Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Soru Cevap Zengin, Fakir Ayrımı Yapılmazdı
 

Zengin, Fakir Ayrımı Yapılmazdı
Akademisyen Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil'e HaberKültür.Net okurları için Ramazan'a dair duygu, düşünce ve hatıralarını sorduk.
Ekleme Tarihi : 20120807143726 -

Ramazan’a dair duygu, düşünce ve hatıralarınızı HaberKültür.Net okurları için alabilir miyiz?

Öncelikle Yeni Dünya Dergisi okurlarımızın Ramazan’ını tebrik ediyorum. Ramazan ayı hakkında duygu ve düşünceleri deyince benim çocukluğumdan gelen duygu ve düşüncelerim var, bir de günümüzdeki duygu ve düşüncelerim var. Ramazan ayı çocukluk zamanlarımızda, eski zamanlarımızda özellikle bolluk bereket ayı olarak böyle çocukluktan üzerimizde kaldı. Ramazan’ın maddî ve manevî bütün yönleriyle hayatımıza damga vurduğunu görüyoruz. Bu özellikle halkımız arasındaki birlikteliği, muhabbeti artıran bir husus olarak ortaya çıkıyor. Ben tarihçi olduğum için Osmanlı’da tarihte hemen hemen Ramazan ayında bütün büyük köşkler, konaklar hepsi açılır ve zengin fakir herkes o konaklara, köşklere gelir iftarlarını yaparlar, burada zengin, fakir ayrımı yoktur. Bu halkımızın, milletimizin birlikteliğini sağlayan en büyük hususlardan bir tanesidir. Son yıllarda özellikle önce kış aylarında çadırlar bugün de sokak iftarları şeklinde bu dayanışmanın en güzel numunelerini görüyoruz. Dolayısıyla Ramazan ayı geldiği zaman bir bereketi, bir bolluğu, bir muhabbeti, bir birlikteliği maddî ve manevî olarak her yönüyle yaşadığına şahit olmaktayız. Dolayısıyla Ramazan ayını gerçekten milletimizin her yönüyle en iyi bir şekilde dolu dolu olarak yaşadığını, hem dinî hayatımıza hem kültürel hayatımıza hem sosyal hayatımıza çok büyük etkileri olduğunu ve olacağını ve her yönüyle de yaşatılması gerektiğini düşünüyorum. Bütün bu yönleriyle bu duygu ve düşünceyle milletimizin Ramazan-ı Şerifini tebrik ediyorum. Yine tarihçi olarak Osmanlı zamanında halkımız özellikle çalışanlar, memurlar tatillerini Ramazan ayında alırlardı, okullar Ramazan ayında tatil olurdu, çalışmalar Ramazan ayına göre düzenlenirdi, öğleyle ikindi arasında çalışırlardı, nöbetleşe işe giderlerdi vs. Yani Ramazan’ın gerçekten dolu dolu yaşandığını biz görürdük, bilirdik. Bu Osmanlı zamanında en güzel bir şekilde görülüyor. Milletimizin de bugün bu paylaşmayı üst düzeyde yaptığına şahit olmaktayız. Bunlar gerçekten belki daha arzulanan seviyede olmasa bile bizleri sevindiren hususlardır. İnşallah Ramazan bütün o güzellikleriyle geliyor, çünkü on bir ayın sultanıdır, sultan nasıl gelince insanlar onu, bir sultanı, bir padişahı, bir hükümdarı nasıl karşılarlar, Ramazan ayının da bir sultan olarak karşılanması, onun memnun edilmesi gerekir. İnşallah biz de Ramazan ayını kendimizden memnun ederek, memnun bırakarak o misafiri yeniden uğurlamış ve nice Ramazanlara bir kez daha inşallah kavuşmuş oluruz.

Ve bir hatıra

Bizim küçüklüğümüzde az önce söylediğim gibi mutlaka bizim insanımız ya iftardadır veya iftar vermededir. Bizim köyümüzde de, bizim evimizde de iftara çağrılır onar, on beşer kişi sonra ailemiz başka yerlere giderdi ve o zamanlar şimdiki gibi ayrı ayrı böyle tabaklarda yemekler verilmez, bütün olarak konulurdu misafirin önüne veya kadayıf tepsisi bütün olarak konulur ve gittiği zamanda tabii Ramazan’ın bir de insanlar eskiden çok herhalde yemeleri kuvvetliydi, tepside de tek bir börek dilimi kalmadan geri gelirdi, misafirlerin önüne konulur ve hiç artmazdı. Ben tabii çocukluk, bir gün yine artık çok bekliyorduk belki de onu “İşte bu gecede mi börek kalmayacak, kadayıf kalmayacak?” diye bağırmıştım dışarıda. Tabii rahmetli pederimiz ben oradan bağırınca onu durdurmuşlar ve o gün bize de börek ve kadayıf bırakmış olarak göndermişlerdi. Bunlar tabi gerçekten hoş duygulardı. 

Hasan HAFİF

HaberKültür.Net


Etiketler Zengin - - Fakir - Ayrımı - Yapılmazdı -
FaceBook ta paylaş
20120807143726 -
Soru Cevap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
HADİSLERİ DE HAFIZLARI KORUYOR!
Her şey sonsuza akar!
Kur'ân-ı Kerim'i Meâliyle Okuyorum
Biz Ramazan'a Misafiriz
Ramazan Müzikle Dolu Oluyor
Zengin, Fakir Ayrımı Yapılmazdı
Ramazan Kur'ân Ayıdır
Ramazan'da İnancım Artıyor
Su İçince Bozulmayan Oruç
Allah'la (cc) Sözleşmiş Oluyoruz
Allah Sabrı Verir Mutlaka
Mazlumları Unutmayalım
İnsanları Övmeyi Sevmezdi
Ramazan geceleri ne kılalım?
Medeniyetler Kraliçesi İstanbul
Şiirimizin Kutup Yıldızı’ydı
Medeniyet Haritası İstanbul
İslâm Medeniyeti İstanbul'da Tecelli Etti
Halk şiirini kente taşıyan son ustaydı!
Bu dünyada iyi sınav verdi!
Parası hiç olmadı!
Neyin sırrı nedir?
“Müslüman bir delikten iki defa sokulmaz”
“Kadere inanan kaderden emin olur”
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz