Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Gezi Kültür Her Fotoğrafçı bir gezgindir!
 

Her Fotoğrafçı bir gezgindir!
Halit Ömer Camcı, Gezgin Dergisi'nin genel yayın yönetmeni ve profesyonel fotoğrafçı...
Ekleme Tarihi : 20091224090754 -

Halit Ömer CAMCI,  Gezgin Dergisi'nin genel yayın yönetmeni ve profesyonel fotoğrafçı... Biz de kendisi ile fotoğrafçılıktan gezginliğe uzanan yolda bir söyleşi yaptık…:

 Halit Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Adım Halit Ömer Camcı. 1975 Ordu doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunuyum. Öğrencilik dönemimde fotoğrafa başladım. 10 seneden fazla oldu. Bunun devamında iş alanlarım hep fotoğraf merkezli oldu.

Fotoğrafçılığa nasıl başladınız?

Doğrusunu söylemek gerekirse ilk merakım National Geographic’lere bakmakla başladı. Lise yıllarında hayran kaldığım bir dosya vardı. Buzullarla ilgili masmavi tonların olduğu harikulade fotoğrafların olduğu bir sayısı vardı. O zamanlar bu fotoğrafların basit kutu makinelerle çekilebileceğini zannediyordum. Dolaşıp dolaşıp niye öyle olmuyor diye çok kafa yordum. Sonra teknik anlamda bir fotoğrafçılığın olduğunu, teknik manada profesyonel makinelerin olduğunu öğrendim.. Kısacası iyi fotoğraflara bakarak fotoğrafçılığa başladım.


Fotoğrafçılıktan gezi dergiciliğine geçersek, gezi dergisi fikri nasıl ortaya çıktı?

Şöyle açıklamak gerekirse, fotoğrafçı sabit durduğu yerde fotoğraf çekmez, hep bir hareket ve gezi halindedir. Yani fotoğrafçı gezgin bir kişidir. Ben hayatım boyunca İstanbul’da kalmış ve burada fotoğraf çekmiş olabilirim ancak İstanbul’u geziyorumdur. Yani gezi ve fotoğraf, hareket halinde hep yan yana birbirine paraleldir. “Her gezgin fotoğrafçı değildir ama her fotoğrafçı bir gezgindir” diyebiliriz. Böyle olunca da ortaya bir birikim çıkıyor. Fotoğraf çeken insanlar bir hafızaya sahip olmuş oluyorlar. Gezmek ve fotoğraf çekmek amatörler için de profesyoneller için de yan yanadır.

Gezgin Dergisi’nin amaçlarını biraz anlatabilir misiniz?

Her bir insan sayısı kadar fikir ve tarzlar var. “Bu minvalde de bizim ekibimizin ürettiği malzeme, diğer ekiplerinin boşluklarını doldurmuyor. Biz başka bir boşluğu dolduruyoruz.” Diğerlerinin eksiklikleri manasında bunu söylemiyorum. Bizim ekibimizi diğer dergilerin ekibine dâhil etsek yine yeterli olmaz. Demek istediğim, inanılmaz bir potansiyel var. Dünyada bitmiş bir şey yok, bir süreç devam ediyor. “Biz dünyayı yeniden görmek, başka açılardan da çekmek, farklı tarzlarla da fotoğraflamak ve belgelemek maksatlı bir yola girdik” ve buna da “Gezgin” dedik. Ayrıca yurtdışına çıkanlar ve Türkiye’ye gelenler için de bir rehber olma hedefimiz var. Bir rota, bir yol haritası olma hedefi taşıyoruz. Çünkü şu anda Türkiye, bazı dönemleri atlattı, daha ferah ve dünyaya bakabilen bir Türkiye var. O yüzden, dünyaya bakarken, ellerimizin altında bir doküman olsun istiyoruz. Bu manada bu dokümanın da “Gezgin” olmasını hedefliyoruz.

Gezgin dergisine baktığımızda genelde fotoğraf ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Bu sizin fotoğrafçı olmanızdan mı kaynaklıyor?

Biz görsel malzemeyi önemsiyoruz. Çünkü ekibin neredeyse tamamı fotoğrafçılardan oluşuyor, ayrıca üniversitelerden hocalarla çalışıyoruz. Akademik camia bizim beynimiz aslında. Onlardan çok istifade ediyoruz. Bazen yazılar alıyoruz, onların yol göstermeleriyle gidip çalışıyoruz. Ama merkezde tabi fotoğraf ve estetik oluyor. Fotoğraf ile beraber grafik tasarım da önemsediğimiz bir alan. Tarzımızı : “Görsel kalite ile beraber içerik doygunluğu ön planda” şeklinde ifade edebiliriz. Okuyucumuzun karşısına hep dolu çıkma arzusu ve ideali peşindeyiz.

Çok teşekkür ederiz. Yolunuz açık olsun…

ELİF BİLGE CEYLAN/HABERKÜLTÜR.NET


Etiketler Her - Fotoğrafçı - bir - gezgindir! -
FaceBook ta paylaş
20091224090754 -
Gezi Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
BEYAZ MÜSLÜMAN OLMAK; KENYA'DA...
Önce refik sonra tarik
Kable’r-refik ayne’t-tarik
Derebağın suyu başka!
Doğu Ekspresi bizim ordan geçer!
Medinem beni kabul eder mi?
Yahyalı'da bir şelale
Kırılmış bir vatanın gözyaşları
Galata kulesine çıktınız mı hiç ?
Daha gezecek çok yer var!
Şehirler onarır bizi!
Abdulhamit'in sırları burada!
Habib-i Neccar'da neler gördüm
İşi gücü gezmek!
Bugün ben bir güzel gördüm!
İnsan niçin seyahat eder?
Her Fotoğrafçı bir gezgindir!
Yeryüzünde gezmemiz öğütlenmiştir!
Frankfurt Notları
Şam güzellikler şehri!
İran'ı mutlaka gezmeli
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz