Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Tarih Kültür PROF. DR. İSMAİL KARA: AKİF GÖNÜLLÜ SÜRGÜNDÜR
 

PROF. DR. İSMAİL KARA: AKİF GÖNÜLLÜ SÜRGÜNDÜR
Vefatının sene-i devriyesinde, İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy Zeytinburnu`nda yad edildi
Ekleme Tarihi : 28-12-2012 - 18:28

Prof. Dr. İsmail Kara`nın konuşmacı olduğu "Akif`i Anlamak" söyleşisi; programa katılan bütün dinleyicilere Zeytinburnu Belediyesi`nin hazırladığı "Sessiz Yaşadım Matbuatta Mehmet Akif 1936-1940" kitabının hediye edilmesiyle son buldu.

Zeytinburnu Belediyesi; 27 Aralık günü, vefatınının sene-i devriyesi münasebetiyle İstiklal Marşı ve Safahat`ın yazarı Mehmet Akif Ersoy`u anma programı düzenledi. "Akif`i Anlamak" başlığıyla düzenlenen etkinlikte, Prof. Dr. İsmail Kara Mehmet Akif Ersoyun şair yönünün yanısıra siyasi yönünü de anlattı.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi`nde gerçekleşen söyleşi, Kara`nın; Mehmet Akif Ersoy`un "Ben Böyle Bakıp Durmayacaktım" şiirini okumasıyla başladı."Büyük mütefekkirler kendi dönemlerinin tercümanlarıdır. Akif de bunlardan biridir. Hatta döneminin en büyüğüdür." sözleriyle konuşmaya başlayan İsmail Kara, şairin doğumundan, mizacına birçok hususta bilgileri dinleyicilerle paylaştı.

Mehmet Akif Ersoy`un şair kimliğinin yanında, mütefekkir kimliğinin eserlerine katkılarına değinen İsmail Kara; "Akif yaşamı boyunca bilim ve din arasındaki problemleri çözüme yönelik eserler üretmiştir. Safahat`ta yer alan Fatih Kürsüsü ve Asım kitapları bu konudaki sorunları ısrarla çözmeye çalışır. O dönemde var olan, onun aşmak için çaba gösterdiği sorun, bugün ne yazıkki hala devam ediyor." dedi.

Şairin doğmundan, birinci meclis dönemine kadarki yaşamını anlatan ve bu aralıkta dar bir çevrede yaşadığına değinen İsmail Kara; "Akif`in hayatının 2. mühim dönemi Burdur milletvekili olarak yer aldığı 1. meclis dönemidir. Bu dönem; Akif`in fikriyatının, şiirinin, şahsiyetinin ortaya çıktığı dönemdir. 1908-1924 yılları arasında riyasetini yürüttüğü Sebil-ür Reşad dergisi; Türkiye topraklarının en önemli yayınıdır. Safahat`ın, nesirlerinin, şiirlerinin büyük çoğunluğu, neredeyse tamamı burada yayınlanmıştır. 2. Meşrutiyet ve Cumhuriyetin ilk döneminin en önemli yayınıdır." diyerek şairin Türk edebiyatına kattığı zenginliği ifade etti.

AKİF, İYİ BİR VAİZDİ 

"Mehmet Akif şairliği ve yazarlığının yanısıra, aynı zamanda iyi bir vaizdir. En mühim konuşmalarını Milli Mücadele döneminde yapmıştır. Kastamonu konuşmasını, Safahat`taki vaaz şeklindeki şiirlerini incelerseniz, vaaz alanında en üst düzeyde metinler olduğunu görürsünüz." diyerek şairin topluma yön verme hususundaki çabasına da dikkat çekti.

Mehmet Akif tarafından hazırlanan ve 3`te 1`lik kısmının bulunarak geçtiğimiz günlerde yayınlanan Kur`an-ı Kerim Meali hakkında "Akif mecliste bulunduğu sırada saygın kişiliği sebebiyle direk olarak bir müdahaleye uğramamıştır. Kendisinden hoşlanmayanlar onun kişilik özelliklerine saygı duydukları için kendisine kaba herhangi bir yaptırımda bulunamamışlardır. Fakat Akif, kendisi gönüllü olarak kendini Mısır`a sürgün etmiş ve orada sanıldığının aksine refah içinde değil, sıkıntılar içinde bir yaşam sürmüştür. Buna rağmen kendisini küstürenler tarafından meal hazırlaması isteniyor. Meal için 10 yıl emek harcıyor ve buraya dönerken onu bir arkadaşına; dönüp tamamlayacağım, dönmezsem yak diyerek teslim ediyor. Evladını bırakmış bir ana gibi Türkiye`ye dönüyor ve kısa bir süre sonra vefat ediyor. Buradaki yak söyleminin manası kimilerine göre; Akif`in Ankara`nın bu meali nasıl kullanacağı yönünde endişeleri olmasıyla ilgilidir. Oysa onlarla resmi bir ilişkisi yoktu. İstese meali Mısır`da Türkçe bastırırdı. Bana göre büyük bir şair dil alanıyla ilgili bir eserini eksik bir şekilde insanların karşısına çıkarmaya razı olmaz. Hele ki bu bir meal ise. Bence bu sebepten Ankara`ya vermemiştir." diyerek düşüncelerini ifade etti.

Konuşmasının sonunda Mehmet Akif Ersoy fotoğraflarından oluşan bir slayt gösteren İsmail Kara, dinleyicilere fotoğrafların çekildikleri dönemlerle ilgili ayrıntılı bilgiler verdi; onların sorularını cevapladı. Programa katılan bütün dinleyicilere Zeytinburnu Belediyesi`nin geçtiğimiz yıl yayınladığı ve İsmail Kara ve Fulya İbanoğlu`nun hazırladığı "Sessiz Yaşadım Matbuatta Mehmet Akif 1936-1940" eserinin hediye edildiği program İsmail Kara`nın kitapları imzalaması ve basına röportaj vermesiyle sona erdi.

Saliha Bilen 


Etiketler PROF. - DR. - İSMAİL - KARA: - AKİF - GÖNÜLLÜ - SÜRGÜNDÜR - -
FaceBook ta paylaş
28-12-2012 - 18:28
Tarih Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Vefatının Sene-i Devriyesinde Sultan II. Abdülhamid'i Anlamak
MÜCAHİTLERİN GÖZBEBEĞİYDİ!
ÇANAKKALE’Yİ HAKEDİYOR MUYUZ?
BALKAN FACİASININ 100. YILI
PROF. DR. İSMAİL KARA: AKİF GÖNÜLLÜ SÜRGÜNDÜR
ŞEHİTLER ÖLMEZ!
PEKİN’DE HAMİDİYYE ÜNİVERSİTESİ
Osmanlı’da yılbaşı bir başka kutlanırdı!
Cülus Yolunda Bir Valide Sultan!
Patrikler de idam edilir
Tarih konuşuyor
Osmanlı'da demografik nüfus yapısı
Osmanlı'da ilk deprem
Şehit Enver Paşa hain miydi?
Hilafete ne oldu?
Koruma Kanunu kimi koruyordu?
Tarihin dili olsa…
Yeşil Ordu'nun derdi neydi?
Türkiye azınlıkların cenneti
Evveline selam olsun sultanım
Osmanlı’da millet sistemi vardı
Abdülmecid Efendi'yi unutmayacağız
Tarihimizi küstürdük
Katip Sinan Camii garip cami
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz