Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Dergi İSTANBUL DERGİSİNİN ÖĞRETMEN SAYISI ÇIKTI
 

İSTANBUL DERGİSİNİN ÖĞRETMEN SAYISI ÇIKTI
İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğünün dergisinin yeni sayısı çıktı. İstanbul Eğitim ve Kültür Dergisi 7. sayısına ulaştı. Geçen sayısında Kitap Okuma üzerine dolu dolu bir içerikle arşivlerde kıymetli bir kaynak olarak yerini alan dergi bu sayısında dosya konusu olarak öğretmenlerimizi ele aldı.
Ekleme Tarihi : -- -

Hocaların Hocası Prof. Dr. Orhan Okay kendisi ile yapılan söyleşide İstanbul’da on kadar devlet lisesinin ancak olduğu yıllardan başlayarak öğretmenlerini ve unutamadığı öğrencilerini anlatıp yüksek öğretmen okulların çok başarılı okullar olduğunu söylemiş. kendisine edebiyat öğretmenliği ile ilgili dikkat edilmesi gereken yöntem ve tekniği öğretmeni Mehmet Kaplan’ın gösterdiğini anlatmış.

Ali Ural Pink Floyd’a neden itiraz ediyor?

Karabatak Dergisi yayın yönetmeni şair yazar Ali Ural İstanbul dergisindeki Öğretmenler Odası öyküsünde Pink Floyd’un sözleri “eğitilmeye ihtiyacımız yok” anlamına gelen Dünyaca ünlü We dont need no education” şarkısına itiraz ediyor. “Hocam, size ihtiyacımız var. Çocukları yalnız bırakma hocam, irfana itiyacımız var bizim.” Diyor.

Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi de neyin nesi?

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız yazısında Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı’nda hazırlanan Ulusal Öğretmen Strateji Belgesinin her yönüyle öğretmenlik mesleğini güçlendirilmesine büyük katkı sağlayacak bir çalışma olduğunu ifade etmiş. Bu çalışma, stratejik öğretim liderleri olarak, eğitimde paradigma değişimine ve bağlı yeniliklere tam anlamıyla ayak uydurma becerisine sahip öğretmenler oluşturmayı hedeflemekle öğretmenlik mesleğinin değerini daha da arttıracağına inandığını vurgulamış.

Şair Zafer Acar neden öğretmenlerle ilgili yazılan şiirlerin çok da başarılı olamadığı sorusunu irdelemiş, kimi unutulmayan öğretmen konulu şiirleri zikretmiş yazısında.

Aydın Başar öğretmenlik bir aşk hâlidir dediği güzel yazısında öğretmenlik ile babalığın nasıl birbirine yakın olduğunu şöyle anlatmış: “Baba olduktan sonra artık okuldaki öğrencilerime de daha farklı bir gözle bakmaya başlamıştım. Tuhaf bir şe­kilde sürekli öğrencilerimin bebeklik halleri gözümün önüne geliyordu. Bil­hassa hatta yaptıklarında bu çok daha fazla oluyordu. Babalık ve öğretmenlik arasında bir bağ kuruyor, bir tür empa­tiyle öğrencilerimi kendi çocuklarımın yerine koyuyordum. Onlara her sabah dua ederek okula gelmelerini telkin ederken, ben de her sabah okul yolun­da çocuklarım ve öğrencilerim için dua ediyordum.”

Türk Öykücülüğünün ve deneme yazarlığının Usta ismi Rasim Özdenören ilkokulda iken aldığı tek ayak üstünde durma cezasını tahlil ettiği yazısında okur, üstadın daha çocuk yaşta iken sergilemiş olduğu müthiş bir hukuk ve hiyerarşi bilgisi ile karşılaşıyor.

Dergide İstanbul’un şair beylerbeyi Nurettin Durman’ın, Sur Kenti Hikayeleri kitabı ile Türk okuruna müthiş bir edebiyat lezzeti tattıran Ali Ayçil’in ve İtibar Dergisi şairlerinden Mustafa Akar’ın öğretmenlerine dair anıları ilgi çekici.

Mustafa Nezihi Pesen’in Çantalarında Bu Ülkeyi Aşkla Taşıyanlar denemesi ile Serdar Arslan’ın Öğretmenin Çantası başlıklı denemesi idealistle, ellerinde, çantalarında Dünyanın en güzel kitapları ile diri diri, canlı, coşkulu, şevk ile ders işleyen öğretmenlerin güzellikleri çok lezzetli bir şekilde anlatıyor.

Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in Bahriye Mektebindeki Hocası İbrahim Aşkî’yi anlattığı bölüm O ve Ben isimli eserinden alıntılanmış.

Nazif Yılmaz Değerler Eğitiminde öğretmenin örnekliğini ele alırken Cevat Akkanat ise Hem Öğretmen Hem Şair başlıklı yazısı ile dergide yer almış. 

Mucip Kına’nın Değişen Eğitim Paradigmasında Öğretmenin Rolünü irdeleyen yazısı okulsuz eğitim yapılabileceğini ama bir öğretici olmadan eğitim yapılamayacağını zengin bir şekilde gözler öüne seriyor. Mustafa Uslu’nun Eğitimde Öğretmen Öğrenci iletişimini Akşemseddin-ile talebesi Fatih Sultan Mehmet örneği üzerinden anlatması da öğretmen öğrenci ilişkisinde nasıl bir ufuktan geldiğimizi belirlemek için güzel bir model sunuyor aslında.

Gülten Dayıoğlu’nun Bahar Yağmuru Çabuk Diner, Sevinç Çokum’un Kitaplardan Haber Yok mu Öğretmenim? Sadettin Kaplan’ın Aydın Öğretmen adlı öyküleri; Mehmet Nuri Yardım’ın Unutamadığım Öğretmenler, Betül Bozali’nin Hayat Boyu Öğrencilik, Aziz Edoğan’ın Saklı Zaman Yolculuğu,

Ağırlıklı olarak öğretmen yazarların yazılarının yer aldığı dergide Mehmet Gültekin ve Mehmet Öncel’in MEB 2010-2014 Stratejik Planında Öğretmen, Tahsin Yıldırım’ın Öğretmen Okulları Tarihine Bir Bakış,  Mahmut Erarslan’ın İstanbul’da Öğretmen Olmak Çalıştayı ve Paneli, Mustafa Uslu’nun Eğitimde İyi Örnekler Paylaşımı İstanbul-2012 başlıklı yazıları; Dr. Melike Günyüz’ün Edebiyatı Sevdirmek, Burhan Güncegörü’nün Dicle’nin Kıyısında Tatlı Bir Tebessüm,

Hüseyin Akın, Setenay Cengiz ve Deniz Hayran dergide şiiri yer alan öğretmen şairlerimiz. Necati Özçolak Çizgi/Yorum köşesinde karikatürü ile yer alıyor.

Kitap ve Okuma aşığı bir il Milli Eğitim Müdürünün öncülük ettiği dergide kitap eleştirileri, kitap tanıtımları bulunmaz mı! Çeşitli kitap tanıtımları da yapılan dergide İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün 2011-2012 eğitim öğretim yılında gerçekleştirdiği kimi faaaliyetler etkinliklerin haberlerine de yer verilmiş.

İstanbul Eğitim ve Kültür Dergisi’nin 7. sayısı, eğitim camiasının istifade edebilmesi için İstanbul’daki tüm okullara gönderildi.

Tüm içeriği görebilirsiniz!

E-dergi olarak da hazırlanan İstanbul Eğitim ve Kültür Dergisi’ne http://istanbul.meb.gov.tradresinden ulaşılabiliyor.

 

  


Etiketler İSTANBUL - DERGİSİNİN - ÖĞRETMEN - SAYISI - ÇIKTI -
FaceBook ta paylaş
-- -
Dergi
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
YÜCE DİRİLİŞÇİ YAZIN ERLERİ KERTENKELE’DE!
ŞEHİR VE KÜLTÜR'DEN MUHTEŞEM AÇILIŞ!
CİNNETTEN CENNETE GEÇMEK MÜMKÜN MÜ?
GENÇDOKU YAKIN TARİHE DOKUNUYOR
YEDİ İKLİMDEN ŞAKİR KURTULMUŞ DOSYASI
GENÇ DOKU SURİYE İMTİHANIMIZI KONUŞUYOR
KERTENKELE ÖZEL BİR YAZI KÜLTÜRÜ OLUŞTURUYOR
YENİ DÜNYA DERGİSİ RİCALÜL GAYB DİYOR
MERHALE DERGİSİ YOLA DEVAM EDİYOR
GENÇ DOKU ARALIK'TA BİR BAŞKA ÖZEL
YÜZAKI İSLÂM TEFEKKÜRÜ ve FELSEFE DİYOR
TANRI BÜTÜN ZIPIRLIKLARIMIZI BİLİYOR
İTİBAR SEYYİD HÜSEYİN NASR İLE GÖRÜŞTÜ
VUSLAT MOLLA SADREDDİN YÜKSEL'İ ANLATIYOR
GENÇ DOKU GÜNDEMİ SORGULUYOR
AY VAKTİ İŞTE SANAT DİYOR
KERTENKE'DE DİRİLİŞ HAREKETLİLİĞİ
İTİBAR İSLAMİ UMUTLARDAN DEM VURUYOR
VUSLATTAN KUTLU NEBİ SAYISI
KIYAMETİN YAŞAYAN ÇOCUKLARIYIZ
İLİM VE İRFAN HACCI İŞLİYOR
AY VAKTİ'NDEN MİYASOĞLUNA VEFA
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz