Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
TV Kültür HAZRET-İ ÖMER(RA) İYİ DİZİ
 

HAZRET-İ ÖMER(RA) İYİ DİZİ
Dizide esen Ehl-i Sünnet rüzgârı bir izleyici olarak beni oldukça memnun etti.
Ekleme Tarihi : 20120807102338 -

Efendim malumunuz Ramazan-ı Şerifin başından beri Atv’de iftarın hemen ardından bir dizi ekrana geliyor: Hz Ömer(ra).

Sahurdan evvel ve gündüz kuşağında tekrarı da verilen bu diziyi izlemeye gayret ediyorum. Haddi zatında bu yazıyı diziyi sona erdiğinde yazacaktım fakat yayın organlarının hemen hiçbirinde dizi hakkında iki satır da olsa bir yorum bulamayışım beni yazmaya itti.

Evvela belirtmek isterim ki, Hulefa-i Raşidin hazeratını tasvir eden bir dizi, fıkhen nereye oturtulur, bunu bilmiyorum. Bu konuda kıt kanaat fikrim ve çok az biraz ilmim olsa dahi ne beyan edecek güçte ne de fetva verecek makamdayım. Ol sebepten işin fıkhî boyutunu hocalarımıza havale edip “dizi”yi ele alacağım.

Dizi, Suriyeli bir yönetmen olan ve daha önce de gerçekten güzel işlere imza atmış olan Hatem Ali’nin kontrolünde çekiliyor. Hatem Ali, detaylara önem veren bir isim. Bu durum onun daha önce çektiği ve bugünlerde TRT El-Türkiye’de orijinal diliyle verilen Selahaddin Eyyubî dizisinde de dikkatimizi çekmişti.

Hz Ömer(ra) dizisinde de aynı hassasiyeti görüyoruz. İslam tarihine aşina olan hemen herkesin görmek isteyeceği detaylar dizide işlenmiş. Hazret-i Ali’nin(ra) hicreti sırasında ayaklarının kanaması, Ebu Cehil’in ve karısının peygamber efendimize(sav) yaptığı fenalıklar, Bilal-i Habeşi’nin(ra) Habeşistan’a neden hicret etmediği vs, dizide kullanılan ayrıntılardan sadece birkaçı.

Diğer yandan Hazret-i Ebubekir(ra) rolünde gördüğümüz Ğashan Mesud, bence gerçekten iyi bir seçim. Cennetin Krallığı’nda Selahaddin Eyyubi olarak karşımıza çıkan bu aktör, Kurtlar Vadisi Irak’ta da Şeyh Halis Kerkukî rolündeydi. Kurtlar Vadisi Irak’ın DVD’sinde yer alan röportajında dindar bir Müslüman portresi çiziyordu. Dizide ise izlediğimiz bölüme kadar Hazret-i Ebubekir(ra) rolünün yeterince aktif gösterilmediği kanaatindeyim. Gerçi Hazret-i Ebubekir’in aktifliğini anlatmak için O’nun peygamber efendimiz(sav) ile olan yakınlığını göstermek gerekir. Peygamber efendimizi(sav) tasvir edemedikleri için Hazret-i Ebubekir(ra) biraz daha geri planda görünüyor olabilir. Bu makul bir mazerettir.

Hazret-i Ali rolünde oynayan Ğânim Elzirlî ise Hazret-i Ali’nin piyasadaki tasvirlerine oldukça benzetilmiş. O’nun kahramanlıklarına dair detaylar da yer alıyor. Gerçi Hayber’de kale kapısını yerinden söktüğünü göremedik ama Hendek’te Amr İbnü’l-Vîd ile yaptığı efsanevi mübarezeyi izledik dizide.

Hazret-i Osman’ın(ra) ise dizide pek az görünmesinin hikmetini doğrusu anlayamadık. Habeşistan’a hicret eden kafilede yer alan ve Bedir hariç tüm savaşlarda yer alan bu hayâ abidesi zat, dizide pek ala daha fazla işlenebilirdi.

Gelelim olayların kendisi etrafında işlendiği Hazret-i Ömer’e(ra). Dizide Hazret-i Ömer(ra) oldukça iyi işlenmiş ve gerçekten güzel anlatılmış. İslam’ı seçmeden önceki tutumu, Müslüman oluşu, hicreti, cesareti, hiddeti ustaca işlenmiş. Ama tüm bunları canlandıran Samir İsmail’in yeterince başarılı olduğunu söyleyemem. Samir İsmail karizmatik bir adam. Ama o kadar. Müslüman olduktan sonra azılı kâfirlerin kapısını çalıp “Ben Müslüman oldum!” diyerek meydan okuyan Hazret-i Ömer(ra) ile Rasülüllah’a(sav) iman etmeye gelmiş Hazret-i Ömer’in(ra) yüzünde aynı ifade olursa, orada bir oyunculuk sıkıntısı vardır. İslam’ın bu dehşetli kahramanı ağlamayı da hiddetlenmeyi de iyi bilirdi. Oyuncudan Hazret-i Ömer’i(ra) yaşatmasını beklemek zaten adil olmaz lakin unvanı “Faruk” olan bir halifeyi canlandırırken mimikler de ona göre “Faruk” olmalıdır. Samir İsmail’i başarısız bulmuyorum fakat o rolde oynamak daha fazla kabiliyet istiyor. Hazret-i Ömer(ra): “Ey müşrikler duyun, ben hicret ediyorum. Anasını evlatsız, evlatlarını babasız, karısını dul bırakmak isteyen şu tepenin ardında gelsin benimle buluşsun.” diye haykıran Hazret-i Ömer(ra) elbette bunu bilgi vermek için yapmadı. Ne var ki Samir İsmail, sadece bilgi veriyor gibiydi. Yukarıda da belirttiğim gibi, bir aktörden Hazret-i Ömer’i(ra) yaşatmasını beklemek haksızlık olur ama elbette daha iyi bir oyunculuk sergilenebilirdi.

Hazret-i Hamza(ra) rolünde oynayan Muhammed Miftah’ın ise yaşlı olduğunu düşünüyorum.Vakıa yıllar evvel çekilen Çağrı’da da aynı hata yapılmıştı. Hazret-i Hamza(ra) peygamber efendimizin(sav) amcası olsa da O’nunla(sav) aynı yaştaydı.

Sahabe-i Güzin hazeratı aşağı yukarı böyleyken müşrikleri canlandıran oyuncuların fevkalade olduklarını söyleyebilirim. Ebu Cehil, Utbe Bin Rebia, As Bin Vail gibi şeddad kafirleri canlandıran oyuncular gerçekten çok iyi rol yaptılar. Sonradan İslam ile şereflenecek olan Ebu Süfyan, Halid Bin Velid, Amr İbnü’l-As gibi zatları oynayanlar da rollerinin hakkını vermişler.

Yeri gelmişken belirtelim, senaristin Ebu Süfyan(ra) ve eşi Hind’in(ra) Müslüman olmasıyla ilgili meseleleri anlatırken şianın görüşlerine kaymamış olduğunu görmek gerçekten güzel. Daha genel bir ifadeyle dizide esen Ehl-i Sünnet rüzgârı bir izleyici olarak beni oldukça memnun etti.

Yapımcının Hulefa-i Raşidin’den Hazret-i Ömer’i(ra) seçmesinin zekice bir tutum olduğunu düşünüyorum. Hazret-i Osman’ın(ra) halifeliğinin son yıllarında baş gösteren fitneleri ekrana aktarmak faydadan çok zarar getirirdi. Aynı şekilde Hazret-i Ali(ra) konusunu şianın fikirlerine bulaşmadan anlatmak oldukça zor olurdu. Hazret-i Ebubekir(ra) devrinde ise İslam devleti fütûhâta girişmemişti henüz. Bu açıdan Hazret-i Ömer(ra) etrafında şekillenen bir kurgu iyi olmuş.

Ayrıca, izleyebilenlere diziyi Arapça olarak takip etmelerini öneririm. Zira senaryo, Klasik Arapça ile ve fasih bir şekilde kaleme alınmış.

Halifelerin tasvirinin fıkhî boyutuna girmeyeceğimi belirtmiştim fakat şunu söylemek isterim ki bu ilk değil. Hemen önümüzde bir Türk yapımı olan “Hazret-i Ömer’in Adaleti” isimli bir film var mesela. Cüneyt Gökçer’in Hazret-i Ömer(ra) rolünde oynadığı bu film, kelimenin tam anlamıyla berbat! Bu berbatlığın boyutlarına dair bir sürü örnek verebilirim ama Hazret-i Ömer’in(ra) namaz kıldırdığı bir sahnede iki secde arasında “semiallahü limen hamideh” dediğini söylesem sanırım yeter de artar bile.

Öbür yandan İran yapımı “El-Nebras” isimli bir filmde bırakın halifeleri, bizzat peygamber efendimiz(sav) tasvir edilmektedir. Aslında İmam Ali isimli bir İran dizisinin(Türkiye’de bulunabilen İmam Ali dizisi değil.) sahnelerinden bazılarının montajlanmasıyla elde edilen bu filmde Hazret-i Ali’nin(ra) kahramanlıkları anlatılmaktadır. Film boyunca Hazret-i Ali(ra) de Peygamber Efendimiz(sav) de sürekli sırtları dönük vaziyette gösterilmektedir. Filmin başrol oyuncularının yüzlerinin görünmediği bu ilginç yapım, doğrusunu söylemek gerekirse bir film olarak harikadır. Çekimler, mekan, kostümler gerçekten yerli yerindedir.  Ama elbette şianın bazı sakat fikirleri de filmin orta yerinde durmaktadır.

Kelamı bağlayalım: Elbette Hz Ömer(ra) dizisinin ve diğer İslami yapımların insanlar üzerinde doğru tesirler uyandırmasını, İslam’ın bu eşsiz kahramanlarını bir oyuncunun suretiyle değil de gönül gözüyle temaşa edebilecek idrak ve irfana sahip olmayı ve hayrın yanında şerrin karşısında tam bir ferasetle bulunabilmeyi Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyoruz.

Ahmed Pak

HaberKültür.Net

 


Etiketler - HAZRET-İ - ÖMER(RA) - İYİ - DİZİ -
FaceBook ta paylaş
20120807102338 -
TV Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
DOST'TA "ÜLKELERDEN ESİNTİLER " VAR
ERCAN YILMAZ TV 5'DE
ÇOK İZLİYORUZ, ÇOK ELEŞTİRİYORUZ: MUHTEŞEM YÜZYIL
TRT’de Osmanlı Tokadı!
HAZRET-İ ÖMER(RA) İYİ DİZİ
Seksenlerde Ramazan başkadır
Harakani Hazretleri Açık Deniz'de
Sahaflar İncir Çekirdeği'nde
Cemalettin Latiç, Düşüne Taşına'da...
Kurt Kanunu dizi oldu
Efendi dizi de olabiliyormuş
TV5'TE ÖZEL PROGRAM
Medya ve Toplum kaçmaz
Hüsnü Mahalli “Medya ve Toplum”da
Bir yanım Bosna benim
Bedri Gencer Ufuk Ötesi'nde
Ekranların en iyi sağlık programından merhaba
Gözler Seyr Fm’de
Londra’yı Amerikan Riyası mı yakıyor?
Kalem sahibi kelam sahibi mi?
TVNET merceği Ortadoğu’da
Babil’de “Son On Beş Dakika
Babil direnişte
Uykusuz kalmaya değecek
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz