Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Haber CEMAL ŞAKAR NE SÖYLER?
 

CEMAL ŞAKAR NE SÖYLER?
Bursa Edebiyat dolu bir akşam yaşadı...
Ekleme Tarihi : 29-11-2012 - 01:42

Edebiyat dünyasının hem düşünce üreten hem de eserlerini düşüncesiyle harmanlayan ender isimlerinden biri de Cemal Şakar’dır. İlk eserlerini yirmili yaşlarında yayımlayan Cemal Şakar derin fikri bunalımlar yaşayarak yolunu çizen, kendi sorgulamalarını yaparak dünyasını inşa eden bir mütefekkirdir aynı zamanda. Biz O’nu daha çok öyküleriyle biliyoruz fakat öykülerinin beslendiği ikilemleri, derin buhranları ve istikametini bulmak noktasındaki sorgulamaları da bir o kadar önemlidir hayatında. Edebiyatla ilk irtibatı gençliğinin ilk yıllarında Marksist bir dernek çatısı altında kendisine önerilen Kemal Tahir’in Yediçınar Yaylası’nı okumakla başlar. Daha sonrasında ise arkadaşlarıyla birlikte Yaşar Kemal, Orhan Kemal başta olmak üzere Türk Edebiyatının bilinen tüm yazarlarını okumaya devam ederler.

Ders zamanları haricindeki vakitleri kitapçılarda geçer çoğunlukla. Cemal Şakar’ın hayatında Ankara önemli bir dönüm noktasıdır. Üniversiteyi okumak için gittiği bu şehirde kurduğu yeni arkadaşlıklar O’nun zihin dünyasında köklü değişikliklerin de başlangıcı olacaktır. Üniversitenin henüz ilk yılında sınıf arkadaşı olan Necip Tosun’la kurduğu yakın ilişki Cemal Şakar’ın bu değişimin en önemli vesilesidir.

Geçen yıllarla birlikte Müslüman camia ile olan etkileşimi neticesinde düşünsel arayışları, kanamaları nihayete erer ve Müslüman camiaya dâhil olmaya karar verir. Bu geçişe rağmen düşünsel süreci hiçbir zaman sükûnete ermez ve kendi deyimiyle bir elinde İbn Arabi bir elinde İbn Teymiyye ile sürekli olarak olayları ve durumları sorgulamaya devam eder. Onunkisi bir gecede oluşan ihtidalardan değildir –ki bu tarz bir ihtidayı da gerçekçi görmez Cemal Şakar-. Nihayetinde bu geçiş uzun ve sancılı bir süreçten sonra kalbin mutmain olduğu bir karara varmadan anlamlı hale gelemez. Kur’an’ı merkeze aldıktan sonradır ki içinde yaşadığı pek çok çıkmaz soru anlamlı hale gelmeye başlar ve sonrasında dünya görüşünü bihakkın ifade etmeye başlar. O’nun yolculuğu aslında bir kaçış değil bir kendini bulmadır.

Bursa’da Edebiyat Akşamları

Bu satırların yazılmasına vesile olan söyleşi geçtiğimiz akşam Bursa’da gerçekleşti. Bursa Büyükşehir Belesiyesi Kültür AŞ tarafından organize edilen ve sunumunu Cevat Akkanat’ın gerçekleştirdiği program yaklaşık iki saat sürdü. Karşımızda düşüncesini kıvama erdirmiş ve söyleyecek çok şeyi olan bir mütefekkir duruyordu. Muhabbet boyunca pek çok önemli konuda tespitlerini paylaşan Cemal Şakar oldukça bütünlüklü ve doyurucu bir konuşma yaptı. Kendi hayatı üzerinden yapılan söyleşi aynı zamanda ülkemizin yakın tarihine ve düşünce dünyasına dair derin analizler içeriyordu. Bu sebeple olsa gerek konuşmasını kesintisiz bir dikkatle izlemeye gayret ettik.

Salonun genel hali buydu açıkçası. 1962 yılında Balıkesir’de dünyaya gelen Cemal Şakar ilk ve orta öğrenimini bu şehirde, üniversite öğrenimini ise Ankara’da tamamlar. Üniversite sonrasında kendisini bekleyen uzun ve meşakkatli bir yolda muhasebe müdürlüğü, ticaret ve kamu görevlisi olarak hayatını idame ettirir. Ömrünün uzun bir kısmını geçirdiği Balıkesir aynı zamanda düşünce dünyasının çalkantılarına ve bunlara zemin olan öykülerine ev sahipliği yapacaktır. Halen, birkaç yıl önce hicret ettiği İstanbul’da yaşamaktadır.

Rasim Özdenören’in tespitiyle Cemal Şakar Çehovcu geleneğin devamı olan durum öyküleri yazan ve Çehov’dan farklı olarak öykülerinin kahramanlarıyla oynamayı seven bir yazardır. İman ettikten sonra ortaya koyduklarını Allah’a karşı verdiği akdin bir neticesi olarak gören bir inanç insanıdır Cemal Şakar. Bu sebeple O’nun için özgürlük anlayışı da, modernlik algılaması da Kur’an’daki hükümler çerçevesinde anlam kazanır. Bu teslimiyet mutlu olmanın, sahte tanrılardan kurtulmanın da yegâne yoludur. Şakar’a göre iman bize ne yapmamızı gerektiğinden daha çok neler yapmamamız gerektiğini söyler. Ve bizler bu yasaklardan uzak olduğumuz ölçüde ebedi saadete erebiliriz. Sınırlarının olması bu anlamda modernitenin özgürlük anlayışından ayrıldığı noktadır.

Öykünün Bir Derdi Olmalıdır

Öykücülüğümüzün -ülkemizin son elli yılını dikkate alarak ele aldığımızda- bohem ve bireyci tarzda ilerlediğini belirten Cemal Şakar buhran edebiyatının artık nihayete ermesi gerektiğini vurgular. Yaşadıklarımızın, özellikle de Müslüman camianın başına gelen zulümlerin öykünün konusu olmamasını anlayamadığını söyler. Son yüzyılda katledilen, sürülen, zulmedilen milyonlarca müslümanın varlığı öykülerimize konu olmalıdır. Bu sebepledir ki Cemal Şakar’ın öyküleri bu yaşantılardan izler taşır. Yazdığı her öykü bu zulümlerin, varoluş problemlerinin yansımalarıdır. O’nun düşünce dünyası öyküsüyle iç içe geçmiş ve düşüncesi öykülerinden taşmıştır çoğu zaman. Tasavvuf geleneğini bin yıllık bir zenginlik olduğunu fakat şimdiki kimi öykülerde bu geleneğin yağmalandığını, öykülerin bu zengin mirastan kendisine elbiseler diktiğini izah eder. Tasavvuftaki yol ve yolcu sembollerini kendisi için de oldukça anlamlı bulan Şakar her şeye rağmen bugün için söylenmesi gerekenler noktasında öykü yazarlarının yeterince açık mesaj vermediğini, konularını kendi iç sorunlarından kurgulamaya devam ettiğini belirtir. Sezai Karakoç’a kadar İslamcıların milliyetçi motifler taşıdığını fakat Karakoç’la birlikte bu etkinin giderek azaldığını belirtir. Muhammed Esed, William Chittick, Elmalılı Hamdi Yazır, Nuri Pakdil, İzutsu, Abdulkerim Suruş, Bauman, Berger, Ali Şeriati, S.H.Nasr,İsfahani, Cabiri, Fazlurrahman gibi geniş bir yelpazede okumalarına devam etmektedir. Bu zengin kadro yoğun sorgulamalarının da devam ettiğinin göstergesidir aslında. Kimi zaman da Akif, Nazım, Nurettin Topçu, Zarifoğlu, Ramazan Dikmen gibi pek çok isim üzerine değerlendirmeler yapar. Kur’an’daki ayetler üzerine öykücü kimliğiyle hikâyeler(Hikayat) hazırlar. Buna cesaret etmesinde her daim fikirlerini önemsediği ve “üstadım,şeyhim” diyerek sevgisini sembolleştirdiği Hasan Aycın’ın teşvikleri önemlidir. Konu Kur’an olunca içindeki ürperti ve hassasiyet de en başta verdiği akdin(imanın) gereğidir. 

İman ile Yazılan Öyküler

Program boyunca pek çok farklı konuya da değinildi. Pek çok isim hakkında anılarını paylaştı Cemal Şakar; Rasim Özdenören, Ramazan Dikmen, Alaaddin Özdenören, Hasan Aycın, Necip Tosun bu isimlerden birkaçıydı. Kur’an’a dair, Müslümanların sanat yaklaşımına dair, estetik ve geleneğe dair görüşlerini dile getirdi. Bir müjde olarak da harf inkılâbının yaşattıklarını konu edinen bir edisyon öykü çalışmasının ocak ayında yayımlanacağını haber verdi. Yirmibeş öykü yazarının kaleme alacağı bu eser de Cemal Şakar’ın öyküye dair yaklaşımını özetlemesi bakımından önemliydi. Program sonrasında pek çok dost halka oldu ve muhabbet devam etti. Cemal Şakar Bursa’daydı... Dileriz yakın zamanda muhabbetin devamını dinlemeye devam ederiz. Siz de kulak verin deriz.

 

Yunus Emre Altuntaş 

www.haberkultur.net 


Etiketler CEMAL - ŞAKAR - NE - SÖYLER? -
FaceBook ta paylaş
29-11-2012 - 01:42
Özel Haber
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
Kültür ve Sanat Dostu Şehirler Toplantısı Yapıldı
TYB'nin Uzun Yürüyüşü
Selçuk Eraydın Zamanı Aşan Bir Zattı
Yozgat’ta Necip Fazıl Bereketi
Mahmut Bıyıklı, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nde Konuştu
Erkan Tan: İstiklalimiz ve istikbalimiz için ''Evet'' diyoruz.
İstanbul'da Kültürün Buluşma Noktası Kızlarağası Medresesi
SEYYİD KUTUP: AMERİKAN YÜZYILININ TANIĞI
İNSAN HAYATINI KOLAYLAŞTIRAN ŞEHİRLERE ÇAĞRI
TÜRKİYE OKUYOR!
İSLÂMIN KÜRESELLİĞİNİ HAYKIRDI!
YERLİ TWİTTER AHSAR HAYIRLI OLSUN
TYB'DE AŞK İSTERSE KONUŞULUYOR
BESTAMİ YAZGAN YILIN YAZARI SEÇİLDİ
ŞİİR HAZA ŞİFADIR!
TYB’DE İRFAN ŞİİRLERİ OKUNUYOR
DURSUN ŞU HAYASIZ HABER FETİŞİZMİ!
BÖYLE SANAL OKULA CAN KURBAN!
SEBİLÜRREŞAD AKİF VE FERGAN konuşuluyor
EDEBİYAT MEVSİMİ’NDE MUHTEŞEM AÇILIŞ
İSTANBUL EDEBİYAT MEVSİMİNE HAZIR
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz