Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Sufi Kültür Zindanlardan geçti Yusuf!
 

Zindanlardan geçti Yusuf!
"İsyanlardayım" dedi Oysa İmtihanlardaydı…
Ekleme Tarihi : 20120921101117 -

Dünya imtihan amacıyla yaratılmış bir mekan. Yaşama amacımız Kur'an'ın haber verdiği gibi açlık, korku, mallar ve canlarla imtihan olmak. Biz her imtihanda Allah'ı görür, bizi unutmadığından sevinç duyar, sabır ve tevekkülle O'na bağlılık ve sadakatimizi kanıtlarız. Ne güzel ki imtihan oluruz. Her imtihanda daha olgunlaşır, Allah'a daha yakınlaşırız. 

"Allah bana çok rahat bir hayat yaşattı, hiç zorluk çekmedim. Demek ki ben Allah'ın sevgili kuluyum" diyen insan yanılgıdadır. İmtihan olmak, Allah'ın kulunu zahiren unutmadığının işaretidir. İnsan zorluk yaşamalı, zorlukla yüzleşme anında tevekkülünü kanıtlamalı, her zorlukta bir şeyleri aşmalı ki olgunlaşsın, imanı derinleşsin ve Rabb'i huzuruna biraz daha arınmış çıkabilsin. 

Samimi ve içten olmalı mümin. Allah’ı aşkla sevmeli, Allah’tan derin saygıyla korkmalı, çok güçlü bir imana sahip olmalı, Allah’ın imtihanından onur duymalı, Allah imtihan ettiğinde mutlu olmalı, hep kolaylık aramamalı. Ecirler en zorların arasındadır, en çetin yerlerin içindedir. Mümin çetin ortamlardan, zorluklardan yılmamalı, aksine rahmet olarak görmeli. Eğer ondan kaçınırsa, imtihandan kaçınıyor demektir. 

O tek büyük Sevgili'ye duyulan aşk... O aşk kolaylıkta nasıl ispatlanabilir? Zorluk olacak ki aşk, vefa, kalbi bağlılık ortaya çıkacak. Ateşle imtihan olacak ki insan, değersizlikleri eriyip gidecek, "değer" olarak kalacak. 

Mümin, Allah'ın imtihanından sevinç duyar. Zorluk zamanında o isyanlarda değil imtihandadır. Yaşadığı olayda kim ya da ne sebep kılınmış olursa olsun her imtihanın arkasında Allah'ın bulunduğunun farkındadır. Ne güzeldir ki Rabb'i onu "unutmamıştır." 

İnsan büyük bir yanılgı içinde yaşamını kendisinin şekillendirdiğini düşünüyorsa huzur bulamaz. Yıllarca çalışıp didinerek edindiği eve, paraya, işe ve aileye kavuşan kişi, idealine ulaştığı halde kalbi tatmin olmaz. Farklı korkular yaşamaya başlar. Ya tüm bu kazandıklarını bir gün yitirecek olursa?.. Kuruntuları nedeniyle bu kişinin ruh hali,  cehennemin bela dolu zifiri karanlıklarında 'ne ölebilen ne de diri kalabilen' insanlarınki gibidir. 

İmtihan mekanında karşılaşılan her zorluk, her musibet ya da hastalık, insanın Allah'a yaklaşması için birer vesiledir. Zorluk zamanlarında samimi iman sahipleri Allah'a daha gönülden sığınır, daha halisane teslim olurlarken, kimileri isyanı seçerler. 

İmtihan, hayatın son anına kadar devam eder. İnsan her sözünü, her davranışını ve aklından geçen her şeyi ahirette karşısında bulacaktır. Hayırdan ya da kötülükten yana yaptıklarıyla karşılık görecek, hiç kimse ‘hurma çekirdeğindeki iplikçik’ kadar dahi haksızlığa uğratılmayacaktır. İsyanı seçen, zorluklar karşısında sabır ve tevekkül göstermeyen kişinin ise Rabb'ine döndürüldüğünde yaşayacakları çok daha zorludur. 

"İsyanlardayım" dedi. Hayır, imtihanlardaydı. Fark etseydi kurtulacaktı." (Mevlâna Celaleddin) 

 

Fuat Türker

HaberKültür.Net

 


Etiketler Zindanlardan - geçti - Yusuf! -
FaceBook ta paylaş
20120921101117 -
Sufi Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
DAMLA'DAN SU'YA MEKTUP
İLİM KENDİN BİLMEKTİR BİLENE
YAŞAMAK SEVMEKTİR SEVMEK İBADETTİR
ESKİMEZ ESERLERİMİZ: KUŞEYRÎ RİSALESİ
MASALIMIN SONUNU BEN YAZACAĞIM
TASAVVUFU GAZZÂLÎ Mİ SÜNNİLEŞTİRDİ?
DEDE EFENDİ BUGÜN ÖLDÜ...
ANADOLU'NUN KALBİ: EBUL HASAN HARAKANî
VARLIĞI TASAVVUFİ NÜKTELER YORUMLAR
Makamın anladığın son ayette!
Sözün dalı varsın semaya!
Umulur ki derya tutuşa!
Sebepler Sonuç İçin Yaratılır!
Din samimiyettir!
Ümitlilik peygamber ilmi!
Ateşîn sabırlar lazım bize!
Allah korkusu en güzel korku!
Kibirliye tekebbür tevazudur!
Zindanlardan geçti Yusuf!
Okullara Hakikat Bilgisi dersi konsa...
Niye bu kadar güzeliz ki:)
Yanmak Var 'Yanmak' Var!
Ey Bütün Kapıları Açan!
Ey Nefsim; Fena Et, Feda Et!
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz