Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Sinema Kültür Bu Filmi İzlemeden Olmaz!
 

Bu Filmi İzlemeden Olmaz!
Aykırı yönetmenden yapay olmayan bir film daha…
Ekleme Tarihi : -- -

Sinema denince her nedense belli kalıplar aklımıza gelir. Renkli ve eğlenceli,kimi zaman melankolik ve ürkütücü sanal bir zaman katilidir aslında mevcut sinema. Oysa bu etkili dil istenirse neler anlatır bir bilseler. Aykırı yönetmen ünvanlı yönetmenler işte bu yüzden sıradışı ve “aykırı”dırlar. Hollywood’un yapay yönetmenleri bu insanların dünyasından pek de anlamazlar, anlamaya çalışsalar da olmaz bu. Çünkü bazı yönetmenler kafalarındaki dünyaya,olaylara ve yaratılışa dair pekçok soruyu sorgulamak adına bir araç gibi görürler sinemalarını.

Bu Film Beklenir!

Son filmi “Hayat Ağacı/The Tree Of Life” ile sinemalarda boy gösteren Terrence Malıck bu aykırı yönetmenlerden biridir.  Çok az film yapmasına karşın filmleri merakla beklenen ve sinemada kendisine has bir dil oluşturmayı başaran Malick ile ilgili yaklaşık bir yıl önce yine bu sayfalarda ayrıntılı ve uzun bir değerlendirme yazısı yayınlamıştık. Merak edenler bu linten yazıyı tekrar okuyabilirler. http://www.haberkultur.net/haberoku-2687-Siradisi_bir_savas_filmi.html

“Hayat Ağacı”

Biz sizlere biraz yeni filminden bahsetmek istiyoruz. Yönetmenin belli ki içinde saklayamadığı ve felsefeci olmasının getirdiği pekçok sorusunu beyaz perdeye taşıdığı bu yeni filmi hayatın başlangıcını ve anlamını sorgulayan derin bir ontolojik yaklaşımı konu ediniyor. Filmin oyuncularına(ki başrollerde Brad Pıtt,Sean Penn gibi isimler yer alıyor) fazla söz bırakmayan kurgusu ve muhteşem çekimleriyle hayatın kaynağını oldukça yalın bir dille anlatmış yönetmen. Tıpkı “İnce Kırmızı Hat/The Thin Red Line”da olduğu gibi şiirsel diyalogları, iç konuşmaları ve çoğu görsel olan sunumuyla başlıbaşına bir sinema şaheseri ile karşılaşıyoruz. Fakat şu var ki Malick’in filmlerini hakkıyla izleyebilmek adına geniş bir okuma geçmişi olmadan ve felsefeye dair hiç olmazsa temel problemleri bilmeden filmi anlamlandırabilmek güç görünüyor.

Teksas’ta 1950’lerde geçen hikaye, orta halli bir ailede çocukların dünyaya gelişi, büyümeleri, iç çatışmaları, kıskançlıkları, ölüm karşısında anne ve babanın yıkımları ve çok sonraları bu hayat hikayesini içinde yaşatan orta yaşa ulaşmış çocuğun hayatından kesitlerinden oluşuyor. Oyunculuklarıyla da göz dolduran filmde özellikle evrenin ilk meydana gelişini tasvir eden süreç, canlıların yaratılışı ve sonrasında da insanın dünyada hayat bulmasını anlatan sahneleriyle pekçok zihinde yer alan sorulara görsel açıdan tatminkar cevaplar bulma gayretini taşıyor. Bebeğin anne karnından doğuşunu eşya ile döşenmiş bir su altı evinden çıkıp suyüzünde başka bir dünyaya merhaba deyişi olarak sembolleştirmesi ise filmin ilginç sahnelerinden birini oluşturuyor. Anne karnını adeta bir saray veya ev olarak tasvir eden ve her halükarda bir misafirlik durumuna işaret eden bu sinemasal dil ne de güzel ruhlara siniyor bilseniz. Filmin atmosferine kapıldığınızda bunu derinden hissedeceğinizden eminim.

Fazla Söze Gerek yok

Sanırım fazla söze gerek yok. Kendisini şiire,felsefeye,ilme ve irfana veren yüreklerin hayatın anlamına dair bu sinemasal sorgulamayı ve görsel şöleni kaçırmamalarını öneriyoruz. İzlerken biraz sabır, biraz tefekkür ve biraz da sessizlik lütfen!...İnanın gerisi kendiliğinden geliyor. İyi seyirler.

HAYAT AĞACI

Yönetmen: Terrence Malick

Oyuncular: Brad Pıtt,Sean Penn,Hunter Mccracken

 

Yunus Emre Altuntaş

HaberKültür.Net

 

 

 


Etiketler - Bu - Filmi - İzlemeden - Olmaz! -
FaceBook ta paylaş
-- -
Sinema Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
KAZIKLI DRAKULA SEYİRCİ KARŞISINDA
HZ.SÜLEYMAN'IN KRALLIĞI
KELEBEĞİN RÜYASI VEYA ŞİİR BAHANESİDİR HAYATIN
KELEBEĞİN RÜYASI KELEBEK HASSASİYETİNDE FİLM
AÇLIK YARALARA DOKUNUYOR
EDEBİYAT DEĞİL UZUN HİKÂYE
BLACK: SİYAH BİR DÜNYAYA DAVETİYE
11 YILLIK HAYALİMDİ!
UZUN HİKAYE ÇOK BOYUTLU
MÜSLÜMANLAR SİNEMANIN NERESİNDE?
GLORY VE HOLLYWOOD GERÇEĞİ
AJLA'YI HİÇ SEVMEDİK
‘Fetih 1453’ dizi oluyor!
Bir Aparma Hikayesi!
İyi ki gelmişim
Bu Filmi İzlemeden Olmaz!
Büyükler de animasyon sever
Bu filmi heyecanla bekliyoruz!
Genç sinemacılarda ümit var!
Bu da mı gol değil hâkim bey!
Bal'ın tadına doyulmuyor
Güneşin fethi yakın!
İnce ve zekice...
Bu adam benim babam!
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz