Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Tarih Kültür ŞEHİTLER ÖLMEZ!
 

ŞEHİTLER ÖLMEZ!
Tarih, soğuk ve düşmanın üzerine çaresizliğe rağmen yürüyen vatan evlatlarını unutmayacaktır.
Ekleme Tarihi : 26-12-2012 - 20:33

 

 

Enver Paşa askerlerine doğru dönüp bir aslan edasıyla kükrüyordu:''Askerlerim, ne zaman öleceğinizi Cenabı Allah bilir. Atılan her top ya da tüfek mermisi ile ölünmez.O halde Allah istediğini yapıncaya kadar kendinizi koruyunuz.''

Osmanlı İmparatorluğu 2. Süvari Tümeni Aras nehri kıyısında,11.Kolordu ise Tortum hattında,10.Kolordu da Artvin bölgesinde konuşlandırılmıştı. O sırada bölgenin hava şartları geceleri -35 dereceye ulaşmıştı. 76.600 kişilik savaşçıyla, toplam destek birlikleri dahil 118.500 kişilik 3. Ordu da 94 Piyade Taburu, 20 Süvari bölüğü ve de 228 adet Sahra Topu savaşa girmiş durumdaydılar. Yeterli keşif birlikleri ve Lojistik imkansızlıklarla yürüyen ikinci Türk Tümeni Rusların uzun menzilli dağa top atışları sırasında dağılıverdi. Aslında havanın mevcut kar ve tipi hali değil savaşmayı, yürümeyi bile engelleyecek durumdaydı. Zaten zorunlu olan erzak ve gerekli teçhizat ileri hatlara hiç ulaştırılamıyordu. Askerler aç, çıplak, donanımsız, yalın ayak ve başı kabak sözde savaş yapmaktaydılar.

22 Aralık'ta bütün hatlarıyla başlayan genel saldırı harekatı üç gün sürdü. Oltu-Baldız istikametinde ilerlemesi gereken 10.Kolorduya bağlı 30 ve 31. Tümenler,yanlış kararlarla zayıf bir Rus birliğinin peşine takılıp daha doğru istikametine sarkarak cephe hattını parçalamış oldurdular. Dördüncü gün 29.Tümen ve 17.Tümen'e bağlı 1.Alay ile 28.Tümen sözde Sarıkamış'ı almak için son harekata başlamıştı. Kasabaya yaklaştıklarında askerler -26 derece soğukta gecelere tipi ve borana yenilmiş ve %80 donmuşlardı. Böylece Allahü ekber dağlarına aşamayan 10.kolordu soğuk ve tipiye dayanamayıp binlerce askerini sürüklemiş oldu. Bilinen Doğu Cephesi'ndeki 9.Kolordunun ise 21.000 kadar askerindeki sayı 1500'lere düşmüştü artık. Soğuk havanın yarattığı donma olayları bir yana, askerler arasında başlamış olup tifüs gibi salgın hastalıklar Türk askerlerini sürekli kırmaya devam ediyordu.

15.güne girildiğinde buna rağmen yorgun ve bitkin askerler hesaplamadan yoksun Sarıkamış'a taaruzu girişti. Ancak beklenen akibet elbetteki -37 derecedeki Beyaz ölüm olmuştur.Bu sebeple 10.Kolordunun beklemesine karar verildi. Düşmanla arayı büyütmek için Tudeviran,Heran,Mirond,çizgisine geri çekilmişti.Türk Ordusu'nun çekilmesinden sonra 17 kasımda kaybettikleri hatlara yeniden gelmiş oldular.Ancak,Türk Ordusu görüntüdeki zafere rağmen çok yıpranmıştı. 83.Alay 1905 rakılmı tepeyi süngü savaşıyla ele geçirmişti.Ama zaiatı çok fazla oldu.Bu sırada Osmanlı Ordusunun gönderdikleri ise sadece kuru kalabalıktan ibarettiler.Cephedeki bu oldukça karışık yıpratıcı gerçeklere rağmen sözde bir eğitim ise ancak sessizlik dönemini yaşıyordu.Enver Paşa'nın cephe ve asker durumunu iyi bilmeden yağdırdığı sözler ''Tüm gerçekleri kullanarak düşman kolordusunun mahvı'' diyordu.Ama bu emir bir türlü yıra Ruslar daha önce yanmış olan Almanlara karşı yaptıkları Tonenberg savaşının yenilgisini tekrar yaşamamak için büyük takviye birliklerini bölgeye sevk etmeye başladılar.Böylece Rusya'nın elinde ne kadar yedek güçler varsa savaş cephesine sevk edilmiş oldu.

Yeni kurulan 3.Kafkas Tugayı,2.Türkistan kolordusu toplanmıştı.Peşinden Sibirya Kazak Tuğayıda Ardahan Bölgesine sevk edilmişlerdi.Türk ordusu ise Sarıkamış üzerine saldırısını 27.Aralık tarihine ertelediğinden Ruslar takviyelerle küçük saldırıları kolay engellediler. Savaşta Türk 9. Kolordusu eridiğinden Ruslar rahat haraket ediyordu artık.Ordu komutanı Hafız Hakkı Paşa ise 10.Kolordusu'na dinlenme vermeden geçitlerden taşımaya kalkınca aynı gün donarak ölümlerin sayıları çok büyük oldu.Gece yarısı kente girildiyse de Ruslar tarafından çabucak püskürtülmüşlerdir.Rusların yoğun uzak menzilli sahra top atışlarındaki acımasızları bu birlikleri giderek eritmeye yetecektir.       

Elde kalan savaşa katılmamış yalnızca 11.Kolorduyla Enver Paşa çıkış haraketleri yaptırdıysı da başarıdan uzak çatışmalardan ibaret kaldı.Kolordu komutanı da Ruslar'a esir düşünce artık yapılacak bir savaş çıkışı kalmamış oldu.10 Ocak 1915 günü Enver Paşa mevcut 3.Ordu'nun %90'ı şehit ve yaralı kaybedilmiş askeriyle birlikte tüm Komutanlığını'da Hafız Paşaya cephede bırakıp İstanbul'a dönen Erkan-ı Harbiye Reisi Enver Paşa dönüşünde Hafız Hakkı Paşa'nın ölümünü haber almıştı.Bazı Askeri kaynaklarda Sarıkamış harekatının harp tarihinde şeklen cesaretli bir girişim olduğu da söylenir.Ancak bu oldukça cüretli cesaret isteyen planı uygulamaya konulurken ordunun manevra yeteniği ve de ikmal olanaklarının dikkate alınmaması harekatın tüm olarak felaketle sonuçlanmasıyla bitti.Toplam olarak Osmanlı Ordusunda şehit verilen asker sayısı 83.500 civarındadır bu harekata karşı taraf olarak katılan ermeni destekli Rus ordusunun ise 40.000 kişilik kayıpları vardır.

Tarih, soğuk ve düşmanın üzerine çaresizliğe rağmen yürüyen vatan evlatlarını unutmayacaktır.

U.Salih Özdemir

HaberKültür.Net

 

 

 

 

 


Etiketler ŞEHİTLER - ÖLMEZ! -
FaceBook ta paylaş
26-12-2012 - 20:33
Tarih Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Vefatının Sene-i Devriyesinde Sultan II. Abdülhamid'i Anlamak
MÜCAHİTLERİN GÖZBEBEĞİYDİ!
ÇANAKKALE’Yİ HAKEDİYOR MUYUZ?
BALKAN FACİASININ 100. YILI
PROF. DR. İSMAİL KARA: AKİF GÖNÜLLÜ SÜRGÜNDÜR
ŞEHİTLER ÖLMEZ!
PEKİN’DE HAMİDİYYE ÜNİVERSİTESİ
Osmanlı’da yılbaşı bir başka kutlanırdı!
Cülus Yolunda Bir Valide Sultan!
Patrikler de idam edilir
Tarih konuşuyor
Osmanlı'da demografik nüfus yapısı
Osmanlı'da ilk deprem
Şehit Enver Paşa hain miydi?
Hilafete ne oldu?
Koruma Kanunu kimi koruyordu?
Tarihin dili olsa…
Yeşil Ordu'nun derdi neydi?
Türkiye azınlıkların cenneti
Evveline selam olsun sultanım
Osmanlı’da millet sistemi vardı
Abdülmecid Efendi'yi unutmayacağız
Tarihimizi küstürdük
Katip Sinan Camii garip cami
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz