Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Haber ŞAKİR KURTULMUŞ: NECİP FAZIL KONFERANSLARA AKİF İNAN'LA GİDERDİ
 

ŞAKİR KURTULMUŞ: NECİP FAZIL KONFERANSLARA AKİF İNAN'LA GİDERDİ
Türk edebiyatının özgün ve yerli şairlerinden Mehmet Akif İnan, vefatının 12. yıldönümünde anıldı. Şair ve edebiyatçılar, Akif İnan’ın sanatını ve kişiliğini konuştu.
Ekleme Tarihi : 07-01-2013 - 14:37

 

 

 

Türk edebiyatının özgün ve yerli şairlerinden Mehmet Akif İnan, vefatının 12. yıldönümünde anıldı. Şair ve edebiyatçılar, Akif İnan’ın sanatını ve kişiliğini konuştu.

Yedi İklim Dergisi ile Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen “Şiir, Şair ve Medeniyet” başlıklı panelde, Mehmet Akif İnan’ın, şiirleri, şiire bakışı ve kişiliği onu yakından tanıyan isimler tarafından anlatıldı. Altunizade Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele, Ali Haydar Haksal, Şakir Kurtulmuş, Adem Turan, Yeprem Türk ve Yunus Emre Özsaray konuşmacı olarak katıldı. Paneli de şair ve gazeteci kimliğiyle bilinen Özcan Ünlü yönetti.

Programın açılışında konuşan Eğitim Bir-Sen İstanbul 3 No'lu Şube Başkanı Erol Ermiş, Mehmet Akif İnan’ın sendikacılık yönüne dikkat çekti. Ermiş, “Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen’in kurucusu Akif İnan, sendikacılığa bir duruş kazandırdı. 12 Eylül’le birlikte bütün sivil toplumlar kapanmıştı. Bu sahada solcular hâkimdi. Solcularında nasıl bir sendikacılık yaptığını biliyorsunuz. Çözüme yönelik bir şey yok. Böyle bir ortamda Akif İnan ve arkadaşları, sendikacılığın başka türlü de yapılacağını gösterdiler. Mehmet Akif İnan’a soruyorlar: Milli Eğitim Bakanı mı olmak istersin yoksa yetkili bir sendikanın başkanı mı? O da, yetkili bir sendikanın başkanı olmak istediğini söylüyor” diye konuştu. Konuşmanın ardından Mehmet Akif İnan’ın hayatından bazı kesitlerin yer aldığı belgesel filmi izletildi. Daha sonara ise salondaki davetlilerden biri, Mehmet Akif İnan’ın “Sensin” şiirini okudu.

ALİ HAYDAR HAKSAL, “Rahmetli Akif İnan ağabeyimizle özel bir yakınlığımız vardı. Bizim kuşağımız doğrudan onlardan beslendi. İstanbul’a geldiğinde zaman zaman benim evde ağırlardım. Mavera dergisinde yazıya başladığımda beni yönlendirmişti. Öğrencilik yıllarımda okumaya düşkün, konferansları takip ediyor,siyasi anlamda da MNP’nin içerisinde aktif rol alıyordum. Asıl eksenim sanat, düşünce, edebiyat ve siyaset. Aktif siyasete 1985’lerde başlamıştım. Akif İnan beni uyarmıştı: ‘Sen siyasete ayıracağın zamanı sanata ayır, her yıl bir kitap çıkar’ demişti. Bu da benim için yönlendirici olmuştu.”

YEPREM TÜRK,“Akif İnan,  şiirini Sezai Karakoç’un dikkatiyle yoğurmuş bir kişidir. Diriliş fikrinin Anadolu’ya yayılmasında etkili olmuş isimlerden biri de Akif İnan’dır. Şekil bakımından her ne kadar eski üzerine inşa etmişse şiirlerini, eskinin hantallığını yok etmeyi bilmiştir.”

ŞAKİR KURTULMUŞ, “Akif İnan Yeni Devir Gazetesi’nde yazıyor, Müslümanların düzenlediği konferanslara konuşmacı olara katılıyordu. Güzel hitabetiyle etkileyici konuşmalar yapıyordu. Hitabeti de Necip Fazıl’la birlikte oluşundan kaynaklanıyordu. Necip Fazıl, konferanslara Akif İnan’la birlikte giderdi. Eğer sendikacık faaliyetlerine çok fazla eğilmeseydi çok daha ciddi çalışmalar ortaya koyacaktı. Mütevazı bir kişiliği vardı. Alçak gönüllü bir insandı. İslam düşüncesinin yılmaz bir savunucusuydu. Akif İnan, kelimenin tam anlamıyla dava adamıydı. İslam tebliğcisiydi. Kur’an ve sünnetin yolunu kendisine yol edinmiş, yerli düşüncenin yılmaz bir savunucusuydu. Yedi güzel adamdan biriydi.”

YUNUS EMRE ÖZSARAY, Mehmet Akif İnan’ın çocukluk yıllarını geçirdiği Urfa’nın o dönemki sosyo-ekonomik yapısına değinerek şöyle konuştu: “Urfa’daki dışa kapalılık Akif İnan’ı etkiliyor aslında. Akif İnan, Urfa’nın sosyal hayatıyla ilgili olarak ‘Gittiği Antep yediği pekmez’ diyor. Bazı dönemlerde Maraş’a gittiğini ve yolculuğun 1 gün sürdüğünü söylüyor. Yani Urfa-Maraş arası o dönem uzak bir mesafe. Akif İnan diyor ki, ‘çocukluğumda duygusal, içe kapanıp biriydim.’ Aile hayatıyla ilgili olarak da Urfa’nın Fransızlar tarafından işgal edilişiyle aile olarak yıkıma uğradıklarından bahsediyor. Akif İnan’ın yetiştiği dönemde Türkiye’de kargaşa ortamı var. Bunun da Akif İnan’ın sanatına tesir ettiğini görüyoruz.”

ADEM TURAN, Akif İnan’ın şiiriyle konuşmasına başlayan Adem Turan, Akif İnan’ın hayatından portreler anlattı. Turan, “Akif İnan benim hayatımda derin izler bırakan bir şairdir. Şiiri ilk tanımaya, Edebiyat Dergisi’ne abone olarak başladım. Hicret isimli kitabı, her akşam döne döne okuduğum bir kitaptı. Beni etkileyen bu adamın şiirleriydi. 1992 yılında uluslararası şiir şöleninde, Bursa’da görmüştüm Akif İnan’ı. Gerçekten hiç hayal kırıklığına uğramadım. Muhteşem bir karizması vardı. Salonu öylesine dolduruyordu ki… Akif İnan, bulunduğu ortama hâkim olan bir yapıdaydı.”

MEHMET AKİF İNAN KİMDİR?

12 Temmuz 1940’ta Şanlıurfa’da dünyaya gelen Mehmet Akif İnan, şair, yazar, araştırmacı ve en çok da öğretmen kimliğiyle tanındı. 1952’de İlkokulu bitirdi. 1958'de Urfa Lisesi'nden Maraş Lisesi'ne sürgün gönderildi. Aynı yıl bir grup arkadaşıyla Derya Gazetesi'ni çıkardı. Bir yıl sonra Maraş Lisesi'nden mezun oldu ve ilk konferansını Urfalı Şairler üzerine verdi. O yıl içinde Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kaydoldu. İki sene sonra bıraktı. 1960 yılında Kahramanmaraş'ta Üstad Necip Fazıl Kısakürek’le tanıştı. 1962 yılında tekrar üniversiteye döndü ve 1972'de mezun oldu. 1962-1964 yılları arasında Hilal Müessese Müdürlüğü'nü yaptı. 23 Temmuz 1965 günü evlendi. 1964-1969 yılları arasında Türk Ocağı'nda faaliyet gösterdi. 1969'de Nuri Pakdil ile birlikle Edebiyat Dergisi'ni kurdu. 1969-1972 arasında Türk Taşıt İşverenleri Sendikası'nda uzmanlık görevinde bulundu. İlk kitabı "Edebiyat ve Medeniyet Üzerine"yi 1972 yılında çıkardı. İlk şiir kitabını ise 1974 yılında Hicret adıyla yayımladı. 1975'te kısa dönem askerlik yaptı. Daha sonra 1976-1990 yılları arasında Mavera Dergisi'nde kurucu olarak yer aldı. 1977-1980 yıllarında Gazi Eğitim Enstitüsü'nde Türkçe Edebiyat öğretmenliği yaptı. Bu dönemde eğitim Enstitüleri için Oktay Çağlar ile beraber "Yeni Türk Edebiyatı”nı hazırladı. Daha sonra Ankara Fen Lisesi öğretmenliğine atandı. Vefatına kadar bu lisede öğretmenlik yaptı. 1985 yılında "Din ve Uygarlık" adlı denemeler kitabını çıkardı. 1991'de "Tenha Sözler"i yayınladı. 1993-2000 yıllarında Eğitim Bir-Sen’i kurdu ve başkanlığını üstlendi. Aynı zamanda Memur-Sen Konfederasyonu başkanlığını yürüttü. 1999 Haziran ayında rahatsızlandı ve aynı yıl aralık ayında Şanlıurfa’ya döndü. 6 Ocak 2000 günü bu şehirde hayata gözlerini kapadı.

 

Timuçin Mercanoğlu

HaberKültür.Net


Etiketler ŞAKİR - KURTULMUŞ: - NECİP - FAZIL - KONFERANSLARA - AKİF - İNAN'LA - GİDERDİ -
FaceBook ta paylaş
07-01-2013 - 14:37
Özel Haber
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
Kültür ve Sanat Dostu Şehirler Toplantısı Yapıldı
TYB'nin Uzun Yürüyüşü
Selçuk Eraydın Zamanı Aşan Bir Zattı
Yozgat’ta Necip Fazıl Bereketi
Mahmut Bıyıklı, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nde Konuştu
Erkan Tan: İstiklalimiz ve istikbalimiz için ''Evet'' diyoruz.
İstanbul'da Kültürün Buluşma Noktası Kızlarağası Medresesi
SEYYİD KUTUP: AMERİKAN YÜZYILININ TANIĞI
İNSAN HAYATINI KOLAYLAŞTIRAN ŞEHİRLERE ÇAĞRI
TÜRKİYE OKUYOR!
İSLÂMIN KÜRESELLİĞİNİ HAYKIRDI!
YERLİ TWİTTER AHSAR HAYIRLI OLSUN
TYB'DE AŞK İSTERSE KONUŞULUYOR
BESTAMİ YAZGAN YILIN YAZARI SEÇİLDİ
ŞİİR HAZA ŞİFADIR!
TYB’DE İRFAN ŞİİRLERİ OKUNUYOR
DURSUN ŞU HAYASIZ HABER FETİŞİZMİ!
BÖYLE SANAL OKULA CAN KURBAN!
SEBİLÜRREŞAD AKİF VE FERGAN konuşuluyor
EDEBİYAT MEVSİMİ’NDE MUHTEŞEM AÇILIŞ
İSTANBUL EDEBİYAT MEVSİMİNE HAZIR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz