Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Tarih Kültür Patrikler de idam edilir
 

Patrikler de idam edilir
Osmanlı Devleti’nin güçlü olduğu dönemlerde, Patrikhanenin hiçbir nüfuzu yoktu.
Ekleme Tarihi : 20120729020636 -

 PATRİKANENİN YETKİLERİ VE İDAM EDİLEN PATRİKLER

Osmanlı Devleti’nin güçlü olduğu dönemlerde, Patrikhanenin hiçbir nüfuzu yoktu. Reâyâya tatbik olunan cezalar Patrikler hakkında da geçerli idi. Devlete karşı ihaneti sabit olan bir patriğin -ister Rum isterse Ermeni olsun- cezası idamdı. Osmanlı tarihinde, devlete karşı ihanetinden dolayı idam edilen patrikler vardır. Bunların ilki III. Patenios olup, 1657 yılında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa (1656-1661) tarafından idam ettirilmiştir. Rum Patriğinin idamına sebep de Eflak Voyvodası Konstantin'e gönderdiği mektuptur. Patrik bu mektubunda, İslâm döneminin kapanıp, Hristiyanların âlemi tekrar tutacağını belirtmekte, Voyvodaya “ona göre tedarikte olasınız; pek yakında bütün vilâyetler İseviler (Hristiyanlar) eline girip haç ve çan'a (salip ve nâkusa) mensup olanlar, İslâm memleketlerine sahip olacaklardır” demektedir. Bu mektubu elde eden Köprülü, Rum Patriğini davet ederek, mektubu kendisine göstererek yazılmasının sebebini sormuştu. Patriğin de, her sene sadaka tahsili için böyle kâğıt gönderildiğini söylemesi üzerine Parmakkapı'da asılmıştır. O zamanlarda, yeniçeri kıyafetine giren bazı Rumlar, yağma ve talan yaparak Müslümanlara da zarar vermekte oldukları anlaşıldığından, Patrikhane basılmış 40-50 kat dolama, fes ve yeniçeri üsküfü ele geçirilmiştir. Daha önce de belirtildiği gibi, Fatih'in tayin ettiği Patrik Gennadios'dan itibaren idam edilen bu III. Patenios'a kadar bütün Rum Patrikleri, milleti tarafından seçildikten sonra bizzat padişahlar tarafından kabul olunurlarken, bu hadise üzerine, bu imtiyazlı muamele kaldırılarak yalnız veziriazamlar tarafından kabul edilmeleri kanun haline gelmiş ve bu uygulama Tanzimat’a kadar devam etmiştir. 

İdam edilen ikinci Patrik ise, üç defa İstanbul Rum Patriği olan V. Gregorius'dur. Gregorius, 1821 Yunan İsyanı ile yakından ilgili görülmüştür. Soruşturması Sadrazam’ın huzurunda yapılarak suçu sabit olduğu anlaşıldığından, Recep ayının 19. pazar günü -ki Rumların Paskalyası idi- Patrikhanenin orta kapısında idam edilmiştir. Ardından, aynı olayla ilgisi nedeniyle Kayseri, Edremit ve Tarabya metropolitleri de idam cezasına çarptırılmışlardır. Tüccar ve Rum eşrafından, bu isyanla alakası olan beş kişi daha öldürülmüştür. Patriğin cesedi üç gün asılı durduktan sonra, denize atılması için Yahudilere emir verilmiştir. Bu olay Rumları oldukça etkilemiş, o günden itibaren Patrikhanenin orta kapısı kapalı tutulmuştur. 1821 Yunan isyanı, Osmanlı Devletinin Rum memurlara olan güvenini sarsmış, bu tarihten sonra Rumlar devlet yönetiminden uzaklaştırılmışlardır. Rumlardan boşalan devlet görevleri Ermeniler tarafından doldurulmaya başlanmıştır. Gayrimüslimler, XIX. yüzyıldan itibaren de Avrupa ile daha yakın ticari ilişkilere girerek zenginliklerini artırmayı başarmışlardır.

 

Sonuç olarak denilebilir ki, Müslüman tebaa, sosyal ve siyasi statü bakımından gayrimüslimlere göre hâkim bir millet niteliğinde olmalarına rağmen, iktisadi ve ticari faaliyetleri onlara bırakmakla, ekonomik güç yönünden, zamanla "mahkûm millet" durumuna düşmüştür.

U.Salih Özdemir

www.HaberKültür.Net

 


Etiketler Patrikler - de - idam - edilir -
FaceBook ta paylaş
20120729020636 -
Tarih Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Vefatının Sene-i Devriyesinde Sultan II. Abdülhamid'i Anlamak
MÜCAHİTLERİN GÖZBEBEĞİYDİ!
ÇANAKKALE’Yİ HAKEDİYOR MUYUZ?
BALKAN FACİASININ 100. YILI
PROF. DR. İSMAİL KARA: AKİF GÖNÜLLÜ SÜRGÜNDÜR
ŞEHİTLER ÖLMEZ!
PEKİN’DE HAMİDİYYE ÜNİVERSİTESİ
Osmanlı’da yılbaşı bir başka kutlanırdı!
Cülus Yolunda Bir Valide Sultan!
Patrikler de idam edilir
Tarih konuşuyor
Osmanlı'da demografik nüfus yapısı
Osmanlı'da ilk deprem
Şehit Enver Paşa hain miydi?
Hilafete ne oldu?
Koruma Kanunu kimi koruyordu?
Tarihin dili olsa…
Yeşil Ordu'nun derdi neydi?
Türkiye azınlıkların cenneti
Evveline selam olsun sultanım
Osmanlı’da millet sistemi vardı
Abdülmecid Efendi'yi unutmayacağız
Tarihimizi küstürdük
Katip Sinan Camii garip cami
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz