Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Haber SULTAN 2. ABDÜLHAMİT HAN TYB İSTANBUL ŞUBESİ’NDE ANILDI
 

SULTAN 2. ABDÜLHAMİT HAN TYB İSTANBUL ŞUBESİ’NDE ANILDI
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve Tarihine Sahip Çıkanlar Topluluğu’nun ortak düzenledikleri Abdülhamit Han anma etkinliği 10 Şubat Pazar günü gerçekleşti
Ekleme Tarihi : 11-02-2013 - 13:19

 

 

 

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve Tarihine Sahip Çıkanlar Topluluğu’nun ortak düzenledikleri Abdülhamit Han anma etkinliği 10 Şubat Pazar günü gerçekleşti. İki bölümden oluşan programın ilk bölümü Sultan 2. Abdülhamit’in türbesinde Kuran-ı Kerim tilaveti ve hatim duası ile gerçekleşti. Ardından TYB (Kızlarağası Medresesinde) düzenlenen panel de konuşma yapan Doç.Dr. Erdoğan Kesinkılıç ve  Doç.Dr. Abdülhamit Kırmızı, 2. Abdülhamit’in misyoner okullarına ve dış politikaya bakışını anlattılar.

Programın girişinde açılış konuşması yapan Tarihine Sahip Çıkanlar Topluluğu Genel Başkanı İbrahim Akkurt programın tertip nedenini şu sözlerle anlattı: 

Selahaddinler Kanuniler Olmadığı İçin Spidermanlar Rambolar Var

“Milletler tarihlerini öğrenmedikleri zaman kimliksiz kalmaktadırlar. Köklü bir tarihi olmayan ülkeler kendilerine uydurma bir tarih oluşturuyorlar. Bu ülkelerin başında ABD geliyor.  Hollywood vasıtası ile kendilerine olağanüstü bir tarih ve kahramanlar üretmektedirler. Bunu başaramayınca da insanların önüne örnek olarak Spiderman’leri, Rambo’ları üretmek zorunda kalmaktadırlar.Halbuki onların tarihlerinde Kanuni, Selahaddin Eyyübi gibi şahsiyetler olsaydı bunları üretmek zorunda kalmazlardı. Bizi gün geçtikçe tarihsiz kimliksiz bir topluma dönüştürmeye çalışıyorlar. Biz de tarihimize ve medeniyetimize sahip çıkarak bunun karşısında yer alıyoruz ve programlarımızda Osmanlının ve Abdülhamit’in çok ön planda olduğuna dair eleştirel oluyor. Elbette Karahanlılar da bizim tarihimiz, Selçuklu da bizim tarihimiz Harzemşahlılar da bizim tarihimiz fakat üstad Necip Fazıl’ın değimi ile zaman gelecek Abdülhamit’i anlamak her şeyi anlamak olacak. O gün Abdülhamit’in yaşadığı tecrübelerin çoğunu bugün Türkiye, İslam Dünyası olarak yaşamaktayız.”

Açılış konuşmasından sonra ilk olarak söz alan Doç. Dr. Erdoğan Keskinkılıç Osmanlı’da ki misyonerlik okullarını, bu okulların faaliyetlerini ve Abdülhamit’in bu okullara bakışını anlattı. 

Abdülhamit’in Müslüman Çocuklarını Yollamadığı Okullara İttihatçılar Bursla Öğrenci Yolladı

“Osmanlı Devleti’nde çeşitli ülkelerin misyonerleri vardı.  İstanbul’da ki ilk misyoner okul 1583 yılında Fransız cizvitlerin kurduğu okuldur. Ondan bu güne gelen misyonerlik çalışmaları var. Fakat çok yoğun halde misyoner hareketleri evangelist Protestan misyoner hareketleridir. İlk 1810’dan itibaren gelenler Amerikalılardır. Sonra onları İngiliz misyonerleri takip etmişlerdir. Peki nedir bu misyoner okullarının ve misyonerlerin amacı? Hem Amerikan hem İngiliz misyonerlerinin baştaki amacı Müslümanları Hıristiyanlaştırmaktır.  Sonra baktılar Müslümanlar, Hıristiyanlaşmıyor,  1857 yılında hareketlerini değiştirme kararı aldılar. Dediler ki biz eskiden Hıristiyan olup şimdi sapıtanları Hıristiyan yapalım. Yani Anadolu’da ki Ortodoksları Katolikleri gregoryenleri gerçek Hıristiyan yapalım, yani Protestan yapalım dediler.  Bu sebeple Anadolu’da en çok Protestan misyonerler bulunur.

Bunların üç çalışma alanı vardır. Bir tanesi yetimhane açmak biri tıp merkezleri kurmak biride okul açmaktır. Maalesef çok insani bir şey olan tıp hizmetini bile misyonerliklerinde kullanmışlardır. 

Misyoner okulların sayısı 1890’lı yıllarda bin kadardı. Bu okullara -hem gayrimüslim hem misyoner- okullara Müslüman öğrencilerin gitmesi yasaktı. Bunu Abdülhamit titizlikle kontrol ediyordu. Bunun için müfettişlik bile kurmuştu. Fakat Abdülhamit’ten sonra İttihatçılar döneminde bırakın yasaklamak orada Müslüman öğrenciler bursla okutuldu. Abdülhamit döneminde bu okullar iyi denetlendi fakat sonra bu okulların ipi koptu. Milli Mücadele’de de bu okulların kimisi silah deposu oldu.

Erdoğan Keskinkılıç’tan sonra konuşan Abdülhamit Kırmızı ise 2.Abdülhamit’in dış politikasını değerlendirdi:

Panislamist Değil Realistti

“Panislamizm İngilizlerin kendi korkuları ile oluşturdukları bir isimlendirme. Elbette Abdülhamit çok dindar biriydi fakat bu kişilik özelliklerini dış politikada aramak safdillik olur. Abdülhamit’e panislamist demek oryantalist bir dile teslim olmak anlamına geliyor. Onların bize yansıttığı kötü bir özelliği kabullenmek anlamına geliyor. Dolayısıyla bu Panislamizm meselesini oralardaki Müslüman halkı ayaklandırmak isyan ettirmek değil de daha statükocu, Osmanlı sınırlarını nasıl daha fazla muhafaza ederim, nasıl daha fazla toprak kaybının önüne geçebilirim şeklinde anlamak lazım. Abdülhamit gerçekçi bir şekilde politika oluşturdu. Abdülhamit döneminde Tunus Mısır Doğu Rumeli toprakları gitmeye başladığında Abdülhamit İttihatçıların balkanda yaptığı gibi ne halimiz varsa çıkalım savaşalım gibi bir tavır sergilemedi. Çünkü biliyordu girerse ne olacağını Bulgaristan’ın arkasında Rusya’nın İngilizlerin bir tarafta olduğunu o bunların hepsini hesap ediyordu.”

Kızıl Sultan ve Ulu Hakan Arasında Sultan 2. Abdülhamit

‘Sultan 2. Abdülhamit üzerine doğru bir tarih yazımı veya okuması nasıl olmalı’ konusunda da konuşan Kırmızı şunları söyledi

“Biz tarihçiler Abdülhamit dönemine çalışırken yaptığımız geçmiş dönemlerde yazılmışları temizlemek oluyor. Cumhuriyet döneminde yazılanlarda Abdülhamit bir öteki olarak kurgulandı. Yeni gelen bir hükümet kendinden öncekini kötüleyerek kendini meşrulaştırır. Böyle bir ulusal tarih yazımı vardı. Şimdi bunla yüzleşilmeye başlandı. İşte Türkiye’nin vizyonu büyümeye başlıyor. Gözlerimizi Arap topraklarına Orta Asya’ya falan çevirdiğimizde tarihimizi de genişletmeye başlıyoruz. Görüş açımız ne kadar genişliyorsa geçmişimizde o kadar büyüyor. Fakat bu ulusal tarih yazımına karşılık gelişmiş tam tersi bir yönde rahmetli Necip Fazıllar ile başlayan bir tarih yazımı var. Biz  bu iki kutup arasında daha makul olmak durumundayız.”

 

İsmail Denizhan

HaberKültür.Net


Etiketler SULTAN - 2. - ABDÜLHAMİT - HAN - TYB - İSTANBUL - ŞUBESİ’NDE - ANILDI -
FaceBook ta paylaş
11-02-2013 - 13:19
Özel Haber
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
Kültür ve Sanat Dostu Şehirler Toplantısı Yapıldı
TYB'nin Uzun Yürüyüşü
Selçuk Eraydın Zamanı Aşan Bir Zattı
Yozgat’ta Necip Fazıl Bereketi
Mahmut Bıyıklı, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nde Konuştu
Erkan Tan: İstiklalimiz ve istikbalimiz için ''Evet'' diyoruz.
İstanbul'da Kültürün Buluşma Noktası Kızlarağası Medresesi
SEYYİD KUTUP: AMERİKAN YÜZYILININ TANIĞI
İNSAN HAYATINI KOLAYLAŞTIRAN ŞEHİRLERE ÇAĞRI
TÜRKİYE OKUYOR!
İSLÂMIN KÜRESELLİĞİNİ HAYKIRDI!
YERLİ TWİTTER AHSAR HAYIRLI OLSUN
TYB'DE AŞK İSTERSE KONUŞULUYOR
BESTAMİ YAZGAN YILIN YAZARI SEÇİLDİ
ŞİİR HAZA ŞİFADIR!
TYB’DE İRFAN ŞİİRLERİ OKUNUYOR
DURSUN ŞU HAYASIZ HABER FETİŞİZMİ!
BÖYLE SANAL OKULA CAN KURBAN!
SEBİLÜRREŞAD AKİF VE FERGAN konuşuluyor
EDEBİYAT MEVSİMİ’NDE MUHTEŞEM AÇILIŞ
İSTANBUL EDEBİYAT MEVSİMİNE HAZIR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz