Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Soru Cevap Halk şiirini kente taşıyan son ustaydı!
 

Halk şiirini kente taşıyan son ustaydı!
Sanatçı Selçuk Küpçük Abdurrahim Karakoç'u anlattı:
Ekleme Tarihi : 20120620155238 -


Haber Kültür okuyucuları için Abdurrahim Karakoç'a dair duygu ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Rahmetli Karakoç ile benim irtibatım ideolojik olarak aynı gelenekten gelmek ile ilgili. Ayrıca Ankara yıllarımda hem Gündüz gazetesi, hem parti,  hem de yapımcılığımızı üstlenen müzik firmasının ofisi sürekli bir araya geldiğimiz mekânlardı. Birkaç kez Ankara dışındaki bazı siyasal programlara beraber katıldığımız da olmuştur. Bütün bu yakın ilişki damarlarımıza rağmen ben Abdurrahim Karakoç şiirlerine beste yapmak hususunda hep çekinceli durmuşumdur. Ya da yaptığım çalışmaları gün yüzüne çıkarmamışımdır. Bunun en önemli sebebi bir ara furya şeklinde herkesin Abdurrahim Karakoç şiirlerine yönelmesi ve adeta metinlerini hunharca tüketmesi meselesiydi. Ben o furya içerisinde yer almak istemedim. İşte ancak 2005 yılında çıkan Artık Kuşlarını Uçur isimli albümümde Fotoğraf isimli şiirine yaptığım besteyi dinleyici ile paylaştım. Nasip olursa önümüzdeki çalışmam içerisinde de hocanın bir ya da iki şiirine yaptığım besteler yer alacak.

Poetik anlamda ise şunları söylemek isterim. Birincisi hoca tarihsel işlevini tamamlamış olan geleneksel halk şiirini kente taşıyan son ustadır. Halk şiirini kente taşımakla da kalmamış, onu form ve tema bakımından kendi özgün dili ile yenilemiştir. Bu atılım, halk şiiri adına yapılabilecek son şeydi aynı zamanda. Ayrıca Ülkücüsünden, İslamcısına ve hatta Solcusuna, statüko karşısında mağdur olan herkes O’nun metinleri üzerinden konuşmuştur. Geçtiğimiz yıl benim de yeni tanıştığım ve 80 öncesinin meşhur Fatsa-Aybastı bölgesi Dev-Yol liderlerinden eski bir Marksistin bir gece beni arayıp ezberden sayısız Abdurrahim Karakoç şiirini ardı ardına okuması sanırım hepimizi şaşkına çevirecek bir bilgi. Ama öyleydi işte. Belki asıl şaşırtıcı olan ise bu kadar önemli bir adam üzerine edebiyat dergilerinin doğru dürüst hiçbir dosyasının olmaması (sadece 1980’lerin ilk yarısında çıkan Doğuş Edebiyat dergisinin özel sayısı vardır), üzerine ciddi poetik metinlerin yazılmaması, kurum ve kuruluş tarafından onu ve şiirini anlamaya yönelik hiçbir panelin, sempozyumun yapılmamasıdır. Bütün bunlar hoca yaşarken gündemde olmalı idi oysa.

Abdurrahim Karakoç’un kendi sesinden şiirlerini okuduğu bir kayıt sevgili Hasan Sağındık’ın kendi arşivinde yayınlanmayı bekliyor. Ayrıca hoca zaman zaman küçük kâğıtlara özgün geometrik şekiller çizerdi. Sağındık yine onların bazılarını alıp saklamıştı. Bende de onlardan sanırım bir iki tane mevcut. Bu ve benzeri hatıralar ilgili kurumlarca gün yüzüne eli yüzü düzgün çalışmalarla çıkartılmalı. Hocanın kitapları bile aslında bu vakte kadar hak ettiği estetik görünümde basılamamıştır. Kötü kapaklar, kötü dağıtımlar ve dizgi yanlışları ile dolu bir külliyat…

Kocatepe’deki cenazesi ardından Keçiören-Bağlum’a defnetmek üzere gittiğimde birçok eski dostu orada yeniden bir araya gelmiş buldum. Hayatımı şekillendiren iki ismin teker teker beni terk etmesi üzerine çok üzgün olduğumu belirtmek isterim. Birisi rahmetli Muhsin Başkandı, diğeri ise Karakoç... İkisi de benim için aynı fotoğrafın parçaları idi.  

 

Hasan Hafif

www.haberkultur.net 


Etiketler Halk - şiirini - kente - taşıyan - son - ustaydı! -
FaceBook ta paylaş
20120620155238 -
Soru Cevap
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
HADİSLERİ DE HAFIZLARI KORUYOR!
Her şey sonsuza akar!
Kur'ân-ı Kerim'i Meâliyle Okuyorum
Biz Ramazan'a Misafiriz
Ramazan Müzikle Dolu Oluyor
Zengin, Fakir Ayrımı Yapılmazdı
Ramazan Kur'ân Ayıdır
Ramazan'da İnancım Artıyor
Su İçince Bozulmayan Oruç
Allah'la (cc) Sözleşmiş Oluyoruz
Allah Sabrı Verir Mutlaka
Mazlumları Unutmayalım
İnsanları Övmeyi Sevmezdi
Ramazan geceleri ne kılalım?
Medeniyetler Kraliçesi İstanbul
Şiirimizin Kutup Yıldızı’ydı
Medeniyet Haritası İstanbul
İslâm Medeniyeti İstanbul'da Tecelli Etti
Halk şiirini kente taşıyan son ustaydı!
Bu dünyada iyi sınav verdi!
Parası hiç olmadı!
Neyin sırrı nedir?
“Müslüman bir delikten iki defa sokulmaz”
“Kadere inanan kaderden emin olur”
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz