Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Söyleşi Kültür 13. kitabım hazır
 

13. kitabım hazır
Geçirdiği ameliyat sonrası yeniden sağlığına kavuşan ve kaldığı yerden yazmaya devam eden Ali Haydar Haksal’dan okuyusuna ilk mesajlar…
Ekleme Tarihi : 20110804150753 -

Bir süredir sağlık problemleriniz olduğunuzu biliyoruz. Şimdi nasılsınız?

Çok şükür, daha iyiyim.

Bu zaman içinde Yedi İklim nasıl devam etti yolculuğuna?

Yaklaşık yedi sekiz aydır doğrudan derginin içinde değilim. Hastanede epey bir süre yattım. Ameliyat, ameliyat sonrası yaşadıklarım, beş ay yataktan hiç çıkamadım, epeyce zor bir dönem geçirdim. O zaman değil dergi, kitap okumaya dahi fırsatım olmadı. Bizim Yedi İklim’de yetiştirdiğimiz arkadaşlar geçmişte beraber olduklarımız, Kamil Eşfak Berki, Osman Bayraktar’ın kontrolünde genç arkadaşlar dergiyi yürüttüler. Bugüne getirdiler. Benim de uzun bir aradan sonra ilk defa önümüzdeki sayı bir yazım yayınlanacak. Yazı da yazamadım. Dolayısıyla zaman zaman bazı yazılar olunca arkadaşlar telefonla beni bilgilendirdiler. Gönderdiler onlara şöyle bir alıp baktım. Ama onun dışında dergiyle ilgili aktif bir faaliyetim olmadı.

Evladını özlemek gibi bir durum oldu mu dergiden uzak kaldığınızda?

Tabi, tabi... Bir de hastalığın psikolojisi çok ağır geçti. Özellikle 4-5 ay yatağa bağlı kalmak, hiçbir şey yapamamak beni birçok şeyden uzaklaştırdı. Okumadan da uzaklaştırdı. Günlük gazetelere bakmaya bile çok istekli değildim. Tabi bir tarafıyla yıllardır emek verdiğiniz bir dergi çıkmaya devam ediyor, o derginin ancak bir iki sayısını dışardan biri olarak okuyabildim. Okuyamadığım sayılar oldu. Zor bir durum dergiden uzak kalmak. Sevindirici tarafı şu; ben yokken de derginin çıkıyor olması, arkadaşların dergiyi yürütüyor olması önemliydi.

Gençler rüştünü ispat etti yani...

Geçmişte genel olarak dergi benim sorumluluğumda yürüdüğü için Yedi İklim dergisi Ali Haydar Haksal’ın tasallutunda, tek başına dergiye çöreklenmiş gibi bir duygu oluşmuştu. Zaman zaman arkadaşlar görev aldı dergide. Mesela derginin yeni tasarımını Cevdet Karal yaptı. O dönemde üç sayı dergiye hiç karışmadım. Tamamen Cevdet yönetti, bütün yazıları o toparladı. Hatta bana sitemde bulundu; niye dergiyle ilgilenmiyorsun, beni yalnız bıraktın, diye. Bu hastalık döneminde de arkadaşlar dergiyi yürütünce ben daha da rahatlamış oldum. Bizden sonra da Yedi İklim dergisi veya o izlekte olabilecek bir derginin yürüyor olması beni mutlu etti.

Yedi İklim’de en başından beri bir ekip ruhundan sözedebiliriz o halde

Elbette. Yedi İklim dergisini biz bir grup arkadaşla birlikte çıkardık. Beraber başladığımız arkadaşlardan bugün de devam ettiklerimiz var. Osman Bayraktar ile biz beraber başladık.Alim Kahraman, Mustafa Çelik vardı. O dönemde Ali Göçer, Kamil Eşfak Berki gibi arkadaşlar da dergiye katıldılar. Bu halka giderek genişledi, katılım yüksek oldu. Bir de dergi kendi içerisinde genç bir kadro oluşturdu. Yetiştirdiğimiz arkadaşlar bugün başka dergilerde, gazetelerde yazıyorlar. Yedi İklim o anlamda işlevini yerine getirdi diyebilirim.

Edebiyat dergilerinde öteden beri belli bir klik hakimdir ve gençlerin kendilerini oraya kabul ettirmesi neredeyse imkansız gibidir.

Yedi İklim o dergilerden çok farklı.  Bunu artık bir tevazuun ötesinde ele almamız gerekiyor. Gerçekten de bunu başarıyla yaptı, çok sayıda insan yetiştirdi diyebiliriz. Bugün Fayrap’ı çıkaran arkadaşlar Yedi İklim’de başladılar. Karagöz’ü çıkaran arkadaşlar, Osman Özbahçe gibi onlar da Yedi İklim’den yola çıktılar. Ahmet Murat, İsmail Kılıçarslan gibi isim saymaya kalkarsak çok sayıda isim var. Onların bir kısmı Dergah’ta da ürünlerini yayınlıyor, Hece’de yayınlıyor. Selvigül Kandoğmuş Şahin, Mihriban İnan Karatepe bu arkadaşların hepsi Yedi İklim’de yazan arkadaşlar başlangıç itibariyle. Bugün diğer dergilerde de ürünlerini yayınlıyorlar.

Hikaye ile olan yolculuğunuz devam ediyor mu? Hastalık süreci hikayeci Ali Haydar Haksal’ı nasıl etkiledi?

Ali Haydar Haksal öyküyle anımsanıyor. Öyle biliniyor.  Şu ana kadar 12 tane öykü kitabım yayınlanmış durumda. Nasip olursa yakın zamanda biri daha çıkacak. Elimin altında iki öykü dosyası hazır. Bunlar yayımlanmış kitaplaşmayı bekliyor. Yayın sorunu var. Maalesef onu aşamıyoruz. Semerkant’ın bir markası olan Eşik Yayınları’ndan Rüya Rüya İçinde adlı öykü kitabım çıktı. Hastalık döneminde tabi öykü yazamadım. Elimin altında yarım kalmış öyküler var. Onların biri üzerinde yeniden çalışmaya başladım. 

YEDİ İKLİMGENÇLEREOKULOLDU

Bunu artık tevazunun ötesinde ele almamız lazım. Yedi İklim çok sayıda insan yetiştirdi, bunu başarıyla yaptı diyebiliriz. Bugün Fayrap’ı, Karagöz’ü çıkaran arkadaşlar Yedi İklim’de başladılar. Buradan yola çıktılar. 

 

 

Star

Gülcan Tezcan


Etiketler - 13. - kitabım - hazır -
FaceBook ta paylaş
20110804150753 -
Söyleşi Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil, Özel Etkinlikle Anıldı
İz Bırakan Muallim Mahir İz Özel Etkinliği
MÜKERREM METE İLE GENÇLEŞEN MOSTAR ÜZERİNE
OSMAN SINAV ÇOK SANATÇI BİR ÇOCUK
Hepimiz biraz Bulgaryalı Aliyiz!
Gençliğimde öğrendiklerimi harcıyorum!
Türkiye’de İngilizce Hayatın Neresinde?
Arap Baharı başka bahar!
“Kerameti Yok Ama Tekbîri Var
Bir Manevi Feyz Çeşmesi: Hz. Geylani
Orhan Okay ile çok özel!
Ataistler İçin Din gündemde
13. kitabım hazır
Önce vapur orucuyla başladım
Ahmet Cemil olmak istemezdim
Her şey yetimler için
Sanat Kalbe Haredir
Kendimi öğrenci gibi görüyorum
Rejimler ölüyor
O bir hayal mühendisi!
Doktor da avukat da olmayın!
Doktor ne okursanız okuyun dedi!
Devir enaniyet devri!
Atatürk ‘otokratik diktatör’dü!
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz