Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Özel Röportaj Kültürün kalbi TYB'de atacak!
 

Kültürün kalbi TYB'de atacak!
Eser Gedik, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı ile konuştu
Ekleme Tarihi : 20121001102417 -

O'nu radyonun frekansına takılan hoş sohbeti, Yeni Dünya dergisinde yaptığı ilkeli yayıncılığıyla tanıdık. Türkiye Yazarlar Birliği'ne iki ay önce başkan seçilen Mahmut Bıyıklı ile kültür sanat camiasını, dergiciliği, sosyal medyayı ve Türkiye Yazarlar Birliği'nin gelecek dönemdeki projelerini konuştuk.

Mahmut Bıyıklı Milli Gazete'den Eser Gedik'in sorularını yanıtladı...

 

Kültür sanat alanında yapılan programlar, eserler yeterli derecede değil, toplum olarak kültür sanatta neden bu kadar eksiğiz?

 

Kültür sanat bizim camiamızda özellikle gazetelerde, dergilerde, televizyonlarda yeterli ilgiyi görememiş. Bu ilgiyi görememesinin de tartışılacak sebepleri var. Geçmişten günümüze baktığımızda sol dünya görüşüne sahip kültür sanat alanını özellikle boş bırakmamışlar. Bizimle aynı medeniyet kültür birikiminden gelen insanlar, ekonomide, siyasette ve farklı alanlarda söz sahibi olmuşlar fakat kültürel anlamda iktidarı sola teslim etmişler. Bu alandaki sıkıntıları, eksiklikleri fark ettiklerinde artık çok geç kaldıklarını öğrenmiş oldular.

Son yapılan kültür sanat faaliyetlerini yeterli buluyor musunuz?

 

Özellikle son yıllarda bu eksik, bu açık, fark edildi. Bu açığın fark edilmesiyle beraber yeni çalışmalar, yeni faaliyet alanları oluşturulmaya başlandı. Fakat hâlâ istediğimiz anlamda kültür sanat alanında yokuz. Bunu telafi için, bizden sonraki neslin, yeni kuşakların bu alana yönlendirilmesi gerekiyor. İktidar sahiplerinin bu konuyu yeteri kadar dert edindiklerini maalesef göremiyoruz. Bu konuyu dert edinen kendi çapında çalışan sivil toplum kuruluşları var. Bunların başında da Türkiye Yazarlar Birliği geliyor. Türkiye genelinde bulunan şubeleriyle şehirlere kültür sanat hizmeti veriyor. Türkiye'nin önde gelen kalem erbabını, ilim erbabını kendi bölgelerinde, şehirlerde okuyucuyla buluşturuyorlar. Onların engin birikimlerini topluma aktarmasında yardımcı oluyorlar. Bir anlamda elçilik yapıyorlar.

Türkiye Yazarlar Birliği'nin Onursal Başkanı Mehmet Doğan, neredeyse bütün konuşmalarında iktidarın kültür politikasına dair yönlendirici açıklamalarda bulundu. Kültür politikasının şu anki durumunun ve nereye gitmesi gerektiğinin işaretlerini verdi. İnşallah iktidar sahipleri, bu yönlendirmelerden gerekli dersi alırlar. Eğer siz bugün sinemada, tiyatroda yoksanız, şiirde, edebiyatta dünya görüşünüzü yeterince anlatamıyorsanız sadece siyasal iktidar olmanız yetmez. Bir nesil sanatla beslenir. Bu durumu yıllar önce Fethi Gemuhluoğlu görmüş şu veciz sözü bizlere aktarmış. "Sanatla başladı yurdumuzda yabancılaşma, yine sanatla atılacak". Aslında bu toprakların çektiği büyük ıstırap, Türkiye'nin son 300 yılındaki batılılaşmayla başlıyor, batılılaşmanın en büyük silahı da sanat... Biz de 'yiğit düştüğü yerden kalkar' fehvasınca yine düştüğümüz yerden kalkacağız. Düştüğümüz alanı görmemiz, yeniden ayağa kalkacağımızın işaretidir.

Sanatımıza destek bulamıyoruz

 

Kültür sanat alanına kamu kuruluşlarının desteğini nasıl gözlemliyorsunuz?

 

Kültür sanat sponsorluk çalışmalarıyla gelişir. Kültür sanatla uğraşanların sermayesi ürettikleri sanattır, sanatlarının gün ışığına çıkması toplumun geniş kesimlerince yankı bulması da ancak ekonomik gücü elinde bulunduran kurumların yardımıyla olur. Bu yurt dışında da böyle; büyük sanat çalışmaların ardında büyük sponsorluklar var.

Bizler, kendi kültürel köklerimize, medeniyet kodlarımıza uygun olmayan sanat anlayışına devlet desteği verildiğini görürken, kendi sanatımıza aynı oranda destek bulamıyoruz. Sanatçılar bir yere giderek, sponsorluk teklifi götüremezler. Bu onların sanatçı kişiliklerine, ruhuna uymaz. Devlet, belediyeler eliyle sanatçılara katkıda bulunacak alanları kendi bulmalıdır. Ellerinde imkân bulunanların, sanatçılara, yazarlara, düşünce adamlarına kendi ayaklarına getirmeden bu desteği sağlamalı ve yüreklendirmeli... Yeni çalışmalar için gerekli imkânlar sağlanmalı... Malumunuz üzere marifet iltifata tabidir, müşterisiz meta zayidir.

Son dönemde fotoğraf merakı başladı buna yönelik bir çalışmanız var mı?

 

Evet var. Son yıllarda özellikle bu alanların başında fotoğrafçılık geliyor. Alanında uzman, deneyimli fotoğrafçıların öncülüğünde Fotoğrafçılık Kursu'nu açacağız. Türk edebiyatında şairlerin de yeri önemli. Onlar için de "Şiirler Seni Söyler"  diye her ay bir şair dostumuzun şiirlerini, burada dinletiler şeklinde, şairin dostlarından dinleyeceğiz. Her ay usta öykücülerle birlikte "Öykü Meclisi" kuracağız. Genç öykücülerle buluşup öykünün dil meselelerini, kurgu sorunlarını konuşacağız. Öykü çalışmalarımız olacak teoriden pratiğe geçireceğiz konuştuklarımızı. Yazarların da heyecanlı olduğu anlar vardır. Düğün heyecanı, doğum heyecanı gibi bir yazarın kitabının çıktığı an, onun hayatının en özel zaman dilimidir.

Çağı iyi okuyan dergi sözünü söylemeye devam edecek

 

Uzun yıllar dergicilik yaptınız, günümüzde dergicilik ne durumda, ileride dergiler yaşayabilecek mi?

Dergi dünyası, son yıllarda internetin önemli derecede hayatımıza girmesiyle birlikte büyük bir kan kaybına uğradı.  İnternet alanına hakim olamayan, çağı doğru okuyamayan, çağın dilini kavrayamayan dergiler gelecekte yaşayamayacaklar. Kendilerini çağın şartlarına göre konumlandıran, atılımlar yapan dergiler ise her zaman sözlerini söylemeye devam edecekler. Klavye ile büyüyen nesillerin eline matbu bir eseri alması, onu takip etmesi, 140 karaktere sıkıştırılan bir neslin uzun uzadıya bir didaktik yazıyı okuması mümkün görünmüyor.

Türkiye'de son yıllarda yapılan araştırmalar, aslında dergiciliğin nereye gittiğine dair istatistiki bilgiler veriyor. Son araştırmalar, dergilerin yüzde 18 tiraj kaybettiğini gösteriyor. Bu yüzde 18'lik rakam, önümüzdeki senelere vurduğumuzda ciddi bir kan kaybı olarak karşımıza çıkacak ama çağı iyi okuyan her dergi sözünü matbu olarak söylemeye devam edecek. Bundan 3-4 yıl önce Dergi Editörleri Birliği'ni kurduk, dergiciliğin sorunlarını tartıştık. Her ay dergi editörleriyle bir araya gelerek dergileri nasıl gündem yapabiliriz, nasıl canlandırabiliriz diye konuştuk. Dergiciliğin maalesef çözüm bekleyen birçok sorunu var.

TYB' de birçok sanatsal faaliyet yapılacak

 

İki ay önce Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı oldunuz, yeni dönemde Türkiye Yazarlar Birliği'nin projeleri neler?

 

Türkiye Yazarlar Birliği Türkiye'nin en köklü, en dinamik kültür sanat kurumlarından birisi. 35 yıllık bir geçmişi var. Kendi geleneği içerisinde bugüne kadar yürütmüş olduğu temel faaliyetler var. Bu faaliyetler içinde, "Yazarlık Okulu" var, yazar olmak isteyenler için doğru, sistemli bir şekilde alanında uzman isimler tarafından veriliyor. Yine kültür sanatın değişik alanlarında da bizim çalışmalarımız olacak.

Usta yazar Yusuf Kaplan öncülüğünde ve hamiliğinde "Sinema Okulu" olacak. Karikatürist Yusuf Kot'un öncülüğünde Karikatür Okulu, yine gazetecilik alanında bu işin duayen isimleri eşliğinde gazeteci adaylarına, kültür sanat muhabirlerine "Gazetecilik Okulu" olacak. Bu faaliyetler bir okul, fakülte niteliğinde. Geçen hafta başlattığımız büyük ilgi gören hatta buradaki imkanlarımızın yetmediği, kısıtlı kaldığını gördüğümüz bir "Tasavvuf Okulu" var. Dünyanın her yerinde bugün tasavvufi değerlere karşı açlık içerisinde sadece Doğu'da değil, Batı'da bir ilgi ve merak var. Bu merakı doğru okumak gerekiyor; kendi iç evreninde huzuru bulamamış insanlara Batı'da bulunabilecek bir çare yok. Tasavvuf insanların tüm bu açmazlarına, çıkmazlarına ışık sunuyor, bir kapı oluyor.

İnsanların tasavvufa merakı varsa, onları sahih kaynaklardan okumasına vesile olmalıyız. Gençlik hareketlerini ıskalayan hiçbir cemiyet geleceğe taşınmaz. Eğer gençleri göz ardı ediyorsanız gelecekten ümidinizi kesmişsiniz demektir. Şahsım, Türkiye'nin en genç Yazarlar Birliği Başkanı'yım, Yazarlar Birliği'nde gençlerin yeri ayrı. Onların birçok alanda ilgilerine cevap vermeye çalışıyoruz.

Yazarlar birliği deyince akla, o eski muhabbet ortamı geliyor. Bunu tekrar oluşturabilecek misiniz?

 

Evet, "Hasbi Hasbihaller" adında sohbet programlarımız olacak. Yazı dünyasının, düşünce dünyasının önemli ustalarını, sohbet halkalarıyla gelen kişilerin bir masada sandalye çekerek dahil olacağı bir programla sevenleriyle buluşturacağız. Tek başına kaynak olmuş anıt şahsiyetlerimizden üstad Sezai Karakoç'la ilgili "Sezai Karakoç'la 40 Saat"  adlı bir program var gündemde. Bu programda, Üstadın şiir dünyasını, düşünce dünyasını anlayabileceğimiz yazarlarımızla 40 hafta boyunca sürecek bir program yapacağız.  Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi yeni dönemde inşallah Türkiye'nin kültür gündemini belirleyen birçok projeye imza atacak. Gayret bizden tevfik Rabbimizden...

 


Etiketler Kültürün - kalbi - TYB'de - atacak! -
FaceBook ta paylaş
20121001102417 -
Özel Röportaj
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ahmet Özhan TYB İstanbul'da Muzaffer Ozak'ı Anlattı
Prof. Dr. Cevat Akşit TYB İstanbul'da Konuştu
Yeni Türkiye’nin Mefkûresi TYB İstanbul’da
Mustafa Ruhi Şirin: Modernite, çocukluğu üretir ve dönüştürür
TYB İstanbul Başkanı Bıyıklı: "İslam Dünyası Zor Günlerden Geçiyor"
SOSYOLOJİK DÜŞÜNCE ATLASI UFKUMUZU BULDURACAK
ÖYKÜCÜLER RÜYALARI HAKİKATİ İFADE ETMENİN BİR YOLU OLARAK KULLANIYOR
ŞEDDELİ ZENCİ ÖLÜM VAR HACİ İLE YÜZ YÜZE
İFTAR ÇADIRINA GEREK YOK!
İSLAM’IN PROTESTANLAŞTIRILMASI FİKRİ HAKİM KILINIYOR!
KEMALİST BİR ÜLKÜCÜLÜK TÜRETİLİYOR
BEN YAZMANIN DUA ETMEYE BENZEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
HAZ ÇAĞINDA ANCAK ORGANİK ÇOCUK YETİŞİR!
GÖNÜL KİMİ SEVER İSE SULTAN ODUR
ZİHİNSEL BİR HİCRETE İHTİYACIMIZ VAR
CENNETE GÖTÜREN MÜZİKLERİ SEVİYORUM
YUVALARDA YANAN CANLAR VAR
SULTAN ABDÜLAZİZ İYİ RESSAMDI
EDEBİYAT MEVSİMİNİ MAHMUT BIYIKLI İLE KONUŞTUK
TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNİ KİM BELİRLİYOR?
BATI HİKAYESİZ BİZ FİLİMSİZ
İŞTE BENİM ŞAİR VE YAZARIM : ESRA ERKEÇ
FOTOĞRAFI KONUŞTURMAK SANATTIR
DERDİNİ AŞKLA MAYALAMAK
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz