Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Röportaj M. SALİH EREN İLE CUMHURİYET İSLAMCILIĞININ SEYRİ KİTABI ÜZERİNE
 

M. SALİH EREN İLE CUMHURİYET İSLAMCILIĞININ SEYRİ KİTABI ÜZERİNE
M. Salih Eren : Edebiyatçıların, şairlerin, romancıların, öykücülerin ve mühendislerin İslamcılığı iflas etmiştir..
Ekleme Tarihi : 22-12-2012 - 09:02

 

 

 

M. Salih Eren : Edebiyatçıların, şairlerin, romancıların, öykücülerin ve mühendislerin İslamcılığı iflas etmiştir..

“Cumhuriyet İslamcılığının Seyri” adlı yeni kitabınızı Kasım ayında çıkardınız. Öncelikle sormak istiyorum, kitabınıza neden böyle bir isim seçmeyi tercih ettiniz.

İslamcılık kavramı bile hala üzerinde tartışılan bir kavram olmayı sürdürürken benim Cumhuriyet İslamcılığından dem vurmam aslında İslamcılık üzerine konuşan/düşünen/yazanlara bir çağrı niteliğinde. İslamcılıktan bahsederken sürekli 1800’lü yıllara, Tanzimatlara, Meşrutiyetlere, II. Abdülhamitlere ısrarla başvurup durmanın ve bu söylemi tarihin o dönemlerinde bir yerlere hapsetmenin zamanı çoktan geçti. Süreç inanılmaz hızlı ilerliyor ve biz henüz ne olduğunu anlamlandırma çabamızı sonuçlandırmadan önümüzde başka bir sorun, başka bir kriz, başka bir söylem görüyoruz. Evet, İslamcılık “dün” olmadan zor anlaşılabilir, zor tartışılabilir ama geçmiş vurgusunun dozajı artık düşürülmeli.

Son günlerde İslamcılık tartışmalarında ciddi bir artış var. Aslında İslamcılık üzerine yapılan yorumlar AK Parti iktidarı sürecinde askıya alınmış ve İslamcılar ciddi anlamda pasifize olmuş durumdalar. Kitabınızda bu konulara nasıl yaklaşıyorsunuz.

Doğrudur, AKP iktidarı İslamcı söylemlerin bir müddet askıya alınmasına, bunun yerine muhafazakar söylemin ön plana çıkmasına neden oldu. Bu durumu bazıları İslamcılığının ölmüş olmasına işaret etti ve İslamcıların cenaze namazına davet etti. Kısmen buna da katılıyorum, ama itirazım şu noktada, İslamcılık söylemini sahiplenen ve bu söylemin bir dünya inşa edeceğine inananlar hala var. Ve buna inananların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Burda şunu irdelemeliyiz belki, İslamcılığı ve İslamcıları bekleyen küresel ve yerel tehditler nelerdir  ve İslamcılar bu tehditleri nasıl savuşturacaklardır.

İslamcılık öldü mü size göre?

Edebiyatçıların, şairlerin, romancıların, öykücülerin ve mühendislerin İslamcılığı iflas etmiştir. Buradan bir şey çıkmayacağı ilan olunmuştur. Hidayet romanlarıyla, batıdan devşirme sanat akımlarının ucuz kopyalarıyla inşa edilmiş depresif, agresif ve ucuz aşk öyküleri/şiirleriyle ancak böyle ve buraya kadar sürebilecek bir İslamcılık inşa edilebilirdi be yapılanda buydu. İslamcılık iddiasında bulunanların Sartre’ye, Goethe’ye, Camus’a, Neitzsche’ye,  Dosto’ya, Tolstoy’a mı göndermeleri çoktur, bu ve bunlar gibi yazarları şairlerimi çok okurlar yoksa kendi tarihi birikimlerini yansıtan eserlerimi. Fıkıh’tan mı anlarlar yoksa egzistansiyalizmden mi? Usul-u Tefsir den mi haberdarlar yoksa pragmatizmden, entegrizmden mi? Batı tarihini, batı felsefesini İslam tarihinden ve felsefesinden daha iyi bilirler. Aslına bakacak olursanız, bu süreç, ötekini tanıma adına başlatılmış bir süreçti. Gelinen noktada kendilerini tanıyacak eserlere ellerini sürmez hatta süremez oldular.

İslamcılık iddiası taşıyanların söylemleri ile duruşları arasında derin mesafeler olduğu sürekli tartışılan bir konu. Sizin de bu konuda gözlemleriniz bulunuyor mu?

Öyle İslamcılık iddiası taşıyanlar var ki, şaşırırsınız. Mesela diyor ki, Osmanlıca harfler geri gelsin, Osmanlıca tedrisat yapılsın, ama bakıyosun beyefendi tek satır Osmanlıca okuyabilecek, 19. Yüzyıl öncesini anlayabilecek bir donanıma bile sahip değil. Tefsirle, hadisle, fıkıhla, kelamla uzaktan yakından alakası yok. Tefsirsiz, fıkıhsız, kelamsız, hadissiz bir İslamcılık sadece kelime canbazlıklarından, kelimeleri en  iyi kullanma sanatından başka bir anlam taşımıyor. Büyülü ve süslü cümlelerin büyüsü ve süsü bozulduğunda ortaya bugünkü durumlar çıkıyor. İlme, akla, muhakemeye, muhasebeye dayanmayan heyecana, afakiliğe, duygusallığa, romantizme dayanmanın sonucu budur. Ve bu sonuca herkes katlanacak.

İslamcıların yüzleşmesi gereken en önemli sorunlar kısa ve uzun vadede neler olabilir. Ve size göre İslamcılar bu sorunlar karşısında ne tür aksiyomlar alacaklar.

Karşılaşılacak sorunlara karşı ne tür aksiyom alacaklarını tahmin etmek zor. İslamcılık dinamik bir süreç ve tarihsel şartlara göre şekillenebiliyor. Ama kısa dönemde yüzleşmesi gerektiği ama sürekli kulak ardı edildiğini düşündüğüm sorunların başında “kürt islamcılık” geliyor. Neden denilirse, 80’li ve 90’lı yıllar İslamcıların tartışmayı en sevdikleri konu “Türk islamcılık” meselesiydi. Bu sorun tevhidi ve akidevi bir sorun kapsamında tartışıldı. Türk İslamcılığa ve Türk İslamcılara karşı aslanlar gibi saldıranların ve bu saldırıları adeta cihad ilan edenlerin bugün “kürt islamcılık” terkibi karşısında tek kelime etmemeleri çok ciddi bir ayrışmaya neden olmakta. Buna ek olarak Ortadoğu ülkelerine model olma iddiası taşıyanların, Orta doğu ülkelerine ihraç edebilecekleri bir tek düşünürleri yok, onun yerine İslamcıların şiddetle eleştirdiği diziler var. Bu diziler Ortadoğuda yeni bir Türk algısı oluşturmakta bu algı da bizim hiçte istediğimiz bir algı değil.

Bu güzel çalışmanız için sizi tebrik eder, başarılarınızın devamını dileriz.

Bende teşekkür ederim.

 

Serkan Yorgancılar

HaberKültür.Net

 


Etiketler M. - SALİH - EREN - İLE - CUMHURİYET - İSLAMCILIĞININ - SEYRİ - KİTABI - ÜZERİNE -
FaceBook ta paylaş
22-12-2012 - 09:02
Özel Röportaj
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ahmet Özhan TYB İstanbul'da Muzaffer Ozak'ı Anlattı
Prof. Dr. Cevat Akşit TYB İstanbul'da Konuştu
Yeni Türkiye’nin Mefkûresi TYB İstanbul’da
Mustafa Ruhi Şirin: Modernite, çocukluğu üretir ve dönüştürür
TYB İstanbul Başkanı Bıyıklı: "İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor"
SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE ATLASI UFKUMUZU BULDURACAK
ÖYKÜCÜLER RÜYALARI HAKİKATİ İFADE ETMENİN BİR YOLU OLARAK KULLANIYOR
ŞEDDELİ ZENCİ ÖLÜM VAR HACİ İLE YÜZ YÜZE
İFTAR ÇADIRINA GEREK YOK!
İSLAM’IN PROTESTANLAŞTIRILMASI FİKRİ HAKİM KILINIYOR!
KEMALİST BİR ÜLKÜCÜLÜK TÜRETİLİYOR
BEN YAZMANIN DUA ETMEYE BENZEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
HAZ ÇAĞINDA ANCAK ORGANİK ÇOCUK YETİŞİR!
GÖNÜL KİMİ SEVER İSE SULTAN ODUR
ZİHİNSEL BİR HİCRETE İHTİYACIMIZ VAR
CENNETE GÖTÜREN MÜZİKLERİ SEVİYORUM
YUVALARDA YANAN CANLAR VAR
SULTAN ABDÜLAZİZ İYİ RESSAMDI
EDEBİYAT MEVSİMİNİ MAHMUT BIYIKLI İLE KONUŞTUK
TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNİ KİM BELİRLİYOR?
BATI HİKAYESİZ BİZ FİLİMSİZ
İŞTE BENİM ŞAİR VE YAZARIM : ESRA ERKEÇ
FOTOĞRAFI KONUŞTURMAK SANATTIR
DERDİNİ AŞKLA MAYALAMAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz