Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Soru Cevap Allah Sabrı Verir Mutlaka
 

Allah Sabrı Verir Mutlaka
Sanatçı Kadir Çöpdemir'e HaberKültür.Net okurları için Ramazan'a dair duygu, düşünce ve hatıralarını sorduk.
Ekleme Tarihi : 20120728000339 -

Ramazan’a dair duygu, düşünce ve hatıralarınızı HaberKültür.Net okurları için alabilir miyiz?

Öncelikle Ramazan, tüm İslâm âlemine mübarek olsun, hayırlı olsun, hayırlara vesile olsun, bolluk, bereket getirsin, sıhhat, afiyet, kazanç getirsin inşallah. Ramazan’ı seviyorum, çünkü bir örnek, teşbihte hata olmaz bir örnekle anlatayım; çok güçlü bir adam var, iktidar sahibi ve size bir sürü güzellikler yapıyor ve çok güçlü ve çok varlıklı birisi diyelim ki ona yapacağınız maddî bir destek onu kesmez, gönülden verdikleriniz, gönlünü almanız daha etkileyici olur. Şimdi buradan hareketle diyorum , teşbihte hata olmaz, yani Rabbimizin o kadar sonsuz lütfu var ki bize, o kadar nimetleri var ki, o kadar çok şey veriyor ki bizim O’na yapabileceğimiz yegâne şey, mesela bir Ramazan’da gönülden, “Hakikaten ben senin için aç kalırım, ben senin için susuz kalırım, bana biçtiğin süre içerisinde koyduğun kurala uyarım.” diyebilme hali gibi. Dolayısıyla hani aslında bir yanda nimetler bizim için şükürler olsun ki, çok önemli ama bir yandan da bizim bir borcumuz oluyor ya o borçların telafisi değil ama kendi vicdanını bir anlamda rahatlatma süresi. Çünkü Ramazan’ın sonuna geldiğimizde insanlar şöyle diyebilir; “Şu ağustosun sıcağında 16 saatte O’nun rızasını kazanmak için yemedim, içmedim, sabrettim.” Bunlar insanı çok huzurlu kılan şeylerdir. Benim Ramazan’a bakışım böyle. Huzur vaad eden bir süreç. Neden? Çünkü bir şey yaptığını düşünüyorsun. O yaptığınızın belki hani Allah katında çok da ehemmiyeti yok normalde insan yapıyor. Sen en azından birey olarak şahsen kendini bu lutufların ve nimetlerin karşısında bir şey yapmış gibi hissediyorsun. Ramazan’ın gelenekleri artık oluşmuş, çocukluğumuzdan beri sahuru, iftarı, pidesi, davulu onu bunu, onlar da tadı tuzu oluyor, başka bir renk katıyor. Dolayısıyla Ramazan bu bir aylık süreçte insanın hem maddî hem manevî dünyasında bir sayfa açıyor gibi geliyor bana, küçüklüğümden beri de öyle gelmiştir. Rahatlatıcıdır yani Ramazan. Tabii 16 saat tarifesi biraz ilk başta matematiksel olarak gerebilir ama Allah kolaylık ve sabır versin diyorum, Allah sabrı verir mutlaka. Geçenlerde nerede okudum mu duydum mu bilmiyorum, çok güzel bir hadis-i şerif var, diyor ki; “Size kalan aslında yani sizin olan sizin yediğiniz içtiğiniz değil başkasına yedirdiğiniz içirdiğiniz.” Dolayısıyla bu da çok anlamlı bir şey. Paylaşma diyoruz,  sofrayı paylaşma, geliri paylaşma, rızkı paylaşma hani ona da vesile olması hasebiyle önemli buluyorum.

Ve bir hatıra

Şimdi ben yaşlı bir adamım. Rahmetli babacığım benim çocukluğumda da Ramazan böyle yaza gelmişti. İki yaz yaşadım ben. Ben çocuğum, benim ailemde herkes oruç tutar, temmuz daha da sıcak ağustos da sıcak falan ondan sonra “Ya baba çok zor oluyor, çok sıcak oluyor, ağlıyorum ben, baba ne yapacağım ben, susuyorum, acıkıyorum…” diyorum. Rahmetli babacığım derdi ki; “Oğlum lapa lapa kar yağarken de tutacaksın merak etme, sabret geçecek bu.” “Ya baba ne karı, hep boyuna güneş…” Hani kendimi hatırlamaya başladığımdan beri Ramazan yaz olmuş ya, “Hani ne zaman kışın tutacağız hep yazın tutuluyor…” Ama hakikaten devran dönüyor, zaman geçiyor hani biz lapa lapa kar yağarken de oruç tuttuk.

Hasan HAFİF
HaberKültür.Net


Etiketler Allah - Sabrı - Verir - Mutlaka -
FaceBook ta paylaş
20120728000339 -
Soru Cevap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
HADİSLERİ DE HAFIZLARI KORUYOR!
Her şey sonsuza akar!
Kur'ân-ı Kerim'i Meâliyle Okuyorum
Biz Ramazan'a Misafiriz
Ramazan Müzikle Dolu Oluyor
Zengin, Fakir Ayrımı Yapılmazdı
Ramazan Kur'ân Ayıdır
Ramazan'da İnancım Artıyor
Su İçince Bozulmayan Oruç
Allah'la (cc) Sözleşmiş Oluyoruz
Allah Sabrı Verir Mutlaka
Mazlumları Unutmayalım
İnsanları Övmeyi Sevmezdi
Ramazan geceleri ne kılalım?
Medeniyetler Kraliçesi İstanbul
Şiirimizin Kutup Yıldızı’ydı
Medeniyet Haritası İstanbul
İslâm Medeniyeti İstanbul'da Tecelli Etti
Halk şiirini kente taşıyan son ustaydı!
Bu dünyada iyi sınav verdi!
Parası hiç olmadı!
Neyin sırrı nedir?
“Müslüman bir delikten iki defa sokulmaz”
“Kadere inanan kaderden emin olur”
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz