Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Sinema Kültür BLACK: SİYAH BİR DÜNYAYA DAVETİYE
 

BLACK: SİYAH BİR DÜNYAYA DAVETİYE
Bu filmi izlerken, seyirciye, "daha ne kadar kaldı?" sorusunu sormamayı, filmin akıcılığında sürüklenmeyi garanti edebilirim...
Ekleme Tarihi : 10-11-2012 - 23:32

 

 

Hem kör hem de sağır olduğunuz bir hayat düşünün; ömür boyu hiçbir sese, hiçbir renge âşina ol/a/madığınız bir dünya... Değil yaşamak, bunu tahayyül etmek bile ne zor!

"Siyah" bir dünyaya davet ediyorum sizi, "imkânsız" kelimesine dair algınızı tümden değiştirecek bir dünya...

Son dönemlerdeki Hint filmlerinin, "Hint Sineması"na bakışımızı tamamen değiştirdiğini düşünüyorum. Kurgu, oyuncu performansları, en önemlisi de müzik yönüyle bambaşka bir hâle dönüşen Hint filmleri izleyicilerinden genellikle tam puan alıyor. Benim tam puan verdiğim, sizin de tam puan vereceğinize inandığım "Black" filmini, "film tavsiyesi istiyorum, yok mu müstehcenlikten uzak film tavsiye edecek olan;  yeri gelsin güldürsün, yeri gelsin ağlatsın, biraz düşündürsün, biraz ayrıntıların farkına düşürsün." diyenlerin istifadesine sunuyorum:

Onun dünyasının bir tek ismi vardı: Siyah!

Film, Michelle McNally'nin sessiz ve karanlık dünyasına davet ediyor bizi. Doğuştan görme ve duyma engeli olan ve dahası ailesinin bile kendisini anlamadığı Michelle'in hem gözü hem de kulağı olacak, imkânsız gibi görüneni mümkün kılacak, karanlıklarını aydınlatacak özetle onu anlayacak bir öğretmenle dünyasının nasıl bir boyuta ulaştığını gösteriyor.

8 yaşındaki Michelle, sessiz ve renksiz dünyasında bir başına hayatı öğrenmede fazlasıyla âciz. Ailenin küçük kıza eğitim eli değmemiştir, dahası küçük kızın bedenine iliştirilen inek çanı onun nasıl da hayvan muamelesi gördüğünü gösterir filmin başında. En nihâyetinde baba McNally, Michelle ile başa çıkamamaktan sebep, onu bir akıl hastanesine yatırmaya karar verir. Anne McNally bu duruma karşı çıkar; kızını anlayacak bir öğretmenin varlığından bahsedince baba, öğretmenin eğitimine tamam diyecektir.

Fedakârlık, kararlılık, sevgi!

Filmin temasını bu üçlü ile tanımlamak kanaatimce yanlış olmaz. Debraj Sahai karakteriyle Michelle'in öğretmenini canlandıran Amitabh Bachchan'ı azmin vücut bulan hâli olarak izliyoruz. Feragatin tam manasını müşâhede ediyoruz. Bilinir ki, feragat feda etmekti, vazgeçmekti. Ömrünü Michelle'e feda eden, haklarından feragât eden öğretmeni izlerken duygulanmamak elde değil.

Şimdiki /aday/ öğretmenleri düşündüm de!..

Duygulandım dediysem de film boyunca en çok düşündüm. Düşündüm;  öğretmenleri ve öğretmen adaylarını, tahammülsüzlükleri, fedakârlığından F'sinden haberi var mıydı sâhi çoğunun? Keşke olsundu!

Hayatın abecesini şimdi kim öğrenecek?

Michelle, öğretmeni Sahai ile nesnelere, kelimelere ve onların anlamlarına vâkıf olmuştu. Kendisini "Tanrı'nın kusurlu bıraktığı insan" olarak tarif ediyordu filmin başında; ama her şeye rağmen öğretmeniyle hayata tutunmasını bildi. Her şey güzel gidiyordu da, Michelle en yakınından birinde daha "Tanrı'nın kusuruna" şahit olacaktı.  Zor şartlarda hayatın abecesini öğrenmişti Michelle; bu abeceyi öğretme sırasının ona geleceğini kimse bilemezdi...
 
Tavsiye diye soran olursa...

8 yaşındaki Michelle'i ve onun son hâlini canlandıran oyuncuyu izlerken "bu oyuncular gerçekte de engelli mi acaba?" sorusu zihnimizde belirebilir; bu sorunun da oyuncuların rollerindeki başarıya delâlet ettiğini düşünüyorum. Kurgu, oyunculuk, müzikler, çekimdeki kalite filmi arşivimizde en güzel yere taşırken, tavsiye edeceğiniz film listesinde ilk sıralarda yerini bulacak diye tahmin ediyorum. Biraz kes/k/in bir cümle olacak belki ama; bu filmi izlerken "daha ne kadar kaldı?" sorusunu sormamayı, filmin akıcılığında sürüklenmenizi garanti edebilirim.
Keyifli seyirler...

 

Gül Hanım Gürsoy

HaberKültür.Net


Etiketler BLACK: - SİYAH - BİR - DÜNYAYA - DAVETİYE -
FaceBook ta paylaş
10-11-2012 - 23:32
Sinema Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
KAZIKLI DRAKULA SEYİRCİ KARŞISINDA
HZ.SÜLEYMAN'IN KRALLIĞI
KELEBEĞİN RÜYASI VEYA ŞİİR BAHANESİDİR HAYATIN
KELEBEĞİN RÜYASI KELEBEK HASSASİYETİNDE FİLM
AÇLIK YARALARA DOKUNUYOR
EDEBİYAT DEĞİL UZUN HİKÂYE
BLACK: SİYAH BİR DÜNYAYA DAVETİYE
11 YILLIK HAYALİMDİ!
UZUN HİKAYE ÇOK BOYUTLU
MÜSLÜMANLAR SİNEMANIN NERESİNDE?
GLORY VE HOLLYWOOD GERÇEĞİ
AJLA'YI HİÇ SEVMEDİK
‘Fetih 1453’ dizi oluyor!
Bir Aparma Hikayesi!
İyi ki gelmişim
Bu Filmi İzlemeden Olmaz!
Büyükler de animasyon sever
Bu filmi heyecanla bekliyoruz!
Genç sinemacılarda ümit var!
Bu da mı gol değil hâkim bey!
Bal'ın tadına doyulmuyor
Güneşin fethi yakın!
İnce ve zekice...
Bu adam benim babam!
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz