Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Gazete Kültür Bütün kavşakları tutmuş ...klar
 

Bütün kavşakları tutmuş ...klar
Yusuf Kaplan Sünnî omurganın çökertilmesi projesini anlatıyor...
Ekleme Tarihi : 20120716165749 -

http://yenisafak.com.tr/Yazarlar/Default.aspx?i=33107&y=YusufKaplan

3. Dünya Savaşı: Sünnî omurganın çökertilmesi...

Birinci Dünya Savaşı'nın birincil amacı, Osmanlı'yı tarihten silmekti. Sonunda, İngilizler, bu amaçlarına ulaşmayı başardılar.

Ama hesap edemedikleri başka faktörler girdi devreye daha sonra: İkinci Büyük Savaş patlak verdi: İkinci Dünya Savaşı, hem Avrupa-içi güç dengelerini, hem de dünyanın güç dengelerini alt üst eden bir savaş oldu. Bu savaş'ın kazananı olmadı: Herkes kaybetti. Kazanan, Atlantik-ötesinin yükselen gücü, İngilizlerin kuzeni Amerika'ydı.

***

Bugün, dünya sistemi üç güç etrafında temerküz ediyor: Dünya sisteminin, kaba gücü'nü, Amerikalılar; para gücü'nü Yahudiler, beyin gücü'nü ise -hâlâ- İngilizler oluşturuyor. Genel manzara böyle.

Ancak dünya sisteminin lordları Yahudilerdir: Amerika, sistemin kaba gücüne sahipmiş gibi görünüyor; ama bu kaba güç (silah sanayii, bilişim sektörü, medya endüstrisi, akademi ve kültür dünyası) Amerika'da Yahudilerin kontrolündedir. Ayrıca sistemin beyin gücü konusunda Yahudilerle İngilizler (=İskoçlar) arasında yaklaşık çeyrek asırdan bu yana büyük ve örtük bir savaş yaşanıyor hem Amerika'da, hem de dünya genelinde.

Dünyanın karşı karşıya kaldığı büyük ölçekli siyasî, askerî, stratejik ve ekonomik savaşların asıl nedeni, İngilizlerin -bir zamanlar Amerika'yı / dünya gücünü kurarken birlikte hareket ettikleri- Yahudilerin, İngilizleri dünya sisteminin merkezinden uzaklaştırma girişimlerine karşı verdikleri, "geliyoruz, yok olmadık" mücadelesidir.

İngilizlerin asıl rakibi Almanya'dır; o yüzden, Almanlar, Yahudilerle ilişkileri derinleştirdiler: 2008'den bu yana neredeyse her ay bir Alman bakanın, İsrail parlamentosu Knesset'te arz-ı endam etmesi sizce de anlamlı değil mi?

Dünya sistemi içinde İngilizlerin önünü tıkayan Yahudilere karşı çeyrek asırdır sürdürdükleri "gizli savaş", İngiltere'de Thatcher döneminden itibaren örtülü olarak sürdürülen bir savaştır ve 2008 ekonomik kriziyle birlikte zirve noktasına ulaşmıştır.

***

Türkiye, son yıllarda, Yahudilere karşı, -özellikle İsrail üzerinden- ilan edilmemiş bir savaşın eşiğine sürüklendi. Kim tarafından? İngilizler tarafından.

İsrail'e karşı, ölçüsü iyi ayarlanmamış ve doğrudan sürdürülen "mücadele", İngilizlerin stratejik alanlarını alabildiğine açan ve Türkiye'nin önünü tıkayan, elini kolunu bağlayan, bütün imkânlarını buharlaştıran ve bizi de sonu nereye varacağı belli olmayan bir çıkmaz sokağın eşiğine sürükleyen geri tepecek, faturası bize pahalıya patlayacak büyük bir "tuzak"tır.

***

İngilizler, bu süreçte iki büyük stratejik hedefin izini sürüyorlar: Birincisi, Yahudileri - başka aktörleri de kullanarak- her bakımdan dize getirmek. İkincisi, Türkiye-İran karşıtlığı üzerinden Şii-Sünnî çatışmasının zeminini oluşturmak ve Türkiye'yi çıkmaz bir sokağın eşiğine sürüklemek.

Sadece şu veri bile bu iki gözlemimi doğrulamak için yeterlidir, sanırım: Son çeyrek asırda Amerikalıların Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu'da girdiği bütün savaşlardan iki ülke kazançlı çıkıyor sürekli olarak: İngiltere ve İran!

***

Türkiye, şu hâliyle "oyun kurucu" olabilir mi? Hayır! "Hadım edilmiş" bir ülke, oyun kurucu olamaz. Kendimizi kandırmanın âlemi yok. Biz, ayaklarımızı yere sağlam basabildiğimiz bir yer'de bile yaşamıyoruz ki hâlâ.

Türkiye, kendi terimlerimle söylersem, dalga-kurucu bir ülke değil, dalga-kırıcı bir ülke olabilir şu aşamada. Dalga-kırabildiği, akıntıya-karşı durabildiği ölçüde, dalga-kuracak geniş bir hareket alanı açma imkânına kavuşabilir ancak.

Dalga-kurmak, ipleri ellerinde bulunduran küresel aktörlerin işidir. Türkiye'nin kendi ipleri bile kendi ellerinde mi acaba? Türkiye, bu soruya cevap verebilecek durumda bile değilken, Türkiye'nin dalga-kurma'ya soyunması, sipsivri ortada kalmasıyla sonuçlanabilir.

***

Zaman gazetesinin İran aleyhindeki -ümmet bilincini gözardı eden- yayını beni tedirgin etse de, Fethullah Gülen Hocaefendi'nin bu bağlamda takındığı tutumun, daha ferasetli ve basiretli bir tutum olduğunu düşünüyorum. Türkiye, Yahudileri karşısına almak yerine, daha zekice, daha büyük ölçekli küresel ittifaklara giderek Yahudilerin gücünü kırmanın yollarını araştırmalı.

Özenle altını çiziyorum: Türkiye'de ipler hâlâ bu ülkenin çocuklarının elinde değilken, Türkiye'nin - ateşe körükle gitmeye kalkışması, bunu da İngilizlerin gazına gelerek yapmaya çalışması, hem Türkiye'yi büyük felâketlerin eşiğine sürükler; hem de bin yıldır bizim kurduğumuz ve koruduğumuz Sünnî Omurga'nın tam ortadan yarılmasına ve dolayısıyla İslâm dünyasını, büyük bir felaketin eşiğine sürüklemesine yol açar.

Unutmayalım: Batılılar, Birinci Dünya Savaşı'nı bizi tarihten silmek için çıkardılar. Üçüncü Dünya Savaşı'nı da bizim tarihî bir rol oynamaya kalkışmamızı önlemek için çıkaracaklar... O yüzden, -özür dilerim ama- "bütün kavşakları tutmuş yavşaklar" olarak tarif ettiğim İngilizlerin -bizi savaşa sürükleme- dolduruşlarına gelmeden, geleceğimizi kendi elimize alacak basiretli, ferasetli, üzerinde derinlemesine kafa patlatılmış kısa, orta ve uzun vadeli projeler geliştirmenin yollarını araştırmalıyız, diyorum...

Yeni Şafak

 


Etiketler Bütün - kavşakları - tutmuş - ...klar -
FaceBook ta paylaş
20120716165749 -
Gazete Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
ERCİYESİN ZİRVESİNDE EDEBİYAT ESİNTİSİ
MEHMET DOĞAN'DAN GÖKÇEK'E ELEŞTİRİ
HAŞMET BABAOĞLU: SEZAİ KARAKOÇ'UN DÜŞÜNCESİNİ TANIMASAYDIM YAZIK OLURDU!
KİMSESİZLER YURDUNDA AÇAN ÇİÇEK!
MURAT MENTEŞ'İN YENİ ROMANINI TOPLUM İÇİNDE OKUMAYIN!
İBRAHİM TENEKECİ, İBRAHİM PAŞALI'YI YAZDI
İBRAHİM TENEKECİ AHMET MURAT'I YAZDI: İSMİNİ ANARSAM SERİNLİYORUM
İBRAHİM TENEKECİ'DEN SONRA NE OLACAK?
MURAT MENTEŞ: ALEVİLER DÜNYA AHİRET KARDEŞLERİM
SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ
Hamidoloji kulağa hoş geliyor!
Çağrı'yı tekrar çekmek yürek ister!
İki yazı iki duruş!
“120 yaşına kadar yaşayacaksak…”
Ses peyzajı: Hakikatin anayurdu
Arayüzlerimizle yüzleşebiliyor muyuz?
Eller ruhun aynasıdır!
Bütün kavşakları tutmuş ...klar
Abdurrahim Karakoç bir Türkiye sevdalısı!
Sizin bir bahçeniz var öyle mi?
Amacımız Kur’ân’a ve Sünnet’e gitmek!
Kalbin Direnişi ne asil direniş!
Kocaya secde en güzel bişey
Dizilerdeki Üç Tehlike: Masa, Kasa, Nisa
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz