Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Tarih Kültür BALKAN FACİASININ 100. YILI
 

BALKAN FACİASININ 100. YILI
Türk Ocakları İstanbul Şubesi, tarihe ‘Balkan Faciası’ olarak geçen olayların 100. yılı dolayısıyla iki günlük büyük bir etkinliğe imza atıyor.
Ekleme Tarihi : 01-01-2013 - 22:20

 

 

 

Türk Ocakları İstanbul Şubesi, tarihe ‘Balkan Faciası’ olarak geçen olayların 100. yılı dolayısıyla iki günlük büyük bir etkinliğe imza atıyor.

5-6 Ocak 2013 tarihlerinde Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenecek ve İskeçe, Kırcaali, Makedonya ve Kosova’dan konuşmacıların da katılacağı programlar kapsamında açık oturumlar, sergi ve bir de konser programı ile Balkan Faciası bütün boyutlarıyla gözler önüne serilecek.

5 Ocak cumartesi 09.45’te “Fotoğraflarla Balkan Faciası” sergisi ve Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Romanya Adalet Bakanlığı Müşaviri Nejat Salih, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz, Makedonya TMHP Genel Başkanı Erdoğan Saraç ile Kosova Kamu Yönetimleri Bakanı Mahir Yağcılar’ın açılış konuşmalarıyla başlayacak ilk gün programı “Osmanlı Devletini Parçalayan Zehir: Etnik Milliyetçilik” oturumuyla sürecek. Dr. Cezmi Bayram’ın başkanlığında yapılacak oturumda Prof. Murat Hatipoğlu (Balkan Savaşlarında Panislavizm), Prof. Ömer Turan (Balkanlardaki Milliyetçiliğin Karakteristiği) ve Prof. Hüseyin Bağcı (Türk Milliyetçiliğine Balkan Savaşları ve Uluslararası İlişkiler Açısından Bakış) konuşacak.

İlk günün ikinci oturumu olan “Bir Tepki ve Kurtarıcı Fikir Olarak Türk Milliyetçiliği” başlıklı oturumu Prof. Mustafa Özkan yönetecek. Prof. Nurettin Öztürk (Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu), Doç. Ünal Şenel (Balkan Türklerinde Türkçülük Fikrinin Gelişmesi) ve Prof. İbrahim Şahin (19. Yüzyıl Türk Romanında Dil Milliyetçiliği) konuşacak.

5 Ocak saat 20.00’de yine Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde Bayrampaşa Balkan Folklor Derneği Halk Oyunları Ekibi ile Kosova Priştineliler Derneği Korosu’nun Balkan halk oyunları gösterisi ve konseri takip edilebilecek.

BALKAN EZGİLERİ DE SUNULACAK

“100. Yılında Balkan Faciası” toplantılarının ikinci gününde ise Prof. Vahdettin Ergin’in yöneteceği “Türk Vatanı Balkanlar” oturumunda Prof. Yusuf Hamzaoğlu (Osmanlı Öncesi Balkanlardaki Türk Varlığı), Dr. Nevval Konuk (Balkanlarda Bıraktığımız Mimari Eserler), Nezih Başgelen (Tarihi Görünümüyle Adriyatik’ten Meriç’e Balkan Harbiyle Yitirdiğimiz Rumeli), Prof. Yusuf Sarınay (Balkan Savaşlarından Hatıralarda Kalanlar: Katliam ve Göçler) ile Doç. Şener Aktürk (Neden Hatırlamıyorsunuz Rumeli Müslümanlarının Etnik Temizliği Tartışmalarında Beş Büyük Yanılgı) tebliğlerini sunacak.

Oturum başkanlığını Prof. Deniz Ülke Arıboğan’ın yapacağı “Facianın Psikolojik Sonuçları” başlıklı toplantıda ise Prof. Abdülkadir Çevik (Balkan Faciasının Psikolojik Analizi: Göç, Travma, Yas), Doç. E. Tuğba Özel Kızıl (Katliamların ve Soykırımların Psikolojik Açıdan Değerlendirilmesi) ile Dr. Rıfat Serav İlhan (Balkanlarda Din, Kimlik: Psikolojik Değerlendirme) konuşacak.

Prof. Halil Canbaşkanlığında yapılacak “Beynelmilel Oyun Alanı: Balkanlar” başlıklı son oturumda ise Prof. Mesut Hakkı Caşin (Büyük Göçlerin Balkanlardaki Dış Siyaseti), Prof. Vahdettin Ergin (Sultan 2. Abdülhamit Han’ın Balkan Siyaseti), Süheyl Çobanoğlu (Balkanların Jeopolitik ve Stratejik Önemi) ile Özcan Pehlivanoğlu (Balkan Savaşlarına Türk Toplumunun Bakış Açısı) tebliğ sunacak.

 

Not:Programlar hakkında geniş bilgi Türk Ocakları İstanbul Şubesi’nden (0 212 511 75 15) alınabilir.


Etiketler BALKAN - FACİASININ - 100. - YILI -
FaceBook ta paylaş
01-01-2013 - 22:20
Tarih Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Vefatının Sene-i Devriyesinde Sultan II. Abdülhamid'i Anlamak
MÜCAHİTLERİN GÖZBEBEĞİYDİ!
ÇANAKKALE’Yİ HAKEDİYOR MUYUZ?
BALKAN FACİASININ 100. YILI
PROF. DR. İSMAİL KARA: AKİF GÖNÜLLÜ SÜRGÜNDÜR
ŞEHİTLER ÖLMEZ!
PEKİN’DE HAMİDİYYE ÜNİVERSİTESİ
Osmanlı’da yılbaşı bir başka kutlanırdı!
Cülus Yolunda Bir Valide Sultan!
Patrikler de idam edilir
Tarih konuşuyor
Osmanlı'da demografik nüfus yapısı
Osmanlı'da ilk deprem
Şehit Enver Paşa hain miydi?
Hilafete ne oldu?
Koruma Kanunu kimi koruyordu?
Tarihin dili olsa…
Yeşil Ordu'nun derdi neydi?
Türkiye azınlıkların cenneti
Evveline selam olsun sultanım
Osmanlı’da millet sistemi vardı
Abdülmecid Efendi'yi unutmayacağız
Tarihimizi küstürdük
Katip Sinan Camii garip cami
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz