Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Haber VEHBİ VAKKASOĞLU: NECİP FAZIL İLK YAZIMI ÇÖPE ATTI
 

VEHBİ VAKKASOĞLU: NECİP FAZIL İLK YAZIMI ÇÖPE ATTI
45 yıl boyunca anlatmaktan usanmayan bir yazar: Vehbi Vakkasoğlu Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatla 45 yıllık dostluğunu anlattı…
Ekleme Tarihi : 09-12-2012 - 14:20

 

 

 

45 Yıl Boyunca Anlatmaktan Usanmayan Bir Yazar: Vehbi Vakkasoğlu Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde sanatla 45 yıllık dostluğunu anlattı…

Eğitimci-Yazar Vehbi Vakkasoğlu; “Yazarlık Hayatının 45. Yılı” münasebetiyle Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir söyleşi gerçekleştirdi. Mahmut Bıyıklı’nın sunumuyla gerçekleşen program boyunca yazar;  çocukluk günlerinden bugüne okuma, yazma ve eğitimcilik serüvenini bütün salonu etkisi altına alan sıcak ve samimi sohbetiyle dinleyicileriyle paylaştı. 

“Yazar olmaktan başka yolum yoktu”

Eğitimci Yazar Vehbi Vakkasoğlu, yazarlık hayatının 45. Yılı münasebetiyle Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide okurlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı. Mahmut Bıyıklı’nın sunumuyla gerçekleşen programda yazar sözlerine okumaya ve kitaba duyduğu ilgiyi anlatarak başladı. “Babamın kitapçı dükkanı benim ufkumu genişletti. Oradaki kitapları okumanın dışında, o muhteşem kitapların yazarlarının babamla olan dostluğu bana çok kıymetler kattı. Herkesin yalnız kitaplarını okuduğu Necip Fazıl, Osman Yüksel Serdengeçti gibi isimlerin sohbetleriyle büyüdüm. Babam otoriter bir insandı. Babamın adı Hilmi’ydi, ama kendisi çok Celal’liydi. Şımarırım korkusuyla beni sevdiğini belli etmezdi. Onun takdirini alamasam da, Necip Fazıl’ın, Osman Yüksel Serdengeçti’nin takdirlerini alırdım. Öyle bir ortamda benim yazar olmaktan başka yolum yoktu.” dedi. 

“Çocuklara isim koyarken dikkatli olun, tecellisi olur”

Eğitimci kişiliği söyleşi boyunca öne çıkan Vehbi Vakkasoğlu; yazarlık serüvenini anlattığı her hatırada salonda bulunanlara tavsiyeler vermeyi ihmal etmedi. “Çocuklara isim koyarken dikkatli olun, tecellisi olur. Onlara meslek seçmeyin. Küçük yaşta yeteneklerini keşfedin ve yönlendirin. Hiçbir zaman aşağılayıcı sözler söylemeyin. Hep iyi sözlerle takdir edin. Siz onlara yönlendirici ve güzel sözler söyledikçe onlar da güzel işler yapacaklardır.” diyerek çocuk yetiştirme hususunda başarılı olmanın sırlarından bahsetti.

“Necip Fazıl ilk yazıma göz ucuyla bakıp çöpe attı”

Yazdığı ilk yazıyı Necip Fazıl’a gösterdiğini söyleyen Vehbi Vakkasoğlu; “Necip Fazıl ilk yazıma göz ucuyla bakıp çöpe attı. benim şevkimi kırmadı. Israrla yazmaya devam ettim. Hatta daha sonra Büyük Doğu dergisinde şiirim çıktı. İlk kitabımı 1968 yılında İstanbul İslam Yüksek Estitüsü’nde okurken açılan Mehmet Akif konulu yarışma sebebiyle yazdım. Yarışmayı kazandım ve onun öğrencisi olan Mahir İz’in önsözüyle yayınlandı.Bunlar benim için büyük şevk oldu.” diyerek insanın yapmak istediği işte sebat etmesinin önemine değindi.

“Ben hayatım boyunca önce anlattım sonra yazdım”

Mahmut Bıyıklı’nın “Eğitimci kimliğinizin yazar kimliğinize katkıları neler oldu?” sorusu üzerine   “Eğitimciliğimin yazarlığıma katkısı çoktur. Ben hayatım boyunca önce anlattım sonra yazdım. Ders verdiğim sınıflara girdim, yazmayı düşündüğüm konular hakkında konuştum. Baktım ki çocuklar çıt çıkarmadan ilgiyle dinliyor, zil çaldığı halde dışarı çıkmak istemiyor o konuları yazdım. Baktım esniyorlar, sıkılıyorlar o konu üzerinde biraz daha düşünmem, incelemem gerektiğine karar verdim.” diyen Vakkasoğlu yazma serüveninde eğitimciliğinin önemine değindi.

“Aile bizim son kalemizdir”

Bugüne kadar yaklaşık 1.500 Çanakkale Semineri, 6.000 kadar Aile Semineri verdiğini, Türkiye’de sadece beş ile gidemediğini belirten Vehbi Vakkasoğlu, Mahmut Bıyıklı’nın “Yurt içi ve yurt dışı bir çok ülke geziyorsunuz,  bu kadar gezmeyle yazmayı nasıl başarıyorsunuz?” sorusu üzerine; “Ben aileyi çok önemsiyorum, deprem ailelerimizin temelinde oluyor. Aile bizim son kalemizdir. O yıkılırsa hepimiz enkaz altında kalırız. Bazen seminer vermeyi bırakayım diyorum, sonra birisi hocam sizin seminerinizden sonra boşanma dilekçemizi yırttık diyor. Böyle durumlarda seminerlere devam etme kararı alıyorum. Yarım kalmış kitaplarım var. Necip Fazıl’ı ve Serdengeçtiyi anlattığım “İki Güzel Adam”  kitabım babamın vefatıyla yarım kaldı. Tamamlamayı düşünüyorum.” dedi.

Oldukça verimli ve keyifli geçen söyleşi sonunda, Zeytinburnu Belediyesi Kültür Müdürü Mustafa Aydın tarafından yazarlığının 45. yılı vesilesiyle bir hatıra plaketi de takdim edilen Vehbi Vakkasoğlu; okuyucularına kitap imzaladı, sohbet etti.

 

Edip Şahiner

HaberKültür.Net


Etiketler VEHBİ - VAKKASOĞLU: - NECİP - FAZIL - İLK - YAZIMI - ÇÖPE - ATTI -
FaceBook ta paylaş
09-12-2012 - 14:20
Özel Haber
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
Kültür ve Sanat Dostu Şehirler Toplantısı Yapıldı
TYB'nin Uzun Yürüyüşü
Selçuk Eraydın Zamanı Aşan Bir Zattı
Yozgat’ta Necip Fazıl Bereketi
Mahmut Bıyıklı, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nde Konuştu
Erkan Tan: İstiklalimiz ve istikbalimiz için ''Evet'' diyoruz.
İstanbul'da Kültürün Buluşma Noktası Kızlarağası Medresesi
SEYYİD KUTUP: AMERİKAN YÜZYILININ TANIĞI
İNSAN HAYATINI KOLAYLAŞTIRAN ŞEHİRLERE ÇAĞRI
TÜRKİYE OKUYOR!
İSLÂMIN KÜRESELLİĞİNİ HAYKIRDI!
YERLİ TWİTTER AHSAR HAYIRLI OLSUN
TYB'DE AŞK İSTERSE KONUŞULUYOR
BESTAMİ YAZGAN YILIN YAZARI SEÇİLDİ
ŞİİR HAZA ŞİFADIR!
TYB’DE İRFAN ŞİİRLERİ OKUNUYOR
DURSUN ŞU HAYASIZ HABER FETİŞİZMİ!
BÖYLE SANAL OKULA CAN KURBAN!
SEBİLÜRREŞAD AKİF VE FERGAN konuşuluyor
EDEBİYAT MEVSİMİ’NDE MUHTEŞEM AÇILIŞ
İSTANBUL EDEBİYAT MEVSİMİNE HAZIR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz