Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Haber Kültür Yaşayan Hatıra Küpü: Mustafa Yazgan TYB'deydi!
 

Yaşayan Hatıra Küpü: Mustafa Yazgan TYB'deydi!
TYB İstanbul, yakın tarihimizin önemli bir şahidini ağırladı…
Ekleme Tarihi : -- -

Yaşayan Hatıra Küpü: Mustafa Yazgan

12 Ekim Cumartesi saat 18 30’da TYB İstanbul şubesi, tarihi Kızlarağası Medresesi yine kendisi gibi tarihe şahitlik eden bir konuğu ağırladı: Mustafa Yazgan. 

Mahmut Bıyıklı’nın hazırlayıp sunduğu Yaşayan Hatıralar programında, 18 sene Necip Fazıl üstadın yanında hizmetinde dostluğunda bulunmuş Mustafa Yazgan, dinleyicilerini yakın tarihimizin ibretlik hadiseleri arasında keyifli bir yolculuğa çıkarırken zarif hitabetiyle de gönüllerde hoş bir seda bıraktı. 

Taş döşeme evlerde büyüdük 

Yagzan, çocukluğunun nasıl geçtiğini anlatırken, genç neslin artık pek de aşina olmadığı bir çok inceliğe işaret ederken, Osmanlıdan kalma, aile mahremiyetine özel değer veren taş döşeme eski Antep evlerini anlattı. Değil kaloriferlerin, sobaların bile olmadığı bir devirde tandır başında nasıl ısındıklarını ve bir mahrumiyet hissi taşımak yerine bir arada olmanın verdiği neş’e ve huzur ile yetiştiklerinden bahisle bu güzel atmosferin insan ruhunun zenginleşmesindeki tesirlerinden bahsetti. 

Yazgan ailesinin ilmiye sınıfına dahil külliyen kültürün ve eğitimin içinde olan insanlar olduğunu vurgulayan Yazgan, Şam’da tahsil görmüş, Türkiye’ye döndükten sonra uzun yıllar öğretmenlik vazifesini icra etmiş, devlet ile halkı bir araya getirmek gibi çok önemli bir misyonun gönüllü temsilciliğini yapmış eskilerin ‘zülcenaheyn’ dedikleri bir babanın himayesinde yetişmişti. Hem dini ahlaki, hem de dünyevi ilimleri haiz bu insan, küçük Mustafa’nın ilk öğretmeni olmuştu. 

Şıh Şerafeddin Hazretlerinin Ecdadı 

Hitabet gücünün ırsi olup olmadığı sorusu üzerine Yazgan, hitabet ve yazarlığın ailevi olduğunu, ‘kâtip-zadeler’ olarak anılan silsilenin beş kuşak öncesinde Padişahlık kitabetinde bulunmuş Katip Mehmet Efendi’ye dayandığını anlattı. Konya ulularından Şıh Şerafeddin Hazretlerinin ecdadından olan Yazgan ailesi, soy isimlerinin de işaret ettiği üzere kitabette ve hitabette sayılı bir kütüğe sahip. Yine ailevi sayılabilecek bir özellikleri de haksızlığa tahammül edememeleri. 

Söz buraya düştüğünde Mustafa Yazgan, öğretmenliğinin yanı sıra büyük alim ve hatip olan babasıyla ve kendisiyle ilgili haksızlık her nerede yaşanır, her kimin başına gelirse mücadele etmenin emr-i bil-maruf olduğunu canlı örneklerle hatıralandırdı. 

Bu canlı örnekleri bilhassa gençlerin elindeki nimetlerin kıymetini bilmesi, baki olmadıkları şuuruyla kendilerinin de bu asil insanlık davasına sahip çıkmaları gerektiğini vurgulamak için anlattığının altını çizen Yazgan, 1980’lerin dar geçitli günlerine dair çizdiği sancılı tablolar, nereden nereye gelindiği konusunda düşündürücüydü. 

Ve Üstadlı Yıllar… 

Üstad Necip Fazıl ile ilgili hatıralarının sorulması üzerine Yazgan, Üstad ile tanışmasının nasıl bir İlahi senaryonun eşliğinde gerçekleştiğini anlattı. Genç bir asistandı. Bir konferans için Erzurum’a davet edilmişti. Ertesi gün Üstad’ın şehri teşrifi bekleniyordu. Katılıp katılmayacağı soruldu; iştiyakla kabul etti… Beklenen vakit geldiğinde Üstad kendisini takdim etme vazifesini Mustafa Yazgan’ın yapmasını isteyecekti. Ve genç Yazgan’ın, çocukluğunda ‘Çöle İnen Nur’ kitabının muhteşem müellifi olarak hatırladığı ama şimdilerde yobaz mürteci olarak şöhret bulmuş Üstad ile ilk karşılaşmaydı bu. Hitabetini konuşturarak hakkında tam da bir fikri olmayan Üstad’ı uzun bir girizgahla takdim etti. Üstad çok memnun kalmıştı. Bu ilahi tevafuklar zincirinin eşliğinde gerçekleşen tanışma, Üstad’ın vefatına kadar yüz yüze, rıhletinden sonra ise onu hoş hatıralarla yad ettirmeye adanmış bir ömür mücadelesi şeklinde devam edecekti.

Ben Hatıra Küpüyüm! 

Mustafa Yazgan o güzel İstanbul Türkçesiyle o selis hitabetiyle tarihi kesitleri bir film şeridi gibi dinleyicisinin muhayyilesinde renklendirirken bilhassa genç muhataplarına dönerek şunu söylemeyi de ihmal etmedi. ‘Ben hatıra küpüyüm. Beni iyi dinleyin ve dinlediklerinizi ahlak edin.’ 

Üstad’ın son yıllarında nasıl zorluklar içerisinde tekrar Büyük Doğu dergisini çıkarmaya çalıştığını, küçük harap bir odada davaya destek olmak için mahrumiyetler içinde nasıl mücadele verdikleri anlatırken salonda tatlı tebessümlerin eşlik ettiği duygulu anlar yaşandı. ‘Rıza-yı Hak olmadan, ihlas olmadan zafere eremezsiniz’ cümleleri çok önemli bir gerçeği vurguluyordu. Allah, önden giden öncü ruhları bunun için muzaffer kılmış ve hala andırıyordu. Bundan sonra da ancak bu şart ile gelecekti zaferler, muvaffakıyetler… 

Üstad’dan bahsederken gözleri ayrı bir gülümseyen Yazgan, ‘Ta’nı/sövmesi bile iltifat gibiydi’ derken kendisine yetişememiş neslin yüreğine de tatlı bir tebessüm yerleştirmeyi bildi. 

Sessiz Çığlık Yankı Bekliyor

Osman Yüksel Serdengeçti’nin ifadesiyle ‘Arkasında boşluk bırakmadan giden’ ve vazifesini üst seviyede ifa eden Üstad, ‘Allah ve Rasulullah aşığı olarak beni de anın’ diye vasiyet etmişti. Mustafa Yazgan el-an bu kutlu vazifeyi hakkıyla yerine getiren bir isim. Kendisine hayırlı uzun ömürler  ve bayrağı teslim edebileceği genç yürekler diliyoruz. 

Varoluş sebebiyle alakası olan her yaştan bütün merak ehline, ‘Mücadelemizin Diyalektiği İçinde Türkiye ve Dertlerim, İlim ve Ahlâk, İslâm ve Kâinat, Çağımızın Ana Meseleleri, Ahenk, Tuğra, Fetihname, Kurtuluş Hasreti, Semavi Dinlerde Ahlak, Allah… Ölümsüz Gerçek, Mukaddes Dava, Buhran’ı, tatlı fantastik Monark Ütopia’yı, o harika Sessiz Çığlık romanını ve çocukluk idolümüz Buharalı Cengâver Zaferhan ve Malazgirt’i mutlaka okumaları acizane tavsiyesinde bulunuyoruz. 

Bu ancak orada bulunmakla ruhuna erilecek özel program için emeği geçenlere ‘yaşadığınız müddetçe sağ olun var olun’J diyor, bu kalitede özlü programları heyecanla beklediğimizi belirtiyoruz.

 

Elif Ceylan

HaberKültür.Net

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler - Yaşayan - Hatıra - Küpü: - Mustafa - Yazgan - TYB'deydi! -
FaceBook ta paylaş
-- -
Haber Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
TYB İstanbul’da Edebiyat Dünyasının Gündemi Konuşuldu
Mahmut Bıyıklı Köy Okuluna Bin Kitap Bağışladı
Nuri Pakdil geride asil bir örneklik bıraktı
TYB İstanbul Yazarlık Atölyesi Başladı
TYB İstanbul’da Endülüs Konuşuldu
Sibel Eraslan TYB İstanbul’da Konuştu
Pendik Edebiyat Festivali Başladı
Pendik Edebiyat Festivali Başlıyor
TYB İstanbul’da Şiir Konuşuldu
TYB İstanbul’da Maarif ve Geleceğimiz Konuşuldu
TYB İstanbul’da Kitabın Ortasından Konuşmalar Devam Ediyor
TYB İstanbul’da ‘Edebiyat Atlası’ Başlıyor
Ülkemizde Tasarruf Tedbirleri Önce Kültürü Etkiliyor
Gürül gürül bir gençlik geliyor!
Mahmut Bıyıklı: ‘Biz Üyelerimizle Güçlüyüz’
Mahmut Bıyıklı: Menderes'in Suçu Neydi?
TYB İstanbul’dan sansüre tepki
Berabere Programı TYB İstanbul’da Gerçekleşti
TYB İstanbul Şubesi Yunus Emre buluşmasına katıldı
‘CHP’li Belediyenin Faşist Tutumunu Kınıyoruz’
TYB İstanbul Dönem Açılışı’nı ‘Kudüs’ün Işıkları’yla Yapıyor
Mahmut Bıyıklı: 'Düğümler Kördüğüm Olmadan Çözülmeli'
TYB İstanbul'dan Diyarbakır Annelerine Ziyaret
Berabere Programı Bu Hafta TYB İstanbul’da
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz