Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Dergi YEDİ İKLİM, DEĞERLERİ SAVUNUYOR
 

YEDİ İKLİM, DEĞERLERİ SAVUNUYOR
Ekleme Tarihi : 29-11-2012 - 12:04

 

272. kez hikâye, şiir, yazı ve çizimleriyle okuyucusuyla buluşan Yedi İklim dergisi bu sayısında farklı olarak Cahit Zarfioğlu'nun radyo oyununa yer veriyor. Çizimleriyle de dikkat çeken dergide Hasan Aycın bu sayıya da katkı yapıyor.
 
Ali Haydar Haksal önderliğinde yayın hayatına devam eden Yedi İklim dergisi 272. sayısıyla okuyucusuna merhaba dedi. İlk sayfasında okuyucusuna izlediği yol üzerine anlamlı bir yazı okutan dergi yazıda şu ifadelere yer veriyor. "...Değerlere bağlılık olgusunu edebiyat ve düşünce faaliyetleri açısından ele aldığımızda faklı yönelimler görmek mümkün. Kelimenin Batılı anlamıyla 'sağcı' tanımına girecek kesimde, bir kısım değer ve nesneler bizatihi eski oldukları için savunmağa değer niteliktedir. 'Solcu' tanımına giren aydın gurubu da tuhaf biçimde aynı tavıralışa gelmiş durumda.
 
Bunu söylerken bu kesimlerin aynı değerlerde buluştuklarını, aynı değerleri savunduklarını söylemiyoruz. Anlatmak istediğimiz, savundukları, sahip çıktıkları değerlerin sadece 'geçmişe ait' olması nedeniyle 'değerli' olması. Bu tavır ve tutumun altındaki temel motivasyon her iki kesimin de geleceğe yönelik bir öngörü ve heyecanlarının olmaması. Bu nedenledir ki her iki kesimde de bugünün genç insanını çeken sanat ve edebiyat ürünleri ortaya konmamaktadır. Kendi görüşlerine göre değer verdikleri tarihi kişilik ve olguları ele aldıkları eserlere; öykü, roman ve sinema ürünlerine bu açıdan bakmak öğreticidir."
 
Hasan Aycın'dan düşündüren çizim
Dergi bu sayısında da şiir, hikâye, çizim, inceleme- tanıtım yazıları dışında bir de Cahit Zarifoğlu'nun radyo oyunu olan "Katıraslan"ın birinci bölümünü yayımlamış. Dergide göze çarpan isimleri ise şu şekilde sıralayabiliriz. Osman Koca, Mustafa Cemil Efe, Ebru Ak bu sayının hikâyecileri. Fatma Rana Çerçi, "Hatırda Kalan Hatıralar", Mehmet Habil Tecimen Demokrasi Şiiri Yönetebilir mi? Şiir Demokrasiye Ne Söyler?", Şakir Kurtulmuş ise Yolda Olmak Ferahlatıcıdır. Yazılarını kaleme almış.
 
Ali Haydar Haksal bu sayıda Kimi Tazminat Aydınlarının İhanetleri:Ahmet Mithat Efendi ile Abdullah Cevdet yazısıyla dergiye katkı yapıyor. Her sayıda olduğu gibi Hasan Aycın bu sayıyı da boş geçmemiş ve etkili bir çizim göndermiş. Özden Aydın'ın Ebru'su Serap Ekizler'in Çizgi'si Mustafa Cemil Efe'nin Hüsn-i Hat'ı dergiyi farklı kılan unsurlar.
 
'Geçmişe ait' olması nedeniyle 'değerli' olması
Dergi devamında ise "İslâm düşünce ve sanatının son dönemdeki özgün isimleri Mehmet Akif, Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil ve onların çizgisindeki sanatçıların değerlerle ilişkisi, sadece geçmişi sahiplenmek değil, gerçekten bir 'değeri' sahiplenmek biçiminde ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşımda, sahiplenmenin yanında sorgulama ve yenilenme esastır. Özü itibariyle soyut olan ilkeler, toplumsal deneyim içinde içerik değişimine uğrayabilir.
 
Bugünün aydınına düşen sorumluluk, geçmişte ortaya konulan emeğe saygı duyarken, soyut ilkeyi de gözden uzak tutmamaktır. Geçmiş deneyimler ancak bu öze yankılığı oranında değerlidir. Böyle olunca insanlık adeta bir bütün olarak o ilkelerin nasıl hayata geçirileceği konusunda bir yarış, belki daha doğrusu bir dayanışma olgusu içinde buluşur." ifadelerine yer veriyor.

Etiketler YEDİ - İKLİM - - DEĞERLERİ - SAVUNUYOR - -
FaceBook ta paylaş
29-11-2012 - 12:04
Dergi
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
AY VAKTİ'NDE ŞEHRİN FEVERANI VAR!
YÜCE DİRİLİŞÇİ YAZIN ERLERİ KERTENKELE’DE!
ŞEHİR VE KÜLTÜR'DEN MUHTEŞEM AÇILIŞ!
CİNNETTEN CENNETE GEÇMEK MÜMKÜN MÜ?
GENÇDOKU YAKIN TARİHE DOKUNUYOR
YEDİ İKLİMDEN ŞAKİR KURTULMUŞ DOSYASI
GENÇ DOKU SURİYE İMTİHANIMIZI KONUŞUYOR
KERTENKELE ÖZEL BİR YAZI KÜLTÜRÜ OLUŞTURUYOR
YENİ DÜNYA DERGİSİ RİCALÜL GAYB DİYOR
MERHALE DERGİSİ YOLA DEVAM EDİYOR
GENÇ DOKU ARALIK'TA BİR BAŞKA ÖZEL
YÜZAKI İSLÂM TEFEKKÜRÜ ve FELSEFE DİYOR
TANRI BÜTÜN ZIPIRLIKLARIMIZI BİLİYOR
İTİBAR SEYYİD HÜSEYİN NASR İLE GÖRÜŞTÜ
VUSLAT MOLLA SADREDDİN YÜKSEL'İ ANLATIYOR
GENÇ DOKU GÜNDEMİ SORGULUYOR
AY VAKTİ İŞTE SANAT DİYOR
KERTENKE'DE DİRİLİŞ HAREKETLİLİĞİ
İTİBAR İSLAMİ UMUTLARDAN DEM VURUYOR
VUSLATTAN KUTLU NEBİ SAYISI
KIYAMETİN YAŞAYAN ÇOCUKLARIYIZ
İLİM VE İRFAN HACCI İŞLİYOR
AY VAKTİ'NDEN MİYASOĞLUNA VEFA
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz