Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Müzik Kültür Yorumlanan Duygudur
 

Yorumlanan Duygudur
Yalnızlığın Şarkısı adlı albüm çalışmasıyla dinleyicinin beğenisini kazanan M. Mehmet Çelik ile çalışmalarını konuştuk.
Ekleme Tarihi : 20120818033239 -

M. Mehmet Çelik ‘i en iyi anlatan eseriniz hangisi ve kısaca kendinizden bahsedip, yol hikâyenizi okurlarımızla paylaşır mısınız?

Öncelikle Milat gazetesine ve şahsınıza çok teşekkür ediyorum. Başarılı çalışmalarınızın devamını ve Milat Gazetesine yayın hayatında üstün başarılar diliyorum. İnsanları buluşturan kitle iletişim organları da olmasa birbirimizi görmemiz, muhabbet ve mülakat etmemiz çok zordu, bereket Milat vesile oldu bu buluşmaya.

Yorumlanan duygudur

M.Mehmet Çelik i en iyi anlatan eser hangisidir diye ben de kendime soruyorum ama bu soruya cevap vermek oldukça güç. Zira eserlerimizin hepsinde kendime yer bulmaya çalıştım, özellikle bir eseri yorumlarken o esere duygunu katamıyorsan, yaşayamıyorsan etkin ve verimli bir çalışmanın ortaya konduğu söylenemez. Tüm eserlerimizde duygu karışımı olduğundan o duyguyu yaşayarak yorumladığınız için her eserde kendinize yer bulursunuz. 7 kişilik evlat envanterine sahip bir ailenin 3. çocuğu olarak Malatya da dünyaya geldim. İlköğrenimimin bir kısmı Babamın memuriyeti nedeniyle Van'da geri kalan öğrenim hayatım Malatya da devam etti, Lise'yi Malatya İmam Hatip Lisesinde tamamladım, Üniversite öğrenimimi ise İstanbul’da. Öncesi amatör olup 1994 yılından itibaren profesyonel müzik çalışmalarına başladık, aynı yıllarda Radyo TV Program yapımcı ve sunuculuğu görevlerini icra ettik,12 yıl yerel ve ulusal birçok radyoda programlar hazırlayıp sunduk. 

Kazanımlar paylaşılmalı

Radyo ve müzik çalışmalarımızın yanı sıra Kişisel gelişim ve Etkili iletişim gibi eğitim ve sunularda bulunduk. Ve halen aynı zamanda İnsan Kaynakları yöneticisi olarak görev yapmaktayım. Edinim ve kazanımların insanlarla paylaşılması, faydalı olduğu mülahaza edilen bir veri var ise bunun sofraya konulması gerektiği kanaatindeyim. Bu güne kadar yaptığımız müzik çalışmaları ve radyo programlarında insanlarımıza, dinleyenlerimize, içerik itibari ile bir şeyler sunma çabasında bulunduk. Rabbim bundan sonra da istikametimizi şaşırmadan hak ve hakikat uğruna faydalanmayı, faydalı olmayı bahşeylesin diye duacıyız.

ZAMANI MEKANI YOK

Kelimeler, cümleler satırlara döküldükçe okunması lezzetli bir şiir ve dinlenesi güzel bir eser haline dönüşmüş. Peki, bu güzel işleri kaleme alırken zaman ve mekân önemlimidir sizin için?

Aslında ne zaman ne de mekân. Duygulu olmak, dertli olmak yetiyor. Aracınızla seyahat halinde iken, dost meclisinde sohbet ederken, gecenin bir yarısında sam yeli gibi esen duygu dolu rüzgârlar, vs vs. Zamanı ve mekânı yoktur. Gönülden bir şeyler terennüm ediyorsa, vakte saate bakılmaz.

Albümünüzün ilginç bir yanı ise Emniyet Müdürü Sayın Bayram Özbek. Bir araya gelişiniz ve albüm hazırlıkları nasıl başladı?

Aziz dostum Bayram, benim çocukluk arkadaşım, aynı mahallenin çocuğuyuz, yıllarca aynı okul aynı sınıf ve aynı sıralarda öğrenim gördük, benim için çok saygıdeğer, muhterem bir kişiliktir, kendisine buradan selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Bayram bey, şair ruhlu bir insandır, sadece şiir yazmakla kalmaz, aynı zamanda senarist, konsept danışmanı, NLP Uzmanıdır. Tüm bunların yanı sıra ayrıca Emniyet Müdürüdür. Yayınlanmış birçok eseri bulunmakta ve bunlardan bir kaçı şiir kitabı olarak okuyucusu ile buluşmuştur.

Düet çalışması yolda

Uzun zamandır sevgili dostumun kaleme aldığı eserlerden oluşan bir albüm yapma isteğim vardı, bunu kendisiyle paylaştığımda oldukça memnun olmuştu, sağ olsun beni kırmadı ve eserlerini Yalnızlığın Şarkısı adlı albümde besteleyip okumak nasip oldu. Bayram Bey ile aynı sahneyi paylaşmış ve senaryosunu kendisinin kaleme aldığı bir tiyatro oyununda bir araya geldik, izleyenlerin beğenisi kazanan tek perdelik bir oyunu sergilemiş olduk. Bundan sonra da nasip olursa eğer, birlikte birçok çalışmayı icra etme niyetindeyiz. Hatta birlikte bir düet çalışmasına da başlamış bulunmaktayız, Bayram bey şiir, bende eser yorumlayacağım, kısmet olursa yakın zamanda stüdyo çalışmalarına başlayacağız.

ABDULBAKİ KÖMÜR ABİMDİR

Müzik camiasında kendinize örnek aldığınız bir isim var mı?

Evet, elbette. Sadece yaptığı müzik çalışmalarıyla değil, kimliği, kişiliği ve duruşu ile "Abim" dediğim bir isim, Duygu dolu eserlerin mimarı diye de adlandırdığım çok muhterem Abdulbaki KÖMÜR. İçten hürmet ve muhabbetlerimi sizlerin aracılığı ile arz etmek istiyorum. Yıllardır süregelen bir "abi kardeş" hukuk ve diyalogu ile görüştüğüm, kendisinden istifade etmekten onur duyduğum, gönül ehli, duygu dolu bir insandır sevgili abim Abdulbaki Kömür. Hem "Sürgün Aşk" hem de son albümümüz "Yalnızlığın Şarkısı"nda çok sevdiğim eserlerini albüme taşımakla şeref duyduğumu ifade etmek isterim. Birlikte bir albüm çalışmasına niyet ettik, Rabbim tamamına erdirsin inşallah.

Kendi müziğinizin beslenme kaynakları olarak neleri ölçü alıyorsunuz?

İçtenlik, Samimiyet, Arıtılmış su misali arıtılmış ve berrak duygular. Yapı itibari ile duygusal bir insanım, duygu dolu bir insanda verilerin, ürünlerin beslenme derdi olmaz diye düşünüyorum. Mevcut yapı zaten sizden sadır olan çalışmaları besliyor. Ama sürekli bir şeylerin üretilmesi gerekir, bunun için iç dünyanızın yanı sıra sosyal hayatın da zaman zaman bu kaynaklara katkı sunduğunu söyleyebiliriz.

GÖNÜLDEN BESLENMEK GEREK

Yeni bir ses, yeni bir müzik iddiasıyla çıkanların kalıcı olabilmesi için neyi gözetmesi gerekir?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; sizinde ifade buyurduğunuz gibi ortada bir "iddia" var. İddia ile yola çıkmak insana istikamet kazandırmaz, bir ışık doğdu derler ama bu ışık kısa zamanda kendini karanlığa mahkûm eder. Samimi olmak lazım, milli ve manevi değerlerin süresiz gözetilmesi, duruşundan, kimliğinden, kişiliğinden hiç bir zaman ve hiç bir şekilde ödün vermemeksizin istikamet üzere gayret. Devasa iddialar, reklamlar ve taşkınlıklar ile projektörleri yanıp kısa sürede şalterleri kapanan çok sanatçı gördü bu millet. Özü ve sözü ile bu necip milletin duygularını, hislerini, gönül terennümleri eşliğinde satırlara nakşetmek, bestelemek ve dillendirmek.

BİR ŞEYLER ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Dinleyici mi sizin müziğinizi bulacak, sizin müziğiniz mi dinleyicisini oluşturacak, neler söylersiniz?

Dert farkımız var, dünyaya farklı açı ve köşelerden baktığımız diğer sanatçı arkadaşlarımızla. İddialar ile albüm yapmıyoruz, "Türkiye’nin en çok satan albümü budur" diyerek reklam yapanların, Kültür Bakanlığı bandrol kayıtlarına baktığınızda güler geçersiniz. İnsanlara, dinleyenlerimize bir şeyler fısıldamak istiyoruz, anlamsız, hiç bir mesaj ve vurgusu olmayan çalışmalardan uzak durma gayretinde olduk. İnandığımız değerlere bağlı, hem araç hem de amaç olarak kullandığımız müziği, kitlesel olmaktan ziyade evrensel bir yapı düşünerek icra etmeye çalışıyoruz. Biz üzerimize düşeni bir sorumluluk bilinciyle yapmaya çalışalım, muhakkak ikisinden biri hâsıl olur, yani ya dinleyici vasıl olur ya da çalışmalarımız dinleyiciye vasıl olur. Ama her şeyden önemlisi tekrar vurgulamak isterim ki; "Biz değerlerimizi yanımıza alarak, onları baş tacı yaparak, istikamet üzere yürüyüşümüzü sürdürelim. Er ya da geç, seven sevdiğine merhaba der."

Hasan HAFİF

Milat Gazetesi

 


Etiketler Yorumlanan - Duygudur - -
FaceBook ta paylaş
20120818033239 -
Müzik Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Divanyolu’nda Mûsıkî Dinletisi Gerçekleştirilecek
EDEBİYAT MEVSİMİ'NDEN ÖDÜL TÖRENİ VE KONSER
TÜRK HALK MÜZİĞİ’NİN USTALARI ÖĞRETMENLER İÇİN ÇALDI
USTA PİYANİST İSTANBUL'DA
NEŞET ERTAŞ, HALKIN DEĞERLERİNİ YÜREKTEN HİSSEDERDİ
Yorumlanan Duygudur
Payıma şiir düştü
Zuhurat’tan haber var
Yok mu “Ay Konserleri”ne destek olacak?
Türkiye ‘Hayatını Yaşa’ diyecek!
İranlılar Müzikten anlar mı?
Bono & Pavarotti yardımın öbür adı
Bir Ahmet Özhanımız daha yok
Zeyd Şato müziğiyle konuşuyor
Saleh Sabr bizi söylüyor
Bu semazene kanınız kaynayacak
Uykusuz Nöbetçi göreve hazır
Yusuf Karagöz önce sanat diyor
Ziya Uğur dolu dizgin
U2 Eylül’de İstanbul’da
Flört’e nasıl bakıyorsunuz?
Kekilli’den Sezai Karakoç Bestesi!
Tara Jaff Seyr-i Mesel’de!
Deniz Arcak nerede dinlenir?
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz