Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Tarih Kültür Abdülmecid Efendi'yi unutmayacağız
 

Abdülmecid Efendi'yi unutmayacağız
Gelenekçiydi, moderndi, son halifeydi...
Ekleme Tarihi : 20111007215138 -

Marmara Üniversitesi’nin Tarih bölümü öğretim üyelerinden Ali Satan, Türkiye’de pek tanınmayan bir simanın hayat hikâyesini kaleme aldı: Son Halife Abdülmecid Efendi. Abdülmecid Efendi’yi ilginç kılan husus, sadece İslam dünyasının son halifesi olması değil, belki en az onun kadar, kendi kişiliğinde geleneği ve modernliği aynı anda barındırabilmesidir de. Döneminin en önemli ressamlarından biri olan Abdülmecid Efendi, aynı zamanda, birinci sınıf bir bestecidir. Kütüphanesi büyüklüğü ve içerisindeki eserlerin önemi ile o kadar bilinir olmuştur ki, hanedan Türkiye’den çıkarıldıktan sonra, Atatürk ve İsmet İnönü de, bu kütüphaneden faydalanmaya devam etmişlerdir. Ayrıca, hanedanın kendinden önceki mensuplarının aksine, halkla sıcak temas kurmayı ve dönemin aydınlarının dostluğunu kazanmayı da bilmiştir Abdülmecid Efendi. 

Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen, bu desteği sebebiyle İngilizlerin gözetimi altında yaşamak zorunda kalan, sonrasında oğlunu, Kurtuluş Savaşı’na katılması için gönderen, çok sevdiği Sultan Vahideddin’i de Kurtuluş Savaşı’na karşı takındığı tavır yüzünden şiddetle eleştiren bir “Vatansever Abdülmecid Efendi portresi”, bize tarih kitaplarında hiç bahsedilmeyenler arasındadır. Meclis’in seçimiyle halife olan ve tüm dünya Müslümanlarından da biat alan Abdülmecid Efendi, anlatılanların aksine, halifeliği süresince siyasete karışmaktan her zaman uzak duracak ve sadece dini görevlerinin ifasına odaklanacaktır.

Seçim öncesinde hilafete bağlılıklarını açıkça ifade etmelerine rağmen, bir Miraç kandili günü hilafeti kaldıran 2. Meclis, tüm hanedan üyelerinin de yurt dışına çıkarılmasına karar verir. İlk kez bir kandilde Saray’da Mevlid okunamadığı o gece, halife arabasına bindirilirken, hala milletin ve memleketin selameti için dua etmektedir…

20 yıllık sürgün hayatı boyunca, sürekli izlenmiş, her hareketi rapor edilmiş Abdülmecid Efendi, Türkiye aleyhine hiçbir oluşuma, hiçbir faaliyete katılmayacaktır. Bu süre zarfında tek dileği, öldüğünde Türkiye topraklarına gömülmek olan Abdülmecid Efendi’nin bu vasiyeti, türlü bürokratik engeller neticesinde yerine getirilemez. 10 yıl boyunca Paris Camii’nde Türkiye’den çıkacak izni bekleyen ceset, sonunda 1954 yılında Medine’ye götürülecek ve orada Hz Peygamber’in yanına, Cennet ül Baki mezarlığına defnedilecektir.

Hayatının her bir safhası ayrı ibretlerle dolu olan, varlık kadar yokluğu da tatmış ama karakterinden zerre taviz vermemiş bu son Osmanlı’nın hayatı, okuyanların zihninde bazı soruların uyanmasına da sebep olacak gibi duruyor:  Bize neden Abdülmecid Efendi’yi unutturmaya çalıştılar?

Ercan Yılmaz

HaberKültür.Net

 

 


Etiketler Abdülmecid - Efendi'yi - unutmayacağız -
FaceBook ta paylaş
20111007215138 -
Tarih Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Vefatının Sene-i Devriyesinde Sultan II. Abdülhamid'i Anlamak
MÜCAHİTLERİN GÖZBEBEĞİYDİ!
ÇANAKKALE’Yİ HAKEDİYOR MUYUZ?
BALKAN FACİASININ 100. YILI
PROF. DR. İSMAİL KARA: AKİF GÖNÜLLÜ SÜRGÜNDÜR
ŞEHİTLER ÖLMEZ!
PEKİN’DE HAMİDİYYE ÜNİVERSİTESİ
Osmanlı’da yılbaşı bir başka kutlanırdı!
Cülus Yolunda Bir Valide Sultan!
Patrikler de idam edilir
Tarih konuşuyor
Osmanlı'da demografik nüfus yapısı
Osmanlı'da ilk deprem
Şehit Enver Paşa hain miydi?
Hilafete ne oldu?
Koruma Kanunu kimi koruyordu?
Tarihin dili olsa…
Yeşil Ordu'nun derdi neydi?
Türkiye azınlıkların cenneti
Evveline selam olsun sultanım
Osmanlı’da millet sistemi vardı
Abdülmecid Efendi'yi unutmayacağız
Tarihimizi küstürdük
Katip Sinan Camii garip cami
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
Mustafa Uçurum: Muhtasar Cinnet Risalesi
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz