Untitled Document
Anasayfa | Yazarlar | Foto Galeri | Video Galeri | Künye | Reklam | Sitene Ekle | İletişim
REKLAM İLETİŞİM KÜNYE
BİZİ TAKİP EDİN
Söyleşi Kültür Önce vapur orucuyla başladım
 

Önce vapur orucuyla başladım
Eğitimci- Yazar U. Salih Özdemir'e "Anadolu'nun Ramazanını" sorduk...
Ekleme Tarihi : 20110803130946 -

Kırşehir'de Ramazan öncesi neler yaşanır, hangi hazırlıklar yapılır?

 

Ne güzeldir memleketimin Ramazanı,daha gelmeden tatlı bir telaş sarar memleketimin güzel insanlarını.Ramazan için şehrin büyük pazarından alışverişler yapılır.Maddi durumu yerinde olanlar küçük baş hayvan keserler.İnsanlarımızda mübarek ayın vermiş olduğu bir suhulet ve hoşgörü ortamı vardır.Çarşı ve pazarda bulunan esnaflarda o havadan genel olarak nasibini alırlar. 

 

Yoksullar için ne gibi çalışmalar yapılırdı?

 

Öncelikle şehrin genelinde yardımlar ekseriyetle bu ayda yogunlaşır.Özellikle Fıtır Sadakası,Zekat  dağıtımı bu ayda yapılmaktadır.Büyük şehirlerin aksine yardım yapılacak evler genel olarak bellidir.Yardım yapan mütevazi bir biçimde hayırlarını nakti ya da erzak olarak evlere dağıtmaktadır.Belediye ise önceki yılların aksine gösterişe ve şatafata dönüşen çadır sistemini kaldırmıştır. İhtiyaç sahiplerine belkide Türkiye'de ilk defa uygulana Hayır Evi vasıtasıyla yardımları ulaştırmaktadır. Böylelikle fakir olanların rencide olmasının önüne geçilmektedir. 

 

Çocukluğunuzda yaşanan Ramazan ayının huzurunu şimdilerde yaşıyor musunuz?

 

Bu soru çeşitli şekillerde eski Ramazanlar ,eski bayramlar diye söze başlanan cümlelerden sonra gelir. Ancak ben bu cümlelerin içinin doldurulmadığı kanaatindeyim.Bu nedenle şahısların çocukluk döneminde geçirmiş oldukları ramazanların   özel anlamları vardır. Bu nedenle tabiki geçmişi özlemle yad etmekteyim ancak bunu  uzatıp "nerde o eski bayramlar" demiyorum.

 

Şimdilerde şehrimde gözlemlediğim ortam daha mutlu huzurlu bir durumu gözler önüne seriyor. Dini anlamda bir diriliş başlamış şehrimde (her ne kadar ufak tefek olumsuzluklar olsada) insanlar eskiye nazaran dini anlamda daha bilinçli ,ilmihal olarak geliştirmişler kendilerini  ,her camide kadınlar ve erkekler ayrı ayrı olmak üzere bu Kuran ayında mukabeleler okuyup Allah c.c. Rızasını kazanma çabası içindeler.Camiler sade bir ibadethane olma özelliğini(çok şükür ki )yitirmiş, yetişmiş ilahiyat mezunu hocalar eşliginde gürül gürül Kuran-ı Kerim öğretilmekte ve okunmakta.Bir başka ifade ile camilerin üzerindeki ölü toprağı kalkmakta. 

 

İlk orucunuzu hatırlıyor musunuz?

 

İlk orucumu tüm Türk Milletinin çocuklarının başladığı gibi bir gün öğleye kadar, ikinci gün öğleden sonra tutardım ve akşam annem elindeki sihirli değnekle bu tuttuğum oruçları birleştirdiğini söylerdi. Bende içimde tarifi mümkün olmayan mutluluklar yaşardım. Ancak ilk orucumu Mayıs  ayında dördüncü sınıfa giderken tutmuştum. Günler yine bu günler gibi uzundu. Sahura (biz Kırşehirliler erlikde deriz) kalmak büyük bir şevinç vesilesiydi. Ertesi gün sanki hiç yemiyecekmiş gibi ne bulursam yer ve içerdim.Sabah saatleri o kadar zor olmuyordu. Zaten şimdiki büyük şehirlerdeki gibi değildi ortam, tutmayan sınıftaki arkadaşlarım bile değil karşımızda yemek dışarıda kimselerin olmadığı yerlerde yemeklerini yer sularını içerdi.(Malesef  şimdi nerde koca koca okumuş adamlar karşına geçip senin de oruçlu olduğunu bilerek tahrik edercesine yiyip içiyorlar.) İkindiden sonra iyice acıkmaya ve susamaya başlamıştım azımı soğuk su ile çalkalıyor.Kalan suları yutuyordum. (kendi kendimede yok ya oruç bozulmadı diyordum) İyi hatırlıyorum Kırşehir'in pazarı Pazartesi olurdu annem pazardan çir almıştı akşam komposto yapıp içecekti. Aldığı çirlerden bir kaçını cebime koydum kimsenin görmediği bir yerde azımda çiğneyip posasını tükürdüm, şiresini içtim. Ama yine içsel olarak orucum bozulmadı  fetvasını kendi kendime vermiştim.ömrümün en uzun orucuydu. Tabi ki birkaç yıl sonra da Ramazan oruçlarının tamamını tutmaya başladım.

 

Son olarak Ramazan ayı için  nasıl bir dilek ve temennide bulunursunuz?

 

Başta  huzur sağlık ve sıhhat içinde önce Kadir gecesine ulaşmayı sonrada bayrama erişmemizi isterim.Ülkemde akan kanın durmasını ,şehid anaların göz yaşlarının dinmesini ,başta Gazze olmak üzere dünyanın neresinde ezilen bir Müslüman varsa bu günlerin yüzü suyu hürmetine sulhu selamete çıkmasını Cenab-ı Allahtan dilerim.Allah'ın  ecdadımıza bahşetiği  adaleti ,hoşgörülü yönetimi yeniden dünya üzerinde bizler vasıtasıyla sağlamasını niyaz ederim. Bu bayrak burda batmıştır Alah'ın izni ve keremiyle yeniden bu milletin omuzlarında yükselecektir.

 

Ercan Yılmaz

HaberKültür.Net

 


Etiketler Önce - vapur - orucuyla - başladım -
FaceBook ta paylaş
20110803130946 -
Söyleşi Kültür
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil, Özel Etkinlikle Anıldı
İz Bırakan Muallim Mahir İz Özel Etkinliği
MÜKERREM METE İLE GENÇLEŞEN MOSTAR ÜZERİNE
OSMAN SINAV ÇOK SANATÇI BİR ÇOCUK
Hepimiz biraz Bulgaryalı Aliyiz!
Gençliğimde öğrendiklerimi harcıyorum!
Türkiye’de İngilizce Hayatın Neresinde?
Arap Baharı başka bahar!
“Kerameti Yok Ama Tekbîri Var
Bir Manevi Feyz Çeşmesi: Hz. Geylani
Orhan Okay ile çok özel!
Ataistler İçin Din gündemde
13. kitabım hazır
Önce vapur orucuyla başladım
Ahmet Cemil olmak istemezdim
Her şey yetimler için
Sanat Kalbe Haredir
Kendimi öğrenci gibi görüyorum
Rejimler ölüyor
O bir hayal mühendisi!
Doktor da avukat da olmayın!
Doktor ne okursanız okuyun dedi!
Devir enaniyet devri!
Atatürk ‘otokratik diktatör’dü!
 
Untitled Document
ÖZEL RÖPORTAJLAR
 
 
ÖZEL HABERLER
 
Mahmut Bıyıklı ile Kültür Dünyası Akit TV’de Başlıyor
TYB İstanbul Takamul Altanmiah Heyetini Ağırladı
Kemal Tekden TYB İstanbul’daydı
 
HABERKÜLTÜR TV
 
İbn Arabi
Türkiye Yazarlar Birliği'nde Ömer Lütfi METE
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç 2
Balkan Savaşlarının 100. Yılında Büyük Göç
 
DERGİ
 
Üsküdar’dan Gelen Güzel Bir Dergi
 
KİTAP
 
OSMAN AYTEKİN’İN YENİ ÖYKÜ KİTABI ‘BULUŞMA’ ÇIKTI!
 
Untitled Document
Hayat Kültür Haber Kültür Şehir Kültür Özel Haber Özel Röportaj Medya Kitap Söyleşi Kültür Dergi Sinema Kültür Sosyal Medya Müzik Kültür Tarih Kültür Tv Kültür Gezi Kültür Radyo Kültür Sufi Kültür Soru Cevap Gazete Kültür
haberkultur.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz