Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Röportaj KÜN EDEBİYAT: 'MÜCADELEDEN DEĞİL MÜZAKEREDEN YANAYIZ'
 

KÜN EDEBİYAT: 'MÜCADELEDEN DEĞİL MÜZAKEREDEN YANAYIZ'
Yozgat'tan edebiyat dünyasına ses veren Kün Edebiyat Dergisi Yayın Yönetmeni Ali Tavşancıoğlu ile konuştuk...
Ekleme Tarihi : 30-11-2012 - 14:46

 

Kün Edebiyat dergisi hangi kaygılarla okuyucuya ses veriyor?

Kaygılarımız çok net. İlki, söyleyeceğimizi en güzel şekilde söylemek. Çünkü edebiyatın güzel söz söyleme sanatı olduğunu düşünüyoruz. Güzellik anlayışımızın ne olduğunu da ortaya koymak gerekiyor kanaatindeyim. Evvelemirde biz güzelliğin ilahi kaynaklı olduğuna inananlardanız. Hakk’ın Cemal sıfatının birer tecelligahı olmak, suretler için olduğu kadar söz için de caridir. Hani bir rivayet vardır; elest bezminde Hakk ile mülaki olan ruh, dünya yolculuğu esnasında, o mecliste duyduğu lahuti sesin lezzetini her daim aramaktadır. İşte sanat bu arayışın bir neticesidir. Biz bu rivayetin rivayet olmaktan öte bir anlamı olduğunu düşünüyoruz. Bundan hareketle, edebiyatın ilahi bir yanı olduğunu iddia edebiliriz. Çünkü insan Hakk’la ilk mülaki olduğunda en önce bir söz duydu. Demek ki söz ezelidir.

İkinci kaygımız, bütün nitelemeleri bir kenara koyup, sadece “yerli” olabilmek, “yerli” kalabilmek. Biz kültürümüzle, medeniyetimizle, yaşam tarzımızla bu topraklara aidiz. Bu topraklar ne kadar renk barındırıyorsa hepsini de bizden sayıyoruz. Bizim olan değerlerin hiç birini ötelemeden, yok saymadan, az evvel değindiğim güzellik kaygısının gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz.

Bir dergi hangi dertlerle mücadele eder, sizin en büyük mücadeleniz nedir?

Dergilerin, özellikle taşra dergilerinin en büyük derdi, esefle söylemek gerekir ki ekonomik dertlerdir. Kitap ve dergiler günümüz insanının ihtiyaç sıralamasında ne yazık ki en sonlarda yer alıyor. Haliyle ciddi bir muhatap sorunu yaşıyor bu tür yayınlar. Edebiyatın bir sektör, edebî ürünün de bir meta haline gelmesi de bir başka dert. Marifetle iltifat arasındaki ilişki giderek sağlıksızlaşıyor. Bu durumlarla mücadele etmek ciddi bir fedakarlık gerektiriyor.

Eğer bu sorudan kasdınız fikrî bir mücadele ise, kesin olarak söyleyeyim ki, kendimize bir taraf belirlemiş değiliz. Haliyle bir mücadele içerisinde değiliz. Söyleyecek sözü olan ve bunu güzel söyleyebilen herkese kapımız açık. Mücadeleden yana değil, müzakereden, muarefeden, mukalemeden yanayız.

Yozgat merkezli olmasından yola çıkarak sormak istiyorum. Kün Edebiyat Yozgat'a ne katıyor?

Henüz yolun başında sayılırız. Bu yüzden yaşadığımız şehre ne kattığımızı gözlemleyecek durumda değiliz. Ancak “ne katabiliriz” sorusu zihnimizi kurcalıyor tabii ki. Bundan yüz yıl evveline kadar Yozgat’ın ciddi bir edebî muhit olduğu mevsuktur. Nabi’den sonra hikemi tarzın en büyük üstadı olan Fennî, Adem Kasidesi müellifi Akif Paşa, Hüznî Baba, Edib Bey, Nail Abbas Paşa gibi divan ya da divançe sahibi onlarca isim var Yozgat’tan yetişen. Günümüz edebiyatında da Yozgat’tan yetişen bir çok şair-yazar özel bir yer edinmiştir kendisine. Abbas Sayar, Gülten Akın, Ethem Baran ilk aklıma gelenler. İşte Yozgat’a katabileceğimizin ne olduğu bu noktada belirginleşiyor. Türk edebiyatına Yozgat menşeli yeni yazarlar kazandırmak. Daha ne olsun?

Yine eskilerde olduğu gibi dergilerde yazısı yayınlanınca heyecanlanan gençler var mı?

Yayınlanan ilk şiirimden sonra yaşadığım heyecanı hatırlıyorum. Bayiye koşmuş ve derginin mevcut 3-4 nüshasını almıştım. Bu günkü gençler benzer heyecanı yaşıyorlardır muhakkak. Ama dozajı azalmıştır sanırım. Çünkü internet ortamında yazılarını rahatlıkla yayınlayıp insanların beğenisine sunabiliyorlar. Ki zaten gençliğin büyük kısmı basılı yayınlar yerine internet ortamındaki yayınları takip ediyorlar. İstisnaları da yok değil ama. Dergide yazısını ya da şiirini görünce kalbi çarpmaya başlayan, mutluluğunu ifade etmekte sıkıntı çeken, amiyane tabirle eli ayağına dolaşan gençlere şahit olmuşluğum var. Hiçbir şey için olmasa bile, bir gence bu heyecanı yaşatabilmek için taşrada dergi çıkarmanın önemli bir iş olduğunu düşünüyorum.

Dergide işlediğiniz konuları neye göre seçiyorsunuz?

Konuları, yayın kurulundaki arkadaşlarla yaptığımız istişare ile belirliyoruz. Mümkün olduğu kadar daha önce üzerinde çok durulmamış konular seçmeye özen gösteriyoruz. Bir de, takvime bakıp, “ayın anlam ve önemine göre” bir konu belirlemekten kaçınıyoruz. Tabii bu bahsettiğim sadece dosya konusu ile alakalı. Diğer konularda yazarlarımız kendi tercihlerine göre yazıyorlar.

İleriye yönelik hedefleriniz nelerdir?

Kısa vadede ilk hedefimiz tabii ki bir sonraki sayıyı alnımızın akıyla çıkarabilmek. Uzun vadede ise, Anadolu’nun tam ortasında, bu çoraklaştırılmış iklimde, yeni bir edebî muhit oluşturabilmek. Bunu yaparken merkezle yarışmadan, tartışmadan, hiçbir komplekse de mahal vermeden yapmak. Böyle bir muhit oluşturabilirsek Türk edebiyatına çok güçlü kalemler kazandıracağımızı umuyoruz.

Salih Eren

www.haberkultur.net 


Etiketler KÜN - EDEBİYAT: - 'MÜCADELEDEN - DEĞİL - MÜZAKEREDEN - YANAYIZ' -
FaceBook ta paylaş
30-11-2012 - 14:46
Özel Röportaj
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ahmet Özhan TYB İstanbul'da Muzaffer Ozak'ı Anlattı
Prof. Dr. Cevat Akşit TYB İstanbul'da Konuştu
Yeni Türkiye’nin Mefkûresi TYB İstanbul’da
Mustafa Ruhi Şirin: Modernite, çocukluğu üretir ve dönüştürür
TYB İstanbul Başkanı Bıyıklı: "İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor"
SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE ATLASI UFKUMUZU BULDURACAK
ÖYKÜCÜLER RÜYALARI HAKİKATİ İFADE ETMENİN BİR YOLU OLARAK KULLANIYOR
ŞEDDELİ ZENCİ ÖLÜM VAR HACİ İLE YÜZ YÜZE
İFTAR ÇADIRINA GEREK YOK!
İSLAM’IN PROTESTANLAŞTIRILMASI FİKRİ HAKİM KILINIYOR!
KEMALİST BİR ÜLKÜCÜLÜK TÜRETİLİYOR
BEN YAZMANIN DUA ETMEYE BENZEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
HAZ ÇAĞINDA ANCAK ORGANİK ÇOCUK YETİŞİR!
GÖNÜL KİMİ SEVER İSE SULTAN ODUR
ZİHİNSEL BİR HİCRETE İHTİYACIMIZ VAR
CENNETE GÖTÜREN MÜZİKLERİ SEVİYORUM
YUVALARDA YANAN CANLAR VAR
SULTAN ABDÜLAZİZ İYİ RESSAMDI
EDEBİYAT MEVSİMİNİ MAHMUT BIYIKLI İLE KONUŞTUK
TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNİ KİM BELİRLİYOR?
BATI HİKAYESİZ BİZ FİLİMSİZ
İŞTE BENİM ŞAİR VE YAZARIM : ESRA ERKEÇ
FOTOĞRAFI KONUŞTURMAK SANATTIR
DERDİNİ AŞKLA MAYALAMAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz