Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Sinema Kültür Büyükler de animasyon sever
 

Büyükler de animasyon sever
Allah'ın Sadık Kulu:Barla Türkiye'de motion caption tekniği ile hazırlanan ilk uzun metrajlı film...
Ekleme Tarihi : -- -

Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatının en zorlu dönemlerinden 1927-1934 yılları arasındaki Barla hayatını anlatan Türkiye'nin ilk uzun metrajlı 3D Animasyon filmi "Allah'ın Sadık Kulu: Barla" gösterime girdi. Yapımcılığını Fatih Gök'ün, yönetmenliğini Esin Orhan'ın yaptığı film, Maslak TİM Show Center'da galasını yaptı. Birçok ünlü ismin katıldığı gala gecesi, renkli görüntülere sahip oldu. Ser Film tarafından yayına hazırlanan film, Bediüzzaman ve talebelerinin tamamen orjinal görüntüleri kullanılarak üç boyutlu olarak yapıldı. 4 yıla yakın titiz bir çalışmanın ürünü olan eser, izleyenlerin genel anlamda beğenisini kazandı. Gişede büyük hedeflerle yola çıkan film,yurt çapında 255 kopyayla 303 salonda vizyona girecek. Amaçlarının 5 milyonu yakalamak olduğunu söyleyen Fatih Gök:

"İnşallah filmimiz beklentimiz çok yüksek. Bu teknikle yapılan filmin en son ulaştığı rakamın biraz daha üzerine çıkarak Bediüzzaman Hazretlerine yakışan tarzda bir seyirci potansiyeli yakalayacağımızı tahmin ediyoruz." dedi.

Yönetmen Esin Orhan ise "Allah'ın Sadık Kulu:Barla"nın Türkiye'de ilk kez motion caption tekniği ile hazırlanan ilk uzun metrajlı film olduğunu söyledi. Yayın grubu olarak sinemaya yönelik çizgi filmler üretmek maksadıyla çizgi film birimini kurduklarını aktaran Orhan, "Bunun ardından Bediüzzaman gibi bir şahsiyetle başlayalım istedik. Bu sırada da teknik alt yapımızı oluşturup, 3,5 yıllık bir süre içerisinde neticeyi aldık. Projemizin toplumsal bir karşılığı var. Üstadı sevenlerin beyazperde görmek isteyenlerin buna karşılık vereceğini düşünüyorum. Türkiye genelinde eşzamanlı olarak gösterime girecek. Avrupa ve Ortadoğu da gösterimi de olacak." diye konuştu.  

Senarist Rıdvan Kızıltepe de Bediüzzaman'ı anlamanın gerçekten zor olduğunu kaydetti. Bediüzzaman'ın emsalsiz bir insan olduğunu aktaran Kızıltepe, "Duyguları itibariyle çok bambaşka yerde bir insan. İlim itibariyle çok çok yüksek bir insan. Ondan da öte hayatta pek çok insanı etkilemiş ve etkilemeye devam eden bir insan. Bu kadar etkileyen bir insanı hepimizin hayatında, düşüncelerinde etkileri var.  Bediüzzaman'ın filmini yapmadan önce bu konuda yazılmış bütün hatıratı toplamaya çalıştık. Filmin yapım süresince Abdullah Aymaz ve Ali Ünal hocam ile istişare halinde olduk." ifadesini kullandı. 

Geçen yıl gösterime giren fakat beklenilen başarıyı gösteremeyen ve tartışmaların ortasında kalan "Hür Adam" filminden sonra "Allah'ın Sadık Kulu: Barla" animasyon filminin kamuoyunda nasıl bir intiba bırakacağı şimdiden merak konusu oldu. Fakat Samanyolu grubunun filme destek vermesi hatırı sayılır bir izleyiciyi salonlara çekeceğe benziyor. Çağımızda animasyon filmlerinin büyük gişe başarısı,bayram tatilinin başlaması ve çocukların yanısıra büyüklerin de  animasyon filmlerini çok sevmesi "Allah'ın Sadık Kulu: Barla" animasyon filminin gişede şansını arttıran faktörler olarak göze çarpıyor.

Ercan Yılmaz

HaberKültür.Net


 


Etiketler Büyükler - de - animasyon - sever -
FaceBook ta paylaş
-- -
Sinema Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
KAZIKLI DRAKULA SEYİRCİ KARŞISINDA
HZ.SÜLEYMAN'IN KRALLIĞI
KELEBEĞİN RÜYASI VEYA ŞİİR BAHANESİDİR HAYATIN
KELEBEĞİN RÜYASI KELEBEK HASSASİYETİNDE FİLM
AÇLIK YARALARA DOKUNUYOR
EDEBİYAT DEĞİL UZUN HİKÂYE
BLACK: SİYAH BİR DÜNYAYA DAVETİYE
11 YILLIK HAYALİMDİ!
UZUN HİKAYE ÇOK BOYUTLU
MÜSLÜMANLAR SİNEMANIN NERESİNDE?
GLORY VE HOLLYWOOD GERÇEĞİ
AJLA'YI HİÇ SEVMEDİK
‘Fetih 1453’ dizi oluyor!
Bir Aparma Hikayesi!
İyi ki gelmişim
Bu Filmi İzlemeden Olmaz!
Büyükler de animasyon sever
Bu filmi heyecanla bekliyoruz!
Genç sinemacılarda ümit var!
Bu da mı gol değil hâkim bey!
Bal'ın tadına doyulmuyor
Güneşin fethi yakın!
İnce ve zekice...
Bu adam benim babam!
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz