Net

Etiketler KELEBEĞİN - RÜYASI - KELEBEK - HASSASİYETİNDE - FİLM -
FaceBook ta paylaş
23-02-2013 - 21:48
Sinema Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
KAZIKLI DRAKULA SEYİRCİ KARŞISINDA
HZ.SÜLEYMAN'IN KRALLIĞI
KELEBEĞİN RÜYASI VEYA ŞİİR BAHANESİDİR HAYATIN
KELEBEĞİN RÜYASI KELEBEK HASSASİYETİNDE FİLM
AÇLIK YARALARA DOKUNUYOR
EDEBİYAT DEĞİL UZUN HİKÂYE
BLACK: SİYAH BİR DÜNYAYA DAVETİYE
11 YILLIK HAYALİMDİ!
UZUN HİKAYE ÇOK BOYUTLU
MÜSLÜMANLAR SİNEMANIN NERESİNDE?
GLORY VE HOLLYWOOD GERÇEĞİ
AJLA'YI HİÇ SEVMEDİK
‘Fetih 1453’ dizi oluyor!
Bir Aparma Hikayesi!
İyi ki gelmişim
Bu Filmi İzlemeden Olmaz!
Büyükler de animasyon sever
Bu filmi heyecanla bekliyoruz!
Genç sinemacılarda ümit var!
Bu da mı gol değil hâkim bey!
Bal'ın tadına doyulmuyor
Güneşin fethi yakın!
İnce ve zekice...
Bu adam benim babam!
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz